İSİ əməkdaşı Parisdə tərs məsələlər üzrə Yay məktəbində iştirak etmişdir
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar 2015-ci il avqust ayının 24-dən 28-nə kimi Fransanın Paris şəhərindəki Politexnik Məktəbində (Ecole Polytechnique) təşkil olunmuş "Tərs Məsələlər üzrə Fransız-Alman Yay Məktəbi”ndə (http://www.math.uni-bremen.de/zetem/ip-school2015) iştirak etmişdir.
Yay məktəbi zamana görə harmonik və zamandan asılı dalğalar üçün tərs məsələlərin analitik və ədədi həll üsullarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Əsasən doktorantlar, post-doktorantlar və gənc tədqiqatçılar üçün təşkil olunmuş yay məktəbinə müxtəlif ölkələrdən 50 iştirakçı qatılmışdır. Yay məktəbi müddətində tərs məsələlərə aid 8 mini-kurs təşkil olunmuşdur. Mini-kurslarda tərs məsələlər sahəsində tanınmış alimlər - prof. Andreas Kirş (Karlsruh Texnologiya Universiteti, Almaniya - Karlsruhe Institute of Technology), prof. Maitin Berqunyu (Orlean Universiteti, Fransa - Université d’Orléans), prof. Fioralba Kakoni (Delavare Universiteti, ABŞ - University of Delaware), prof. Patrik Coli (Ensta Paristek, Fransa - Ensta Paristech), prof. Joslan Qarnie (Paris Diderot Universiteti, Fransa), prof. Otmar Şerzer (Vyana Universiteti, Avstriya - University of Vienna), prof. Krisola Tsoka (Kret Universiteti, Yunanıstan - University of Crete) və dr. Loran Burjuanın (Ensta Paristek, Fransa - Ensta Paristech) silsilə mühazirələri dinlənilmişdir. Mühazirələr dalğa yayılması üçün tərs məsələlər çərçivəsində periodik, təsadüfi və hibrid mühitdə tərs məsələlər, məxsusi qiymətlərin daxili ötürülməsi və zamana nəzərən harmonik səpilmə tərs məsələləri mövzularını əhatə etmişdir.
Müsabiqə nəticəsində seçilmiş məhdud sayda iştirakçının, o cümlədən A. Rəhimovun yay məktəbində iştirakı Təşkilat Komitəsinin maliyyə dəstəyi hesabına baş tutmuşdur.
Tərs məsələlər üzrə Fransız-Alman Yay məktəbi iki ildən bir keçirilir. Növbəti yay məktəbinin 2017-ci ildə Bremen Universitetində (Bremen şəhəri, Almaniya) keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Researcher of ICS attended the Summer School on Inverse Problems in Paris
An employee of the Institute of Control Systems of ANAS, the leading researcher, Assoc. Prof. Anar Rahimov took part in the Franco-German Summer School on Inverse Problems for Waves (http://www.math.uni-bremen.de/zetem/ip-school2015) organized at Ecole Polytechnique from 24 August to 28 August, 2015 in Paris, France.
This summer school considered the analytical and numerical treatment of inverse problems for time-harmonic and time-dependent waves. The Summer School was organized for PhD students, postdocs and young scientists. 50 participants from various countries took part in the summer school. During the Summer School were organized 8 mini-courses on Inverse Problems. The mini-courses consisted in a series of lectures by famous scientists on Inverse Problems - Prof. Andreas Kirsch (Karlsruhe Institute of Technology, Germany), Prof. Maïtine Bergounioux (Université d’Orléans, France), Prof. Fioralba Cakoni (University of Delaware, USA), Prof. Patrick Joly (Ensta Paristech, France), Prof. Josselin Garnier (Université Paris Diderot, France), Prof. Otmar Scherzer (University of Vienna, Austria), Prof. Chrysoula Tsogka (University of Crete, Greece) and Assoc. Prof. Laurent Bourgeois (Ensta Paristech, Paris). Lectures covered the topics Imaging in Periodic, Random and Hybrid Medias, Interior Transmission Eigenvalues and Time-Harmonic Inverse Scattering in the general framework of inverse problems in wave propagation.
A limited number of participants including A.B. Rahimov were selected based on competition and financially supported by the Organizing Committee.
The Franco-German Summer School on Inverse Problems is organized every two years. The upcoming summer school conference will be held at the Bremen University (Bremen, Germany) in 2017.