İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun rəhbərliyi beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
12-13 iyun 2022-ci il tarixlərində Türkmənistan Respublikasının Aşqabad şəhərində “Elm, texnika və innovasiya texnologiyaları dövründə qüdrətli bir dövlətin yeni intibah dövrü” adlı Beynəlxalq Elmi Konfrans onlayn formatda keçirilib.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov 12 iyun 2022-ci il tarixində konfransın plenar iclasında “Problems and perispectivies of creating computer processing systems for natural languages with low information resources” (“Azrəqəmsal resurslu təbii dillərin kompüter emalında problemlər və perspektivlər”) adlı məruzə ilə onlayn formatda çıxış edib. Akademik rəqəmsal linqvistik resursları məhdud olan dillərin süni intellekt metodlarının tətbiqi ilə Azərbaycan dili üzrə aparılan və əldə olunan nəticələri, tətbiq işlərini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, yaradılmış sistem Azərbaycan dilində nitqin tanınması və başa düşülməsi, avtomatik tərcüməsinin təhlili və digər funksiyaları həyata keçirməyə imkan verir. Bildirib ki, sistemin eyni zamanda robot-operatorun yaradılması və çağrı mərkəzlərində media monitorinqində, virtual köməkçinin və virtual müəllimin yaradılmasında istifadə olunması əsaslandırılıb.
Akademik çıxışının sonunda sistemin digər türk dilli ölkələr də tətbiq imkanları barədə konfrans iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Konfransın növbəti günü İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “İnformasiya və kommunikasiya sistemləri, kompüter texnologiyaları, dəqiq elmlər” bölməsində “Fövqəladə hallarda insanın hərəkətlərinin və psixofiziki reaksiyalarının modelləşdirilməsi” mövzusunda məruzə edib. Alim qeyd edib ki, FH-da xilasedici komandanın rəhbər heyəti və üzvlərinin yüksək təhlükə şəraitində işləyərkən davranış istiqamətlərini proqnozlaşdırmaq çətinləşir. Bu səbəbdən komanda rəhbərinin baş verə biləcək mümkün situasiyalara öncədən hazır olması insanların həyatını, sağlamlığını və əmlakını daha etibarlı xilas etməyə imkan yarada bilər. Ə.Sadıqov bu istiqamətdə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində FH-da insanın hərəkətlərinin və psixofiziki reaksiyalarının modelləşdirilməsi üçün işlənən elmi-metodiki təminat barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.

Management of the Institute of Control Systems participated in an international scientific conference
16.06.2022 /
The international scientific conference "Science, technology and innovation technologies in the period of revival of the new epoch of the powerful state" was held online in Ashgabat, Turkmenistan, on June 12-13, 2022.
General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS, Academician Ali Abbasov presented his paper "Problems and perspectives of creating computer processing systems for natural languages with low information resources" at the plenary session of the conference on June 12, 2022. The academician brought to the attention of the conference participants the results and applied works on Azerbaijani language with the use of methods of artificial intelligence of languages with low digital linguistic resources.
A. Abbasov said that the developed system allows recognition and understanding of speech in the Azerbaijani language, analysis of automatic translation and other functions. He pointed out that the system can also be used for creating a robot operator and media monitoring in call centers, a virtual assistant and a virtual teacher.
At the end of his presentation, the academician informed the conference participants in detail about the possibilities of using the system in other Turkic-speaking countries as well.
On the next day, Executive Director of the ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov presented his paper "Modeling of actions and psychophysical processes in emergencies" in the section "Information and communication systems, computer technology, exact sciences". The scientist noted that during emergencies the prediction of behavior directions of the executive staff and members of the rescue team working in conditions of increased danger becomes more complicated. For this reason, the readiness of the team leader for possible situations in advance may allow saving lives, health and property more effectively. A. Sadigov informed the participants of the event in detail about the scientific and methodological resources for modeling human actions and psychophysical reactions during emergencies, developed as a result of the research conducted in this area.