10.06.2022 / Elmi şuranın iclasları
9 iyun 2022-ci il tarixində AMEA İdarərəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Gündəlikdən irəli gələn ilk məsələni diqqətə çatdıran Ə.Abbasov cari ilin 26-29 may tarixlərində keçirilən “Teknofest Azərbaycan” festivalında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun iştirakının nəticələrindən söz açıb. Qeyd edib ki, festival çərçivəsində keçirilən sərgidə iştirak edən AMEA-nın elmi müəssisələrindən biri 2 eksponatla təmsil olunan İdarəetmə Sistemləri İnstitutu idi. Akademik Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Elm və Texnologiya Parkı” MMC, Xüsusi Konstruktor Bürosu, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun birgə hazırladığı pilotsuz uçuş aparatları üçün uçuş idarəedicisinin və “Elm və Texnologiyalar Parkı” MMC-də istehsal olunan “Şahin” müşahidə təyinatlı PUA-ların da festivalda nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ə.Abbasov bildirib ki, sərgidə mikrokompüterin təqdimatı və real uçuş aparatı virtual şəkildə nümayiş olunub, İSİ-nin alimləri tərəfindən əldə olunan texnoloji nailiyyətlər, elmi və innovativ yeniliklər müvafiq istiqamətdə fəaliyyət göstərən mütəxəssislər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Akademiyanın festivalda iştirakının nəticələrinə həsr olunan AMEA Rəyasət Heyətinin hesabat xarakterli xüsusi iclasından bəhs edən Ə.Abbasov “Teknofest Azərbaycan” çərçivəsində İSİ-nin yerli və xarici beynəlxalq şirkətlərlə yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin yarandığını, yeni elmi istiqamətlərin və perspektivlərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov gündəlikdə yer alan növbəti məsələ olan 2023-cü il üçün institutda aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin planından bəhs edib. Alim institutun mövcud prioritet elmi istiqamətləri üzrə müxtəlif tədqiqatların, layihələrin, təyin olunmuş zaman çərçivəsində sistemli və səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi, uğurlu nəticələrin əldə olunması baxımından fəaliyyət planının önəmini vurğulayıb, gələcək hədəflərdən söz açıb.
Ə.Sadıqov, həmçinin İSİ-nin SCOPUS, Web of Science və digər bu qəbil beynəlxalq elmmetrik bazalarında korporativ profili və əməkdaşların şəxsi profillərinin yaradılması haqqında məruzə edib. Sözügedən məsələnin institutun elmi fəaliyyətinin populyarlaşdırılması baxımından önəmini vurğulayan alim bu barədə statistik məlumatlar və möcud problemləri diqqətə çatdırıb. Sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, institut əməkdaşlarının qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edilib və məsələnin həlli istiqamətində müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra institutun elmi katibi Zəhra Əzizova çıxış edərək “İctimaiyyətlə əlaqələr“ şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyevaya 5311.01 “Müəssisələrin təşkili və idarə olunması” ixtisası və “Fövqəladə hallarda idarəetmə” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, r.ü.f.d. Ramin Zeynalova 1203.01 “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə dosent elmi adının verilməsi məsələsi barədə məruzə edib. Z.Əzizova əməkdaşların elmi, pedaqoji fəaliyyəti və nüfuzlu elmi bazalarda dərc olunan əsərləri barədə ətraflı məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Mövzu ətrafında fikirlər səsləndirilərək gizli səsvermə keçirilib və məsələnin Ali Attestasiya Komisiyasına təqdim olunması barədə yekdilliklə qərar qəbul olunub.
Sonra İSİ-nin təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva İnstitutun I il qiyabi doktorantı Zümrüd Rəhmanovaya möhlət verilməsi haqqında çıxış edib, fikir mübafiləsi aparılaraq açıq səsvermə yolu ilə qərar qəbul edilib.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələn digər məsələlər müzairə olunub, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini səsləndirib.

A meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS was held on June 9, 2022. The event was attended by the Institute's administration, council members and other employees.
Opening the meeting, Director General of ICS, Chairman of the Science Council Academician Ali Abbasov brought to the attention of the participants the issues on the agenda of the event.
Focusing on the first item on the agenda A.Abbasov spoke about the results of participation of the Institute of Control Systems in the Teknofest Azerbaijan festival on May 26-29 of this year. He said that the Institute of Control Systems was one of the research institutions of ANAS which took part in the exhibition held within the framework of the festival and presented 2 items. He said that the Festival featured a flight controller for unmanned aerial vehicles, jointly developed by Park of Science and Technology LLC, resident of the Academic Park of High Technologies, Special Design Bureau and the Research Institute of Applied Mathematics at Baku State University, and observation UAV "Şahin" ("Falcon") made by Park of Science and Technology LLC.
A. Abbasov said that the microcomputer ware and the real aerial vehicle were presented at the exhibition in a virtual form, and that technological achievements, scientific and innovative innovations obtained by scientists of ICS were met with great interest by experts in relevant fields.
A. Abbasov spoke about the special meeting of the Presidium of ANAS on the results of the Academy's participation in the festival, and noted that in the framework of Teknofest Azerbaijan ICS had established new cooperation relations with local and foreign international companies, identified new research areas and prospects.
Then, Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov spoke about the plan of research work of the Institute for 2023. The scientist stressed the importance of the institute's action plan in terms of systematic and effective implementation of various research projects in the current priority research areas in a timely manner, achieving successful results, and spoke about future goals.
A. Sadigov also spoke about creating a corporate profile of the ICS and personal profiles of employees in international research databases, such as SCOPUS, Web of Science and others. Stressing the importance of this issue for popularizing the institute's scientific activities, the scientist brought to attention the statistical data and existing problems. Then there were extensive discussions on this topic, as well as on the challenges facing the employees of the Institute, and appropriate decisions were made.
Then Academic Secretary of the Institute Zahra Azizova spoke about conferring the academic rank of Associate Professor to Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Head of Public Relations Department, in specialty 5311.01 "Organization and management of enterprises" and to the leading scientific employee of Laboratory "Control in emergency situations", Ramin Zeynalov, PhD in Mathemics, in specialty 1203.01 "Computer Science". Z. Azizova brought to the attention of the participants of the event detailed information about the scientific, pedagogical activities of these employees and their works published in reputable Opinions were expressed on the topic, secret ballot was held and it was unanimously decided to submit the issue to the Higher Attestation Commission.
Then Head of the Education Department of ICS Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, spoke about granting a deferment to Zumrud Rahmanova, a 1st year extramural doctoral student of at the Institute, and a decision was made by open vote.
Then other issues on the agenda were discussed and relevant decisions were made.
In conclusion, General Director of the institute, Academician Ali Abbasov summed up the meeting and voiced specific instructions and recommendations to fulfill the main objectives facing the institute.