Qərbi Panama seysmik Rəsədxanasının (QPSR) və...
Qərbi Panama seysmik Rəsədxanasının (QPSR) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu
10 Dekabr 2012-ci ildə Qərbi Panama seysmik Rəsədxanasının (QPSR) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutu arasında beynəlxalq elmi əməkdaşlıq və elmi materiallar və informasiya mübadiləsi, o cümlədən iki təşkilat arasında elmi-tədqiqat təcrübə mübadiləsi təşviq etmək məqsədiylə;; tədqiqatçıların qarşılıqlı səfərləri; birgə keçirilən beynəlxalq konfranslar; birgə tədqiqat layihələri; qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlığın gücləndirilməsi və digər fəaliyyət məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Bağlanmış memorandumun əməkdaşlıq sahələrinə Kibernetika İnstitutunda yaradılmış robast noise monitorinq texnologiyalarından və QPSR təklif etdiyi intensive vibrasiya avadanlıqları və proqram təminatlarından istifadə edərək zəlzələ zamanı yaranan sıx vibrasiyaların və qurğularin seysmik sabitliyin gələcəqk monitorinqinin operativ informasiya sisteminin yaradılmasina aid tədqiqatların aparılması daxildir

Меморандум о взаимопонимании между Сейсмической обсерваторией Западной Панамы (OSOP) и...
Меморандум о взаимопонимании между Сейсмической обсерваторией Западной Панамы (OSOP) и Институтом кибернетики Национальной академии наук Азербайджана
10 декабря 2012 года был заключен меморандум о взаимопонимании между Сейсмической обсерваторией Западной Панамы (OSOP) и Институтом кибернетики Национальной академии наук Азербайджана с целью содействия международному научному сотрудничеству и обмена исследовательским опытом между двумя организациями, включая обмен научными материалами и информацией; взаимные визиты исследователей; совместные международные конференции; совместные исследовательские проекты; иную деятельность с целью укрепления взаимопонимания и сотрудничества. Областью сотрудничества по заключенному меморандуму является исследование и разработка с целью создания системы оперативного информирования для интенсивных колебаниях при землетрясениях и дальнейшего мониторинга сейсмической устойчивости сооружений, с использованием технологии робастного noise мониторинга, разработанной в Институте кибернетики и предлагаемых OSOP оборудования и программного обеспечения интенсивных колебаний.