Brüsseldə rəqəmsal bazarların harmonizasiyası üzrə (2nd HDM PANEL) 2-ci panel görüşü keçirilib
2016-ci il oktyabrın 17-18-də Brüsseldə (Belçika) Azərbaycan nümayəndə heyəti tərkibində Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin şöbə müdiri İsbəndiyar Əliyev, Dövlət Gömrük Komitəsinin nümayəndəsi Anar Süleymanov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun "Xarici əlaqələr və innovasiyalar" şöbəsinin müdiri Tofiq Babayev, Texnoparkın direktor müavini Cəlal Rəhimov olmaqla rəqəmsal bazarların (2nd HDM) harmonizasiyası üzrə 2-ci panelin işində iştirak etmişlər.
Görüşdə aşağıdakı əsas məsələlər müzakirə edilmişdir: Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elektron rabitə tənzimləyiciləri, tərəfdaş ölkələrin GEANT Pan-avropa tədqiqat və təhsil şəbəkəsinə qoşulmasına aid olan EaPconnect layihəsinin cari nəticələri, həmçinin rəqəmli innovasiya, rəqəmli savadlılıq, rəqəmsal etimad və təhlükəsizlik, elektron ticarət üzrə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin yeni şəbəkələri; HDM elektron ticarət və elektron logistika sahəsində yeni tədqiqatlar; Elektron sağlamlıq üzrə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xüsusi seminarı, rəqəmsal birliy (Digital Community) məsələləri.
Iclasda eyni zamanda Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində eTrade və eLogistics, istiqamətlərində xüsusi sorguların keçirilməsi təklif olunmuşdur.
Sonda 18 Oktyabr 2016-cı il Rəqəmsal Cəmiyət üzrə Nazirlər Müşavirəsinə təqdim olunması üçün regional EU4DİGİTAL şəbəkələrinən fəaliyyəti barədə təkliflər hazırlanmışdir.

2nd PANEL ON HARMONISATION OF DIGITAL MARKETS (2nd HDM PANEL) in Brussels, 17 and 18 October 2016
Azerbaijani delegation consisting of Isbandiyar Aliyev, Head of Department at the Ministry of Communications and High Technologies, Tofig Babayev, Head of Foreign Relations and Innovations Department of the Institute of Control System of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Anar Suleymanov, representing the State Customs Committee, Jalal Rahimov, Deputy CEO at Technopark took part in the 2nd Panel on Harmonisation of Digital Markets (2nd HDM Panel) held in Brussels, Belgium, on 17 and 18 October 2016.
During one day and a half, the participants discussed work by the EaPeReg network of the EaP regulators for electronic communications and progress made by the EaPConnect project, which aims to connect the partner countries to the pan European research and education network GEANT.
The preparatory work was also discussed and proposals were assessed for launching new HDM related initiatives, such as new EaP networks on digital innovation, digital skills, digital trust & security and eTrade, a new HDM study on eTrade and eLogistics, and an ad-hoc EaP workshop on eHealth.
Among other issues on the agenda was the Digital Community, the new policy initiative on extending the benefits of the EU's Digital Single Market to key EU's neighbours.
Proposals were prepared to be presented at the Ministerial level meeting on the Digital Community on 18 October in the second half of the day.