İSİ əməkdaşı Almaniyada tərs məsələlər üzrə Beynəlxalq konfranslarda iştirak etmişdir
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar 2015-ci il sentyabr ayının 17-dən 30-na kimi Almaniyada tərs məsələlərə həsr olunmuş iki beynəlxalq konfransda və yay məktəbində  iştirak etmişdir. Belə ki, əvvəlcə o, 17-18 sentyabr tarixlərində Berlin şəhərindəki Veyerştras adına Tətbiqi Analiz və Stoxastika İnstitutunda keçirilən "Tərs məsələlərdə yeni nailiyyətlər” (Recent Developments in Inverse Problems) beynəlxalq konfransında (www.wias-berlin.de/workshops/IPworkshop/) iştirak etmişdir.
Rəhimov A.B. tədbirdə "Hiperbolik tənlik üçün tərs məsələlərin ədədi həlli” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə tədbir iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ətrafında müxtəlif suallar verilmişdir.
Berlindəki tədbirdən sonra A.B. Rəhimov sentyabr ayının 22-dən 25-nə kimi Almaniyanın Münster şəhərində yerləşən Münster Universitetində təşkil olunmuş "Tərs Məsələlər üzrə Yay Məktəbi”ndə (www.math.uni-muenster.de/ipschool2015/) iştirak etmişdir.
Yay məktəbi tərs məsələlərin analitik və ədədi həll üsullarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Əsasən doktorantlar, post-doktorantlar və gənc tədqiqatçılar üçün təşkil olunmuş yay məktəbinə müxtəlif ölkələrdən 65 iştirakçı qatılmışdır. Yay məktəbi müddətində tərs məsələlərə aid 4 mini-kurs və əlavə olaraq ekspertlərlə görüşlər təşkil olunmuşdur. Mini-kurslarda tərs məsələlər sahəsində tanınmış alimlər - prof. Torsten Hohaq (Gettingen Universiteti, Almaniya - University of Göttingen), prof. Quilyam Bal (Kolumbiya Universiteti, ABŞ - Columbia University), prof. Uilyam Rundel (Texas A&M Universiteti, ABŞ - Texas A&M University), dr. Mikel Möllerin (Münhen Texniki Universiteti, Almaniya - Technical University of Munich) silsilə mühazirələri dinlənilmişdir. Mühazirələr statistik tərs məsələlər üçün requlyarlaşdırma və tətbiqləri; obrazların işlənməsində variasiya üsulları; qarışıq tərs məsələlər, onların elastoqrafiya və foto-akustik tomoqrafiyaya tətbiqi; spektral tərs məsələlər; kəsr törəməli tərs məsələlər mövzularını əhatə etmişdir.
Yay məktəbinin ardınca A.B. Rəhimov sentyabr ayının 28-dən 30-na kimi Münster Universitetinin Riyaziyyat və Kompyuter Elmləri bölməsində keçirilmiş "Dinamik tərs məsələlər və obrazların işlənməsində variasiya üsulları” Birinci Münster Tətbiqi Riyaziyyat Beynəlxalq Simpoziumunda (www.math.uni-muenster.de/ipworkshop2015/) iştirak etmişdir. Rəhimov A.B. simpoziumda "Parabolik tənlik üçün tərs məsələlərin ədədi həlli haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə Almaniya, ABŞ, Avstriya və Yaponiya tədqiqatçıları tərəfindən maraqla qarşılanmış, müxtəlif suallar verilmişdir.
Müsabiqə nəticəsində seçilmiş məhdud sayda iştirakçının, o cümlədən A. Rəhimovun Münsterdəki yay məktəbində və beynəlxalq simpoziumda iştirakı Təşkilat Komitəsinin maliyyə dəstəyi hesabına baş tutmuşdur.

Сотрудник ИСУ принял участие в международных конференциях и летней школе по обратным задачам во Германии
30.09.2015 /
С 17 по 30 сентября 2015 года ведущий научный сотрудник Института систем управления НАНА, доцент Анар  Рагимов принял участие в двух международных конференциях и Летней школе по обратным задачам в Германии. Сначала он участвовал в Международном семинаре по новейшим разработкам в области обратных задач (www.wias-berlin.de/workshops/IPworkshop/), проводившемся 17-18 сентября 2015 года в Институте прикладного анализа и стохастики им. Вейерштрасса в Берлине.
А.Б. Рагимов сделал доклад под названием «Численные решения обратных задач для гиперболических уравнений». Доклад вызвал интерес у участников семинара, докладчику было задано множество вопросов по теме.
После семинара А.Б. Рагимов принял участие в Летней школе по обратным проблемам (www.math.uni-muenster.de/ipschool2015/), проводившейся в Университете Мюнстера с 22 по 25 сентября 2015 года в Мюнстере, Германия.
В летней школе рассматривались аналитические и численные подходы к обратным задачам. Летняя школа была организована для докторантов, пост-докторантов и молодых ученых, собралось 65 участников из разных стран.  Во время летней школы было организовано 4 мини-курса по обратным задачам и встречи с экспертами. Мини-курсы состояли из серий лекций известных ученых в области обратных задач – проф. Торстен Хохаг (Гёттингенский университет, Германия), проф. Гильом Бал (Колумбийский университет, США), проф. Уильям Ранделл (Техасский университет A&M, США), доцент Михель Мёллер (Мюнхенский технический университет, Германия). Лекции были посвящены таким темам, как регуляризация статистических обратных задач и приложений, вариационные методы в обработке изображений, гибридные обратные задачи и приложения к эластографии и фотоакустической томографии, обратные спектральные задачи, обратные задачи с дробными производными.
После Летней школы Рагимов принял участие в Первом Мюнстерском симпозиуме по прикладной математике «Вариационные методы для динамических обратных задач и визуализации» (www.math.uni-muenster.de/ipworkshop2015/), проводившемся 28-30 сентября 2015 года на кафедре математике и информатики Университета Мюнстера.
Его доклад вызвал огромный интерес ученых из Германии, США, Австрии и Японии, которые задали ему различные вопросы.
Ограниченное число участников, включая А.Б. Рагимова, отобранных на конкурсной основе, получило финансовую поддержку Оргкомитета для участия в Летней школе и симпозиуме в Мюнстере.