İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun rəhbərliyi beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib
12-13 iyun 2022-ci il tarixlərində Türkmənistan Respublikasının Aşqabad şəhərində “Elm, texnika və innovasiya texnologiyaları dövründə qüdrətli bir dövlətin yeni intibah dövrü” adlı Beynəlxalq Elmi Konfrans onlayn formatda keçirilib.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov 12 iyun 2022-ci il tarixində konfransın plenar iclasında “Problems and perispectivies of creating computer processing systems for natural languages with low information resources” (“Azrəqəmsal resurslu təbii dillərin kompüter emalında problemlər və perspektivlər”) adlı məruzə ilə onlayn formatda çıxış edib. Akademik rəqəmsal linqvistik resursları məhdud olan dillərin süni intellekt metodlarının tətbiqi ilə Azərbaycan dili üzrə aparılan və əldə olunan nəticələri, tətbiq işlərini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, yaradılmış sistem Azərbaycan dilində nitqin tanınması və başa düşülməsi, avtomatik tərcüməsinin təhlili və digər funksiyaları həyata keçirməyə imkan verir. Bildirib ki, sistemin eyni zamanda robot-operatorun yaradılması və çağrı mərkəzlərində media monitorinqində, virtual köməkçinin və virtual müəllimin yaradılmasında istifadə olunması əsaslandırılıb.
Akademik çıxışının sonunda sistemin digər türk dilli ölkələr də tətbiq imkanları barədə konfrans iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Konfransın növbəti günü İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “İnformasiya və kommunikasiya sistemləri, kompüter texnologiyaları, dəqiq elmlər” bölməsində “Fövqəladə hallarda insanın hərəkətlərinin və psixofiziki reaksiyalarının modelləşdirilməsi” mövzusunda məruzə edib. Alim qeyd edib ki, FH-da xilasedici komandanın rəhbər heyəti və üzvlərinin yüksək təhlükə şəraitində işləyərkən davranış istiqamətlərini proqnozlaşdırmaq çətinləşir. Bu səbəbdən komanda rəhbərinin baş verə biləcək mümkün situasiyalara öncədən hazır olması insanların həyatını, sağlamlığını və əmlakını daha etibarlı xilas etməyə imkan yarada bilər. Ə.Sadıqov bu istiqamətdə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində FH-da insanın hərəkətlərinin və psixofiziki reaksiyalarının modelləşdirilməsi üçün işlənən elmi-metodiki təminat barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.

Руководство Института систем управления приняло участие в международной научной конференции
12-13 июня 2022 года в Ашхабаде, Туркменистан, состоялась в онлайн формате международная научная конференция “Наука, техника и инновационные технологии в период возрождения новой эпохи могущественного государства”.
Генеральный директор Института систем управления (ИСУ) НАНА, академик Али Аббасов 12 июня 2022 года выступил на пленарном заседании конференции с докладом “Problems and perspectives of creating computer processing systems for natural languages with low information resources” ("Проблемы и перспективы создания систем компьютерной обработки естественных языков с ограниченными информационными ресурсами"). Академик довел до внимания участников конференции результаты и прикладные работы по азербайджанскому языку с применением методов искусственного интеллекта языков с ограниченными цифровыми лингвистическими ресурсами.
А.Аббасов рассказал, что созданная система позволяет осуществлять распознавание и понимание речи на азербайджанском языке, анализ автоматического перевода и другие функции. Он отметил, что система также может быть использована для создания робота-оператора и медиа мониторинга в колл-центрах, виртуального помощника и виртуального учителя.
В конце своего выступления академик подробно проинформировал участников конференции о возможностях применения системы и в других тюркоязычных странах.
На следующий день исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов выступил с докладом на тему "Моделирование действий и психофизических процессов в чрезвычайных ситуациях" в разделе "Информационные и коммуникационные системы, компьютерные технологии, точные науки". Ученый отметил, что во время ЧС прогнозирование направлений поведения руководящего состава и членов команды спасателей при работе в условиях повышенной опасности осложняется. По этой причине готовность руководителя коллектива заранее к возможным ситуациям может дать возможность более эффективно спасти жизнь, здоровье и имущество людей. А. Садыгов подробно проинформировал участников мероприятия о научно-методическом обеспечении для моделирования действий и психофизических реакций человека во время ЧС,  разрабатываемом в результате исследований, проведенных в этом направлении.