İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru beynəlxalq simpoziumun proqram komitəsinə üzv seçilib
28.09.2022 / Mühüm xəbərlər
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSi) icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov “Ukrayna elmi müasir çağırışlar və təhdidlər kontekstində: problemlər və inkişaf prioritetləri” adlı beynəlxalq simpoziumun proqram komitəsinin üzvü seçilib.
Simpoziumun əsas məqsədi elmin ekstremal fəaliyyət şəraitindən çıxarılması yollarını müzakirə etmək, onun qorunması və səmərəli inkişafı strategiyalarını hazırlamaqdır.
Simpoziumda aşağıdakı sualların müzakirəsi nəzərdə tutulur:
• elm cəmiyyətin istənilən böhrandan çıxması üçün sübut edilmiş bir vasitə kimi;
• milli elmin ekstremal şəraitdə fəaliyyət göstərməsi problemləri və onların aradan qaldırılması imkanları;
• böhran şəraitində elmə dövlət dəstəyinin xüsusiyyətləri: Avropa təcrübəsi və reallıqlar;
• ən yaxşı dünya təcrübəsini götürməklə insan kapitalının inkişaf etdirilməsi yolları və s.
Qeyd edək ki, akademik B.E.Patonun xatirəsinə həsr olunmuş beynəlxalq simpozium 29 noyabr 2022-ci il tarixində Ukraynanın Kiyev şəhərində keçiriləcək.

Executive Director of the Institute of Control Systems was elected as a member of the program committee of an international symposium
28.09.2022 /
Executive Director of the Institute of Control Systems (ICS), Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov was elected a member of the Program Committee of the International Symposium "The Ukrainian science in the context of modern challenges and threats: problems and development priorities".
The main goal of the symposium is to discuss the ways of taking science out of the environment of extreme activity, to work out strategies of its study and effective development.
The symposium intends to discuss the following issues:
• science as a proven means of getting society out of crisis;
• problems of the national science functioning in extreme conditions and the possibility of overcoming them;
• specifics of the state support of science during the crisis: European experience and realities;
• ways of human capital development by borrowing the best world experience, etc.
It should be noted that the International Symposium dedicated to the memory of academician B.Y. Paton will be held in Kyiv, Ukraine, on November 29, 2022.