İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransı keçirilir
9 sentyabr 2022-ci il tarixində Naxçıvan şəhərində İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransının açılış tədbiri keçirilib.
Konfransın plenar iclasında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov “NLP texnologiyalarının tətbiqi ilə Azərbaycan dilində insan-kompüter interfeysinin yaradılması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ə.Abbasov insan-kompüter interfeyslərinin təkamülündən bəhs edərək səsli interfeyslər haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, digər interfeyslərdən fərqli olaraq səsli interfeyslər insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsini danışıq vasitəsilə və ana dilində həyata keçirməyə imkan verir.
Azərbaycanda səs texnologiyalarının tədqiqinə 2000-ci illərin əvvəllərində başlanıldığını bildirən akademik 2011-ci ildə hazırlanan Dilmanc Mikro kompüter layihəsindən bəhs edib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, Az resurslu dillər üçün NLP sistemləri yaratma yönümlü korpusların hazırlanması İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Robotronics firmasının əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilib. Bu əməkdaşlığın nəticəsində isə 7000 saata yaxın nitq korpusu, 300 milyon cümlədən ibarət mətn korpusu (təxminən 3 milyard söz formadan ibarət), 1 milyona yaxın söz formadan ibarət tələffüz korpusu və digər korpuslar hazırlanmışdır.
Akademik bildirib ki, Azərbaycan dilində NLP sistemlərinin təhsildə tətbiqnin önəmli məqamlarından biri də virtual müəllim proqram təminatının yaradılması sahəsində işlərə start verilməsidir.
Qeyd edək ki, IECHCI2022, “Naxçıvan” Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Təqdim olunan məqalələrin insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi sahəsində mürəkkəb və innovativ mövzular, nəzəriyyələr, inkişaflar və tətbiqlər üzrə tədqiqatları əhatə etməsi gözlənilir.

Проводится Международная Восточная конференция взаимодействию человек-компьютер
9 сентября 2022 года в городе Нахчыван состоялось открытие Международной Восточной конференции по взаимодействию человек-компьютер.
На пленарном заседании конференции генеральный директор Института систем управления, академик Али Аббасов выступил с докладом на тему "Создание интерфейса человек-компьютер на азербайджанском языке с применением технологий НЛП". А.Аббасов рассказал об эволюции интерфейсов человек-компьютер  и подробно рассказал о голосовых интерфейсах. Он отметил, что в отличие от других интерфейсов голосовые интерфейсы позволяют осуществлять взаимодействие человека с компьютером через речь и на родном языке.
Отметив, что изучение голосовых технологий в Азербайджане началось в начале 2000-х годов, академик рассказал о разработанном в 2011 году проекте микрокомпьютера Dilmanc.
А.Аббасов отметил, что подготовка корпусов, ориентированных на создание НЛП-систем для языков с ограниченными ресурсами, осуществлялась в рамках сотрудничества Института систем управления и фирмы Robotronics. В результате этого сотрудничества было разработано около 7000 часов речевого корпуса, текстовый корпус из 300 миллионов предложений (около 3 миллиардов словоформ), корпус произношения из около 1 миллиона слов форм и другие корпуса.
Академик отметил, что одним из важных моментов применения систем НЛП на азербайджанском языке в образовании является то, что оно дает толчок работе в области создания программного обеспечения для виртуальных учителей.
Отметим, что IECHCI2022 проводится при совместной организации университета “Нахчыван”, Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Ближневосточного технического университета (Турция).
Ожидается, что представленные статьи будут охватывать исследования сложных и инновационных тем, теорий, разработок и приложений в области взаимодействия человек-компьютер.