İSİ əməkdaşı Almaniyada tərs məsələlər üzrə Beynəlxalq konfranslarda iştirak etmişdir
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar 2015-ci il sentyabr ayının 17-dən 30-na kimi Almaniyada tərs məsələlərə həsr olunmuş iki beynəlxalq konfransda və yay məktəbində  iştirak etmişdir. Belə ki, əvvəlcə o, 17-18 sentyabr tarixlərində Berlin şəhərindəki Veyerştras adına Tətbiqi Analiz və Stoxastika İnstitutunda keçirilən "Tərs məsələlərdə yeni nailiyyətlər” (Recent Developments in Inverse Problems) beynəlxalq konfransında (www.wias-berlin.de/workshops/IPworkshop/) iştirak etmişdir.
Rəhimov A.B. tədbirdə "Hiperbolik tənlik üçün tərs məsələlərin ədədi həlli” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə tədbir iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ətrafında müxtəlif suallar verilmişdir.
Berlindəki tədbirdən sonra A.B. Rəhimov sentyabr ayının 22-dən 25-nə kimi Almaniyanın Münster şəhərində yerləşən Münster Universitetində təşkil olunmuş "Tərs Məsələlər üzrə Yay Məktəbi”ndə (www.math.uni-muenster.de/ipschool2015/) iştirak etmişdir.
Yay məktəbi tərs məsələlərin analitik və ədədi həll üsullarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Əsasən doktorantlar, post-doktorantlar və gənc tədqiqatçılar üçün təşkil olunmuş yay məktəbinə müxtəlif ölkələrdən 65 iştirakçı qatılmışdır. Yay məktəbi müddətində tərs məsələlərə aid 4 mini-kurs və əlavə olaraq ekspertlərlə görüşlər təşkil olunmuşdur. Mini-kurslarda tərs məsələlər sahəsində tanınmış alimlər - prof. Torsten Hohaq (Gettingen Universiteti, Almaniya - University of Göttingen), prof. Quilyam Bal (Kolumbiya Universiteti, ABŞ - Columbia University), prof. Uilyam Rundel (Texas A&M Universiteti, ABŞ - Texas A&M University), dr. Mikel Möllerin (Münhen Texniki Universiteti, Almaniya - Technical University of Munich) silsilə mühazirələri dinlənilmişdir. Mühazirələr statistik tərs məsələlər üçün requlyarlaşdırma və tətbiqləri; obrazların işlənməsində variasiya üsulları; qarışıq tərs məsələlər, onların elastoqrafiya və foto-akustik tomoqrafiyaya tətbiqi; spektral tərs məsələlər; kəsr törəməli tərs məsələlər mövzularını əhatə etmişdir.
Yay məktəbinin ardınca A.B. Rəhimov sentyabr ayının 28-dən 30-na kimi Münster Universitetinin Riyaziyyat və Kompyuter Elmləri bölməsində keçirilmiş "Dinamik tərs məsələlər və obrazların işlənməsində variasiya üsulları” Birinci Münster Tətbiqi Riyaziyyat Beynəlxalq Simpoziumunda (www.math.uni-muenster.de/ipworkshop2015/) iştirak etmişdir. Rəhimov A.B. simpoziumda "Parabolik tənlik üçün tərs məsələlərin ədədi həlli haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə Almaniya, ABŞ, Avstriya və Yaponiya tədqiqatçıları tərəfindən maraqla qarşılanmış, müxtəlif suallar verilmişdir.
Müsabiqə nəticəsində seçilmiş məhdud sayda iştirakçının, o cümlədən A. Rəhimovun Münsterdəki yay məktəbində və beynəlxalq simpoziumda iştirakı Təşkilat Komitəsinin maliyyə dəstəyi hesabına baş tutmuşdur.

Researcher of ICS attended the International Conferences and the Summer School on Inverse Problems in Germany
30.09.2015 /
An employee of the Institute of Control Systems of ANAS, the leading researcher, Assoc. Prof. Anar Rahimov took part in the two International Conferences and Summer School on Inverse Problems from 17 September to 30 September, 2015 in Germany. At first he took part in the International Workshop Recent Developments in Inverse Problems (www.wias-berlin.de/workshops/IPworkshop/) which was held on September 17-18, 2015 in Weierstrass Institute for Applied Analysis and Stochastics in Berlin.
Rahimov A.B. made the report entitled "Numerical solution to inverse problems for hyperbolic equation”. The report was interesting for the workshop participants, various questions were asked about the subject.
After the workshop, Rahimov A.B. took part in the Summer School on Inverse Problems (www.math.uni-muenster.de/ipschool2015/) organized at the University of Munster from 22 September to 25 September, 2015 in Munster, Germany.
This summer school considered the analytical and numerical treatment of inverse problems. The Summer School was organized for PhD students, postdocs and young scientists. 65 participants from various countries took part in the summer school. During the Summer School were organized 4 mini-courses on Inverse Problems and meeting with experts. The mini-courses consisted in a series of lectures by famous scientists on Inverse Problems - Prof. Thorsten Hohage (University of Göttingen, Germany), Prof. Guillaume Bal (Columbia University, USA), Prof. William Rundell (Texas A&M University, USA), Assoc. Prof. Michael Möller (Technical University of Munich, Germany). Lectures covered the topics Regularization of Statistical Inverse Problems and Applications; Variational Methods in Image Processing; Hybrid inverse problems and applications to elastography and Photo-acoustic tomography; Inverse spectral problems; Inverse problems with fractional derivatives.
After the Summer School, Rahimov A.B. took part in the First Applied Mathematics Symposium Munster: "Variational Methods for Dynamic Inverse Problems and Imaging” (www.math.uni-muenster.de/ipworkshop2015/) which was held on September 28-30, 2015 in the Department of Mathematics and Computer Science of Munster University.
The report aroused great interest on researchers from Germany, USA, Austria and Japan, various questions were asked.
A limited number of participants including A.B. Rahimov were selected based on competition and financially supported by the Organizing Committee for participating in the Summer School and Symposium in Munster.