AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda magistrlıq dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilmişdir
16 iyun 2022-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda II kurs magistrantların 060509 – “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda Şura üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun elmi katibi Zəhra Əzizova, magistrantların elmi rəhbərləri, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova, İnstitutun şöbə və laboratoriyalarının əməkdaşları iştirak edirdilər.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclası açıq elan edərək, AMEA-da təhsilin magistratura pilləsi üzrə tədrisin yaradılması, magistrantların təhsili və inkişafı üçün yaradılmış elmi-tədris bazasının əhəmiyyəti, AMEA-nın magistraturasında təhsilin üstünlükləri haqqında ümumi məlumat verdikdən sonra, iclas iştirakçılarını İxtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının 7 nəfərdən ibarət tərkibi ilə tanış etdi və onların hamısının iclasda iştirak etdiyini bildirdi.
Daha sonra şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov reqlament, müdafiə prosesinin gedişatı və qiymətləndirmə haqqında ətraflı məlumat verdikdən sonra magistrantlar çıxış etməyə başladılar.
“Kompüter elmləri” ixtisası üzrə 2 magistrant – Aysel Zahid qızı Abdullayeva r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Qapalı oblastda həndəsi fiqurların tanınmasının alqoritm və proqram təminatının işlənilməsi”, Rüstəm Bakir oğlu Əzimov AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadənin rəhbərliyi ilə “Kompüter tanıma sistemində istifadəsi üçün təsvirlərdəki obyektlərin əlamətlərinin hesablama alqoritmlərinin və proqram təminatının işlənilməsi”, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə 1 magistrant – Orxan Tehran oğlu Babayev t.e.d., dos. Asif Rzayevin rəhbərliyi ilə “Ştanqlı dərinlik nasos qurğularının dinamoqram siqnallarının noise analizi alqoritmlərinin və proqram təminatının işlənilməsi” mövzularında yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsi ilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar.
Magistrantların təqdimatlarından sonra iclas iştirakçıları tərəfindən hər bir iş üzrə iddiaçılara suallar verildi. Şuranın elmi katibi r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva rəsmi rəyçilərin və iş üzrə elmi rəhbərlərin rəylərini oxudu və geniş müzakirələr aparılaraq iddiaçıların dissertasiya işlərinin aktuallığı, onların təqdimat və tədqiqatçılıq bacarıqları təhlil olundu, tövsiyə və təkliflər səsləndirildi.
Daha sonra müdafiə olunan dissertasiya işləri Şura üzvləri tərəfindən müəyyən olunmuş meyarlara əsasən qiymətləndirildi. Yekunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış müdafiə şurası qiymətləndirmənin nəticələri əsasında açıq səsvermə keçirərək magistrantların hər birinə magistr elmi-ixtisas dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul etdi.

В Институте систем управления НАНА состоялась защита магистерских диссертаций
16 июня 2022 года в Институте систем управления НАНА состоялось заседание Специализированного совета по защите магистерских диссертаций магистрантов II курса по специальностям 060509 - “Компьютерные науки” и 060628 – “Инженерия автоматизации процессов”. В заседании наряду с членами Совета приняли участие ученый секретарь Института Захра Азизова, научные руководители магистрантов, председатель Совета молодых ученых и специалистов Ламия Наджафова, сотрудники отделов и лабораторий Института.
Председатель совета, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, объявив заседание открытым, дал общую информацию о создании в НАНА магистратуры, значении научно-учебной базы, созданной для обучения и развития магистрантов, преимуществах образования в магистратуре НАНА, ознакомил участников заседания с составом специализированного совета в составе 7 человек и сообщил, что все они принимают участие в заседании.
Затем А. Садыгов подробно рассказал о регламенте, процессе защиты и оценивании, после чего начали выступать магистранты.
Участникам заседания были представлены посредством презентаций магистерские диссертационные работы 2 магистрантов по специальности “Компьютерные науки”: Айсель Захид гызы Абдуллаева под руководством д.ф.м., доц. Гюльчин Абдуллаевой - “Разработка алгоритмов и программного обеспечения распознавания геометрических фигур в замкнутой области”, Рустам Бакир оглу Азимов под руководством члена-корреспондента НАНА Камиля Айда-заде - “Разработка алгоритмов и программного обеспечения для вычисления признаков объектов на изображениях для использования в системе компьютерного распознавания”, и 1 магистранта по специальности Инженерия автоматизации процессов”: Орхан Техран оглу Бабаев под руководством д.т.н., доц. Асифа Рзаева - “Разработка алгоритмов и программного обеспечения noise анализа сигналов динамограммы штанговых глубинных насосных установок”.
После презентаций магистрантов участники заседания задали вопросы соискателям по каждой работе. Ученый секретарь совета д.ф.м. Севиндж Гулиева зачитала отзывы официальных рецензентов и научных руководителей, были проведены широкие обсуждения, проанализирована актуальность диссертационных работ соискателей, их презентационные и исследовательские навыки, высказаны рекомендации и предложения.
Затем диссертационные работы были оценены членами Совета по установленным критериям. В итоге Специализированный совет по защите магистерских диссертаций на основе результатов оценки провел открытое голосование и принял решение о присвоении каждому из магистрантов ученой степени магистра.