İnstitutunun əməkdaşı Finlandiyada Beynəlxalq konfransda iştirak etmişdir
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Finlandiyada tərs məsələlərə üzrə Yay məktəbində və Beynəlxalq konfransda iştirak etmişdir.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar 2015-ci il may ayının 18-dən 22-nə kimi Finlandiyanın Helsinki şəhərindəki Helsinki Universitetində təşkil olunmuş "Tərs Məsələlər üzrə Yay Məktəbi”ndə (www.aip2015.fips.fi/summer_school.php) iştirak etmişdir.
Əsasən doktorantlar, post-doktorantlar və gənc tədqiqatçılar üçün təşkil olunmuş yay məktəbinə müxtəlif ölkələrdən 64 iştirakçı qatılmışdır. Yay məktəbi müddətində tərs məsələlərə aid 4 mini-kurs və əlavə olaraq 2 icmal mühazirə təşkil olunmuşdur. Mini-kurslarda tərs məsələlər sahəsində tanınmış alimlər - prof. Martin de Hup (Perdu Universiteti, ABŞ - Purdue University), Tanya Tarvanen (Şərqi Finlandiya Universiteti, Finlandiya - University of Eastern Finland), prof. Erik Bonneti (Qrenobl-Alp Universiteti, Fransa - Université de Grenoble-Alpes), prof. Qabriel Paternan (Kembric Universiteti, Böyük Britaniya - University of Cambridge). Bundan əlavə prof. Qunter Uhlman (Vaşinqton Universiteti, ABŞ - University of Washington), prof. Samuli Siltanen (Helsinki Universiteti, Finlandiya - University of Helsinki) icmal mühazirələrində bu sahənin müasir məsələlərindən və gələcək perspektivləri haqqında geniş məlumat vermişlər.
Yay məktəbindən sonra A.B. Rəhimov may ayının 25-dən 29-na kimi Finlandiyanın Helsinki şəhərindəki Helsinki Universitetində keçirilən Tətbiqi Tərs Məsələlər (Applied Inverse Problems Conference - AIP2015) beynəlxalq konfransında (www.aip2015.fips.fi) iştirak etmişdir. Tətbiqi Tərs Məsələlər konfransı bu sahə üzrə Tərs Məsələlər Beynəlxalq Assosiasiyası (Inverse Problems International Association - IPIA) tərəfindən təşkil olunan ilk silsilə elmi konfransdır və hər iki ildən bir keçirilir. Bu konfrans həmin silsilədən səkkizinci konfrans idi.
Konfrans iştirakçı sayına və iştirak edən alimlərin nüfuzuna görə tərs məsələlər sahəsində ən böyük konfrans hesab edilir. Belə ki, konfransa müxtəlif ölkələrdən 430 iştirakçı qatılmışdır. Konfrans müddətində 10 plenar məruzə, 332 mini-simfozium məruzəsi, 40 əlavə məruzə və 30 poster təqdim edilmişdir.
Rəhimov A.B. konfransda "Qeyri-lokal şərtlə verilmiş hiperbolik tənlik üçün bir əmsal-tərs məsələ haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ərafında müxtəlif suallar verilmişdir.
Növbəti doqquzuncu AIP 2017 konfransının Çin Respublikasının Hanco şəhərində keçirilməsi qərara alınmışdır.

Сотрудник ИСУ принял участие в летней школе и международной конференции по обратным задачам в Финляндии
22.05.2015 /
Ведущий научный сотрудник Института систем управления НАНА, доцент Анар  Рагимов принимал участие в «Летней школе по обратным задачам»
(www.aip2015.fips.fi/summer_school.php), организованной на кафедре математики и статистики Хельсинского университета. Летняя школа проводилась с 18 по 22 мая в Хельсинки, Финляндия.
В летней школе, организованной для докторантов, пост-докторантов и молодых ученых, собрались 64 участника из разных стран. о время летней школы было организовано 4 мини-курса и 2 обзорных лекции по обратным задачам. Мини-курсы состояли из лекций известных ученых в области обратных задач – проф. Мартен де Хоп (Университет Пердью, США), доцент Таня Тарвайнен (Университет Восточной Финляндии, Финляндия), проф. Эрик Боннетье (Университет Гренобля, Франция), проф. Габриэль Патернен (Кембриджский университет, Великобритания). Помимо этого, проф. Гюнтер Ульманн (Вашингтонский университет, США), проф. Самули Силтанен (Хельсинкский университет, Финляндия) выступили с обзорными лекциями по широкому спектру современных проблем и актуальных тенденций в данной области.
После летней школы Рагимов А.Б. принял участие в Конференции по прикладным обратным задачам AIP2015 (www.aip2015.fips.fi), проводившейся 25-29 мая 2015 года в Хельсинкском универсистете. Серия конференций AIP является главным научным мероприятием в данной области и организуется Международной ассоциацией по обратным задачам (IPIA) раз в два года. Конференция AIP2015 – восьмая по счету в этой серии.
Это самое крупное научное собрание, посвященное обратным задачам. В конференции приняли участие 430 участника из разных стран. За время конференции было представлено 10 пленарных лекций, 332 мини-симпозиумных лекции, 40 контрибуторских лекций и 30 постеров.
Рагимов А.Б. выступил с докладом «Об одной обратной коэффициентной задаче для гиперболического уравнения с нелокальными условиями». Доклад вызвал интерес участников конференции, докладчику были заданы различные вопросы по теме.