İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 27 sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
27 sentyabr 2022-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkənin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərə, bütün şəhidlərə dərin ehtiram əlaməti olaraq Anım Gününə həsr olunan tədbir keçirilmişdir. İclasda İnstitutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştitak edirdilər.
Tədbirdə İSİ əməkdaşlarının hazırladığı 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan videoçarx nümayiş olundu. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşub canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə 27 sentyabr tarixinin Azərbaycan Respublikasında “Anım Günü” kimi qeyd edildiyini vurğuladı. Müharibənin gedişatına nəzər salan alim bildirdi ki, Ermənistanın 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır.
Ə.Abbasov qeyd etdi ki, ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalq hərbi, siyasi, sosial-iqtisadi sfrealarda və informasiya məkanında həmrəylik nümayiş etdirərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir. Azərbaycanın üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmən isə təxribatlara əl ataraq, günahsız mülki insanları hədəfə almaqla dəfələrlə müharibə cinayətləri törətmiş, həqiqətləri təhrif etməyə çalışmış, beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozmuşdur.
Dünya hərb siyasətinə doktrinalarla yazılan II Qarabağ müharibəsini eyni zamanda böyük texnologiyalar müharibəsi adlandıran alim döyüşlərdə pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə edilməsinin yerli və xarici hərbi ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətində hərbi quruculuğun önəmini şərh edən Ə.Abbasov Vətən müharibəsinin gedişatında hərb meydanında əldə olunan uğurlu nəticələrin əsasında dövrün tələblərinə cavab verən müasir texnologiyaların dayandığını qeyd etdi.
II Qarabağ müharibəsini müxtəlif aspektlərdən təhlil edən Ə.Abbasov, həmçinin sözügedən dövrdə əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlərdən də bəhs etdi. Ölkənin bir çox qurumları sırasında İSİ alimlərinin də Azərbaycan elminə öz töhfələrini bəxş etdiyini bildirən akademik yüksək texnologiyaların əsasında qurulan dinamik obyektlərin idarə edilməsi, qeyri-səlis qərar qəbul etmə, süni intellekt, fövqəladə hallarda idarəetmə, siqnalların elmalı nəzəriyyəsinə əlavə olunan yeni küy texnologiyaları və digər praktiki əhəmiyyətli elmi nailiyyətlərdən söz açdı. Ə.Abbasov institutda aparılan gələcəyə istiqamətlənmiş inkişaf prioritetlərini özündə əks etdirən tədqiqatlar, əldə olunan fundamental elmi nəticələrin hərbi potensialın gücləndirilməsi istiqamətində rol oynayacağına əminliyni ifadə etdi, yeni hədəfləri diqqətə çatdırdı.
Sonda 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan xalqının həyatında son illərin ən mühüm qələbəsi olduğunu qeyd edən Ə.Abbasov işğal altında olan torpaqların azad edilməsinin məhz Ali Baş Komandanın uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan  Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğuladı. 2022-ci il oktyabrın 21-dək 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin  həlak olduğunu, 6 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirən Ə.Abbasov Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirdi, şəhidlərimizi ehtiramla yad etdi.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək bildirdi ki, Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun zəfər çalması nəticəsində doğma torpaqlar düşmən işğalından azad edilərək otuz illik həsrətə son qoyuldu, Azərbaycan həqiqətləri beynəlxalq arenada sübuta yetirildi. Ə.Sadıqov dünyanın aparıcı siyasi və hərbi ekspertlərinin Azərbaycan əsgərinin çaldığı qələbəni şərh edərək yüksək qiymətləndirdiklərini diqqətə çatdırdı, müasir dövrün hərb sahəsində II Qarabağ müharibəsinin qabaqcıl dövlətlər üçün nümunə olduğunu qeyd etdi. Ölkə başçısı tərəfindən Anım Gününün təsis edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan alim ölkənin müxtəlif qurumlarında müharibə iştirakçılarının əziz xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraqsilsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirdi.
Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalqın Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirdiyini xatırladan Ə.Sadıqov ölkənin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafının önəminə toxundu, gənclərin qarşısında duran gələcək vəzifələrdən bəhs etdi. Elmi inkişafın, gənc kadr potensialının artırılmasının, gənclərə vətənpərvərlik hislərinin aşılanmasının prioritet istiqamətlərdən olduğunu qeyd etdi.
Vətən uğrunda fədakarlıqla döyüşərək canlarını fəda etmiş qəhrəman Azərbaycan oğulları qarşısında hər bir azərbaycanlının vətəndaşlıq borcu olduğunu nəzərə çatdıran alim şəhid ailələri, müharibə veteranları və qazilərə göstərilən yüksək diqqət və dövlət qayğısından bəhs etdi.
Daha sonra İntellektual informasiya-ölçmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.ü.f.d., dosent Məzahir İsayev Qarabağın siyasi tarixinə nəzər salaraq münaqişənin köklərinin ötən əsrlərdən başladığını qeyd etdi. O, erməni təcavüzkarlarının törətdiyi saysız-hesabsız dağıntıları təəssüf hissi ilə qeyd etdi və Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşdü.
Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinlikləri olduğunu vurğulayan M.İsayev Azərbaycan ordusunun şücaəti, mənfur düşmənin təxribatları və xalqın Ali Baş Komandan və ordu ətrafında bir yumruq kimi birləşməsindən bəhs etdi. Torpaqların azadlığı uğrunda canını fəda edən şəhidləri ehtiramla anan alim dünyanı qabaqcıl dövlətləri sırasında xüusilə seçilən Azərbaycan Respublikasının müxtəlif sahələrdə inkişafının önəminə toxundu, qarşıda duran vəzifələrdən bəhs etdi.
Sonra İSİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədr müavini Nərmin Abbaszadə çıxış edərək Vətən müharibəsində gənclərin fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələrdən danışdı. Ali Baş Komandanın çağırışna cavab olaraq minlərlə gəncin ordu sıralarına yazılmasının qloballaşan dünyada gənc nəsildə milli-mənəvi dəyərlərə olan hörmətin, Vətən sevgisinin təcəssümü olduğunu qeyd etdi. Gənclərə diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas tərkib hissəsi olduğunu vurğulayan N.Abbaszadə informasiya müharibəsində gənclərin fəal iştirakını vurğuladı. Anım Günü ilə əlaqədar GAMŞ üvzlərinin Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etdiklərini bildirən N.Abbaszadə Vətən övladlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Tədbirin sonunda Ə.Abbasov Azərbycanın ərazi bütövlüyü uğrunda cəsarətlə canından keçmiş Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrinin şəhidlərini dərin ehtiramla yad edərək onlara Allahdan rəhmət dilədi.

The Institute of Control Systems held an event dedicated to Remembrance Day September 27
On September 27, 2022, the Institute of Control Systems (ICS) held an event dedicated to Remembrance Day as a sign of deep respect for all martyrs, soldiers and officers who heroically fought in the 44-day Patriotic War and gave their lives for the territorial integrity of the country. The event was attended by the administration of the Institute, heads of departments and laboratories, scientists, and specialists.
A video dedicated to the historical moments of the 44-day Patriotic War, prepared by ICS employees, was shown at the event. A one-minute silence was observed in memory of the martyrs who bravely fought and sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan.
Opening the meeting, General Director of the ICS, Academician Ali Abbasov said that by the decree of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated December 2, 2020, September 27 is declared "Remembrance Day" in the Republic of Azerbaijan. The scientist noted that in response to yet another provocative military aggression started on September 27, 2020, the Armed Forces of Azerbaijan under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief started a patriotic war for the liberation of the occupied lands.
A. Abbasov said that the soldiers and officers, who showed courage in the fight for the sovereignty and territorial integrity of our country, and the people as a whole, showing solidarity in the military, political, social and economic spheres and information space, dealt a crushing blow to the enemy. And the enemy, helpless before the superiority of Azerbaijan, resorting to provocations, targeting innocent civilians, repeatedly committed war crimes, tried to distort the facts, grossly violated international law.
Calling the Second Karabakh War simultaneously the Great Technological War written with the doctrines of the global Western policy, the scientist noted that the use of UAVs in combat operations is highly praised by domestic and foreign military experts. Commenting on the importance of military building in the socio-economic development of the country, A.Abbasov noted that the basis of the successful results achieved in the Western arena during the Patriotic War is modern technology that meets the requirements of the time.
Analyzing the Second Karabakh war from different aspects, A.Abbasov also talked about important scientific achievements of that period. Saying ICS scientists contributed to Azerbaijani science among many other institutes of the country, the academician talked about control of high technology-based dynamic objects, fuzzy decision making, artificial intelligence, control in emergency situations, new noise technologies in scientific signal theory and other scientific achievements of practical importance. A. Abbasov expressed his confidence that the research carried out at the Institute, reflecting the priorities of future development, the obtained fundamental scientific results will play a role in strengthening the military potential, and spoke about the new goals.
In conclusion, A. Abbasov noted that the 44-day Great Patriotic War was the most important victory in the life of Azerbaijani people in recent years, and emphasized that the liberation of the occupied lands was possible due to the far-sighted policy of the Supreme Commander-in-Chief and the determination of the Azerbaijani Army. As of October 21, 2022, 2908 killed soldiers and 100 civilians, 6 missing persons and 12 prisoners of war were recorded. A. Abbasov noted that the blessed memory of the martyrs who gave their lives for the homeland will always live in the hearts of every Azerbaijani and honored the memory of the martyrs.
Then Aminaga Sadigov, Executive Director of ICU, Corresponding Member of ANAS in his speech said that as a result of the victory of the Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief in the Patriotic War our ancestral lands were liberated from the enemy occupation and the thirty-year yearning was ended, the truth of Azerbaijan was proved in the international arena. A. Sadigov noted that leading political and military experts of the world highly assessed the victory of the Azerbaijani soldier, saying that in the Western world the Second Karabakh War was an example for advanced countries. Emphasizing the importance of the establishment of the Remembrance Day by the President of the country, the scientist pointed out that a number of events were held in different institutions of the country as a sign of respect for the blessed memory of those who fought in the war.
Soldiers and officers, who showed courage in the fight for sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, and the whole nation demonstrated unity and solidarity by gathering like a fist around President Ilham Aliyev. Aminaga Sadigov touched upon the importance of development of the country in different fields, spoke about the tasks facing the youth. He mentioned that one of the priority issues is scientific development, increasing the potential of young personnel, cultivating patriotic sentiments in young people.
Saying that every Azerbaijani has a civic duty to the heroic sons of Azerbaijan who selflessly fought for their homeland, the scientist talked of great attention and care shown by the state to the families of martyrs and war veterans.
Then Associate Professor Mazahir Isayev, PhD in Engineering, Head of the Laboratory of Intelligent Information-Measuring Systems, spoke about the political history of Karabakh, pointing out that the roots of the conflict go back to the past centuries. He noted with regret the countless destructions committed by Armenian aggressors and shared his memories of Karabakh.
Stressing that the wartime had its difficulties, M. Isayev spoke about the valor of the Azerbaijani Army, the provocations of the hated enemy and the rallying of the people around the Supreme Commander-in-Chief and the army. Paying tribute to the martyrs who gave their lives for the freedom of the land, the scientist touched upon the importance of the development of the Republic of Azerbaijan, which distinguished itself among the advanced states of the world in various spheres, and spoke about the challenges ahead.
Then Narmin Abbaszade, Deputy Chair of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) of ICS, spoke about the activities of young people in the Patriotic War and the challenges ahead. She noted that the enlistment of thousands of young people into the army in response to the call of the Supreme Commander-in-Chief is an embodiment of respect for national spiritual values, love for the motherland of the young generation in a globalizing world. Emphasizing that care and attention to the youth are the key components of state policy, N.Abbaszade noted the active role of the youth in the information war. She said that on the occasion of the Remembrance Day members of the CYSS visited the Alley of Martyrs and paid tribute to the memory of the fallen children of the Motherland.
Concluding the event, A.Abbasov paid respect to martyrs of the First and Second Karabakh wars who bravely fought for the territorial integrity of Azerbaijan and prayed to Allah to grant them peace.