İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 27 sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
27 sentyabr 2022-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkənin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərə, bütün şəhidlərə dərin ehtiram əlaməti olaraq Anım Gününə həsr olunan tədbir keçirilmişdir. İclasda İnstitutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştitak edirdilər.
Tədbirdə İSİ əməkdaşlarının hazırladığı 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan videoçarx nümayiş olundu. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşub canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə 27 sentyabr tarixinin Azərbaycan Respublikasında “Anım Günü” kimi qeyd edildiyini vurğuladı. Müharibənin gedişatına nəzər salan alim bildirdi ki, Ermənistanın 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır.
Ə.Abbasov qeyd etdi ki, ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalq hərbi, siyasi, sosial-iqtisadi sfrealarda və informasiya məkanında həmrəylik nümayiş etdirərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir. Azərbaycanın üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmən isə təxribatlara əl ataraq, günahsız mülki insanları hədəfə almaqla dəfələrlə müharibə cinayətləri törətmiş, həqiqətləri təhrif etməyə çalışmış, beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozmuşdur.
Dünya hərb siyasətinə doktrinalarla yazılan II Qarabağ müharibəsini eyni zamanda böyük texnologiyalar müharibəsi adlandıran alim döyüşlərdə pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə edilməsinin yerli və xarici hərbi ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətində hərbi quruculuğun önəmini şərh edən Ə.Abbasov Vətən müharibəsinin gedişatında hərb meydanında əldə olunan uğurlu nəticələrin əsasında dövrün tələblərinə cavab verən müasir texnologiyaların dayandığını qeyd etdi.
II Qarabağ müharibəsini müxtəlif aspektlərdən təhlil edən Ə.Abbasov, həmçinin sözügedən dövrdə əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlərdən də bəhs etdi. Ölkənin bir çox qurumları sırasında İSİ alimlərinin də Azərbaycan elminə öz töhfələrini bəxş etdiyini bildirən akademik yüksək texnologiyaların əsasında qurulan dinamik obyektlərin idarə edilməsi, qeyri-səlis qərar qəbul etmə, süni intellekt, fövqəladə hallarda idarəetmə, siqnalların elmalı nəzəriyyəsinə əlavə olunan yeni küy texnologiyaları və digər praktiki əhəmiyyətli elmi nailiyyətlərdən söz açdı. Ə.Abbasov institutda aparılan gələcəyə istiqamətlənmiş inkişaf prioritetlərini özündə əks etdirən tədqiqatlar, əldə olunan fundamental elmi nəticələrin hərbi potensialın gücləndirilməsi istiqamətində rol oynayacağına əminliyni ifadə etdi, yeni hədəfləri diqqətə çatdırdı.
Sonda 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan xalqının həyatında son illərin ən mühüm qələbəsi olduğunu qeyd edən Ə.Abbasov işğal altında olan torpaqların azad edilməsinin məhz Ali Baş Komandanın uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan  Ordusunun qətiyyəti sayəsində mümkün olduğunu vurğuladı. 2022-ci il oktyabrın 21-dək 2908 hərbi qulluqçu və 100 mülki şəxsin  həlak olduğunu, 6 itkin və 12 hərbi əsir qeydə alındığını bildirən Ə.Abbasov Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərin əziz xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağını bildirdi, şəhidlərimizi ehtiramla yad etdi.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək bildirdi ki, Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun zəfər çalması nəticəsində doğma torpaqlar düşmən işğalından azad edilərək otuz illik həsrətə son qoyuldu, Azərbaycan həqiqətləri beynəlxalq arenada sübuta yetirildi. Ə.Sadıqov dünyanın aparıcı siyasi və hərbi ekspertlərinin Azərbaycan əsgərinin çaldığı qələbəni şərh edərək yüksək qiymətləndirdiklərini diqqətə çatdırdı, müasir dövrün hərb sahəsində II Qarabağ müharibəsinin qabaqcıl dövlətlər üçün nümunə olduğunu qeyd etdi. Ölkə başçısı tərəfindən Anım Gününün təsis edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan alim ölkənin müxtəlif qurumlarında müharibə iştirakçılarının əziz xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraqsilsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirdi.
Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalqın Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirdiyini xatırladan Ə.Sadıqov ölkənin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafının önəminə toxundu, gənclərin qarşısında duran gələcək vəzifələrdən bəhs etdi. Elmi inkişafın, gənc kadr potensialının artırılmasının, gənclərə vətənpərvərlik hislərinin aşılanmasının prioritet istiqamətlərdən olduğunu qeyd etdi.
Vətən uğrunda fədakarlıqla döyüşərək canlarını fəda etmiş qəhrəman Azərbaycan oğulları qarşısında hər bir azərbaycanlının vətəndaşlıq borcu olduğunu nəzərə çatdıran alim şəhid ailələri, müharibə veteranları və qazilərə göstərilən yüksək diqqət və dövlət qayğısından bəhs etdi.
Daha sonra İntellektual informasiya-ölçmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.ü.f.d., dosent Məzahir İsayev Qarabağın siyasi tarixinə nəzər salaraq münaqişənin köklərinin ötən əsrlərdən başladığını qeyd etdi. O, erməni təcavüzkarlarının törətdiyi saysız-hesabsız dağıntıları təəssüf hissi ilə qeyd etdi və Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşdü.
Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinlikləri olduğunu vurğulayan M.İsayev Azərbaycan ordusunun şücaəti, mənfur düşmənin təxribatları və xalqın Ali Baş Komandan və ordu ətrafında bir yumruq kimi birləşməsindən bəhs etdi. Torpaqların azadlığı uğrunda canını fəda edən şəhidləri ehtiramla anan alim dünyanı qabaqcıl dövlətləri sırasında xüusilə seçilən Azərbaycan Respublikasının müxtəlif sahələrdə inkişafının önəminə toxundu, qarşıda duran vəzifələrdən bəhs etdi.
Sonra İSİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədr müavini Nərmin Abbaszadə çıxış edərək Vətən müharibəsində gənclərin fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələrdən danışdı. Ali Baş Komandanın çağırışna cavab olaraq minlərlə gəncin ordu sıralarına yazılmasının qloballaşan dünyada gənc nəsildə milli-mənəvi dəyərlərə olan hörmətin, Vətən sevgisinin təcəssümü olduğunu qeyd etdi. Gənclərə diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas tərkib hissəsi olduğunu vurğulayan N.Abbaszadə informasiya müharibəsində gənclərin fəal iştirakını vurğuladı. Anım Günü ilə əlaqədar GAMŞ üvzlərinin Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etdiklərini bildirən N.Abbaszadə Vətən övladlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Tədbirin sonunda Ə.Abbasov Azərbycanın ərazi bütövlüyü uğrunda cəsarətlə canından keçmiş Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrinin şəhidlərini dərin ehtiramla yad edərək onlara Allahdan rəhmət dilədi.

В Институте систем управления прошло мероприятие, посвященное 27 сентября - Дню памяти
27 сентября 2022 года в Институте систем управления (ИСУ) состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти в знак глубокого уважения ко всем шехидам, солдатам и офицерам, героически сражавшимся в 44-дневной Отечественной войне и отдавшим свои жизни во имя территориальной целостности страны. В заседании приняли участие руководство Института, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
На мероприятии был показан видеоролик, посвященный историческим моментам 44-дневной Отечественной войны, подготовленный сотрудниками ИСУ. Минутой молчания почтили память шехидов, мужественно сражавшихся и отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.
Открывая заседание, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов отметил, что распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года 27 сентября отмечается в Азербайджанской республике как “День памяти”. Ученый отметил, что в ответ на очередную военную агрессию провокационного характера, начавшуюся 27 сентября 2020 года, Вооруженные силы Азербайджанской Республики под руководством Верховного Главнокомандующего начали Отечественную войну с целью освобождения оккупированных земель.
А.Аббасов отметил, что солдаты и офицеры, проявившие отвагу в борьбе за суверенитет и территориальную целостность страны, и народ в целом, проявив солидарность в военной, политической, социально-экономической сферах и информационном пространстве, нанесли врагу сокрушительные удары. А враг, беспомощный перед превосходством Азербайджана, прибегая к провокациям, нацеливаясь на невинных гражданских лиц, неоднократно совершал военные преступления, пытался искажать факты, грубо нарушал нормы международного права.
Называя II Карабахскую войну одновременно Великой технологической войной, написанной доктринами мировой западной политики, ученый отметил, что использование беспилотных летательных аппаратов в боевых действиях высоко ценится отечественными и зарубежными военными экспертами. Комментируя значение военного строительства в направлении социально-экономического развития страны, А.Аббасов отметил, что в основе успешных результатов, достигнутых на западной арене в ходе Отечественной войны, лежат современные технологии, отвечающие требованиям времени.
Анализируя Вторую Карабахскую войну с разных аспектов, А.Аббасов также рассказал о важных научных достижениях указанного периода. Отметив, что ученые ИСУ в числе многих институтов страны внесли свой вклад в азербайджанскую науку, академик рассказал об управлении динамическими объектами, построенными на основе высоких технологий, нечетком принятии решений, искусственном интеллекте, управлении в чрезвычайных ситуациях, новых помехотехнологиях в научной теории сигналов, и других практически значимых научных достижениях. А.Аббасов выразил уверенность в том, что проводимые в Институте исследования, отражающие приоритеты перспективного развития, полученные фундаментальные научные результаты будут играть роль в укреплении военного потенциала, и рассказал о новых целях.
В заключение, отметив, что 44-дневная Отечественная война является самой важной победой в жизни азербайджанского народа за последние годы, А. Аббасов подчеркнул, что освобождение оккупированных земель стало возможным именно благодаря дальновидной политике Верховного Главнокомандующего и решимости Азербайджанской Армии. По состоянию на 21 октября 2022 года было зарегистрировано 2908 погибших военнослужащих и 100 гражданских лиц, 6 пропавших без вести и 12 военнопленных. А. Аббасов отметил, что светлая память шехидов, отдавших свои жизни за Родину, всегда будет жить в сердцах каждого азербайджанца и почтил память шехидов.
Затем исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов в своем выступлении заявил, что в результате победы Азербайджанской Армии под руководством Верховного Главнокомандующего в Отечественной войне родные земли были освобождены от вражеской оккупации и положен конец тридцатилетней трагедии, правда Азербайджана доказана на международной арене. А. Садыгов отметил, что ведущие политические и военные эксперты мира высоко оценили победу азербайджанского солдата, отметив, что в западной сфере современности Вторая Карабахская война является примером для передовых государств. Подчеркнув важность учреждения президентом страны Дня памяти, ученый отметил, что в знак уважения к светлой памяти участников войны в различных учреждениях страны был проведен ряд мероприятий.
Солдаты и офицеры, проявившие отвагу в борьбе за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, и весь народ в целом продемонстрировали единство и солидарность, собравшись в кулак вокруг Президента Ильхама Алиева. Аминага Садыгов коснулся важности развития страны в различных направлениях, рассказал о предстоящих задачах, стоящих перед молодежью. Он отметил, что одним из приоритетных направлений является научное развитие, повышение потенциала молодых кадров, прививание молодежи патриотических чувств.
Отметив, что каждый азербайджанец несет гражданский долг перед героическим сыновьями Азербайджана, самоотверженно сражавшимися за Родину, ученый рассказал о высоком внимании и государственной заботе о семьях шехидов, ветеранах войны.
Затем заведующий лабораторией интеллектуальных информационно-измерительных систем, д.ф.т. доцент Мазахир Исаев, говоря о политической истории Карабаха, отметил, что корни конфликта уходят в прошлые века. Он с сожалением отметил бесчисленные разрушения, совершенные армянскими агрессорами, и поделился своими воспоминаниями о Карабахе.
Подчеркивая, что военное время имело свои трудности, М.Исаев рассказал о доблести Азербайджанской Армии, провокациях ненавистного врага и объединении народа вокруг Верховного Главнокомандующего и армии. Отдавая дань уважения шехидам, отдавшим свою жизнь за свободу земель, ученый коснулся важности развития Азербайджанской Республики, особо выделившейся среди передовых государств мира в различных сферах, рассказал о предстоящих задачах.
Затем выступила заместитель председателя Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) ИСУ Нармин Аббасзаде, рассказав о деятельности молодежи в отечественной войне и предстоящих задачах. Она отметила, что зачисление тысяч молодых людей в ряды армии в ответ на призыв Верховного Главнокомандующего является воплощением уважения к национально-духовным ценностям, любви к Родине у молодого поколения в глобализирующемся мире. Подчеркивая, что внимание и забота о молодежи являются основными составляющими государственной политики, Н.Аббасзаде отметила активное участие молодежи в информационной войне. Она сообщила, что в связи с Днем памяти члены СМУС посетили Аллею шехидов, и почтила память детей Родины.
В конце мероприятия А.Аббасов с глубоким уважением почтил шехидов Первой и Второй карабахских войн, отважно сражавшихся за территориальную целостность Азербайджана, и попросил Аллаха даровать им покой.