İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransı keçirilir
9 sentyabr 2022-ci il tarixində Naxçıvan şəhərində İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransının açılış tədbiri keçirilib.
Konfransın plenar iclasında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov “NLP texnologiyalarının tətbiqi ilə Azərbaycan dilində insan-kompüter interfeysinin yaradılması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ə.Abbasov insan-kompüter interfeyslərinin təkamülündən bəhs edərək səsli interfeyslər haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, digər interfeyslərdən fərqli olaraq səsli interfeyslər insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsini danışıq vasitəsilə və ana dilində həyata keçirməyə imkan verir.
Azərbaycanda səs texnologiyalarının tədqiqinə 2000-ci illərin əvvəllərində başlanıldığını bildirən akademik 2011-ci ildə hazırlanan Dilmanc Mikro kompüter layihəsindən bəhs edib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, Az resurslu dillər üçün NLP sistemləri yaratma yönümlü korpusların hazırlanması İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Robotronics firmasının əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilib. Bu əməkdaşlığın nəticəsində isə 7000 saata yaxın nitq korpusu, 300 milyon cümlədən ibarət mətn korpusu (təxminən 3 milyard söz formadan ibarət), 1 milyona yaxın söz formadan ibarət tələffüz korpusu və digər korpuslar hazırlanmışdır.
Akademik bildirib ki, Azərbaycan dilində NLP sistemlərinin təhsildə tətbiqnin önəmli məqamlarından biri də virtual müəllim proqram təminatının yaradılması sahəsində işlərə start verilməsidir.
Qeyd edək ki, IECHCI2022, “Naxçıvan” Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Təqdim olunan məqalələrin insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi sahəsində mürəkkəb və innovativ mövzular, nəzəriyyələr, inkişaflar və tətbiqlər üzrə tədqiqatları əhatə etməsi gözlənilir.

International Eastern Conference on Human-Computer Interaction is held
The International Eastern Conference on Human-Computer Interaction was opened in the city of Nakhchivan on September 9, 2022.
At the plenary session of the conference, General Director of the Institute of Control Systems, Academician Ali Abbasov made a presentation of his paper "Development of a human-computer interface in the Azerbaijani language using NLP technologies". A.Abbasov spoke about the evolution of human-computer interfaces and told the participants in detail about voice interfaces. He noted that voice interfaces, unlike other interfaces, allow human interaction with a computer via speech and in native language.
Saying that study of voice technologies in Azerbaijan had begun in early 2000s, the academician spoke about the Dilmanc microcomputer project developed in 2011.
A.Abbasov said that building corpora for the creation of NLP systems for low-resourced languages was carried out as part of cooperation between the Institute of Control Systems and Robotronics. As a result of this cooperation about 7, 000 hours of speech corpus, a text corpus of 300 million sentences (about 3 billion word forms), a pronunciation corpus of about 1 million word forms and other corpora were developed.
The academician emphasized that one of the important aspects of application of NLP systems in Azerbaijani language in education is that it gives an impetus to the work in the field of virtual teacher software development.
Note that IECHCI2022 is jointly organized by Nakhchivan University, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Middle East Technical University (Turkey).
The papers presented at the conference are expected to cover research on complex and innovative topics, theories, developments and applications in the field of human-computer interaction.