07.10.2022 / Tədbirlər
6 oktyabr 2022-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, ilk mövzu ilə bağlı məruzə etmək üçün sözü İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verib.
Ə.Sadıqov müxtəlif tədqiqatların, layihələrin, təyin olunmuş zaman çərçivəsində sistemli şəkildə həyata keçirilməsi, səmərəli nəticələrin əldə olunması baxımından fəaliyyət planının önəmini vurğulayıb. Alim 2023-cü ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin planından bəhs edərək mövcud prioritet elmi istiqamətlər və gələcək hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra Ə.Sadıqov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 30 sentyabr 2022-ci il tarixli “AMEA-nın və Respublikanın digər elmi və ali təhsil müəssisələrində 2022-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında” 18/2 saylı qərarına əsasən, 2022-ci il üzrə laboratoriyaların elmi fəaliyyəti haqqında hesabatların təqdim olunması barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2022-ci il üzrə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturasına qəbulun əyani, qiyabi nəticələrini şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Elmi şura üzvləri tərəfindən plan yerləri, dissertasiya mövzuları və digər cari məsələlər müzakirə olunub, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Gündəlikdən irəli gələn növbəti mövzu ətrafında çıxış edən institutun elmi katibi Zəhra Əzizova fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri haqqında məlumat verib, məsələnin icrası istiqamətində təkliflər səsləndirilib.
Sonra akademik Ə.Abbasov çıxış edərək İSİ alimlərinin yubileyləri haqqında növbəti məsələni şura üvzlərinin diqqətinə çatdırıb, görkəmli alimlərin elmi və pedaqoji fəaliyyətləri, Azərbyacan elminə bəxş etdikləri töhfələrdən ətraflı şəkildə söz açıb, onlara zəngin elmi yaradıcılıqlarında yeni müvəffəqiyyətlər arzulayıb. Elmi Şura tərəfindən t.ü.f.d., dosent Rauf Qədimov və i.ü.f.d., dosent Rəhilə İbrahimovanın 80, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayevin 70, AMEA-nın müxbir üzvü, t.e.d., professor Əminağa Sadıqov və t.e.d., professor Elçin Əliyevin 60 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra İntellektual qərar qəbuletmə üsulları və kompüter sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d. Elçin Əliyev AR Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi barədə Sərəncamından irəli gələn vəzifələri nəzərə çatdırıb. Alim II Qarabağ müharibəsi nəticəsində azad olunan ərazilərdə, o cümlədən Zəngilan Rayonunun Ağalı kəndində həyata keçirilən yenidənqurma işlərindən, regionda yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə hədəflənən “Ağıllı kənd” layihəsindən bəhs edib.
Müasir dövrdə enerji ehtiyatlarına qənaətin zəruriliyini vurğulayan E.Əliyev qeyd edib ki, sözügedeən konsepsiya nəticəsində Ağalı kəndində müasir şəhərsalma standartları tətbiq olunub, küçələrin “ağıllı” işıqlandırılması, isti və soyuğadavamlı ekoloji evlərin inşası, günəş panellərinin quraşdırılması, bioqaz enerjisindən istifadə, yüksək sürətli internet təminatı, “ağıllı idarəetmə” kimi müxtəlif layihələr həyata keçirilib. Alim bu sahədə mövcud perspektivlər və beynəlxalq əməkdaşlıqlar barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələn cari  məsələlərə baxılıb, müzakirələr aparılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini səsləndirib.

A meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) was held on October 6, 2022. The event was attended by the institute's administration, council members and other employees.
Opening the meeting, General Director of ICS, Chairman of the Science Council, Academician Ali Abbasov brought to the attention of the participants of the event the issues on the agenda, and the report on the first topic was delivered by the Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov.
A.Sadigov emphasized the importance of the action plan in terms of systematic implementation of various researches and projects in a timely manner, and achieving effective results. Speaking about the plan of research work to be carried out at the Institute of Control Systems in 2023, the scientist noted the current priority research areas and future goals.
Further, A. Sadigov informed the participants of the event about the presentation of reports on the scientific activities of the laboratories for 2022 in accordance with Decree № 18/2 of the Azerbaijan National Academy of Sciences "On the reports on the results of scientific research carried out in 2022 in ANAS and other scientific and higher educational institutions of the Republic" of September 30, 2022.
Next, Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, Head of the Education Department of the ICS, brought to the attention of the members of the Council the results of admission to full-time and part-time doctoral and dissertation DSc and PhD programs of the Institute of Control Systems for 2022. The members of the Science Council discussed the allocated spots, topics of dissertations and other current issues, and the relevant decisions were made by voting.
Speaking on the next item on the agenda, the Academic Secretary of the Institute, Zahra Azizova, informed the participants about the results of the evaluation of DSc and PhD students of the doctoral and dissertation programs and voiced suggestions for the implementation of this issue.
Further in his speech academician A.Abbasov brought to the attention of the members of the Council the issue of birthday anniversaries of ICS scientists, spoke in detail about the scientific and pedagogical activities of the outstanding scientists, their contribution to Azerbaijani science, wished them new success in their rich scientific activities. The Science Council resolved to petition the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS to hold the celebrations of the 80th birthdays of Associate Professor Rauf Gadimov, PhD in Engineering, and Associate Professor Rahila Ibrabrahimov, PhD in Economics, 70th birthday of Associate Professor Fakhrad Pashayev, DSc in Engineering, 60th birthdays of Corresponding Member of ANAS Professor Aminaga Sadigov, DSc in Engineering, and Professor Elchin Aliyev, DSc in Engineering.
Elchin Aliyev, DSc in Engineering, Head of the Laboratory of Intelligent Decision-Making Methods and Computer Systems, reported on the tasks proceeding from the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on approval of the "Action Plan on creation of a 'green energy' zone in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026". The scientist spoke about the restoration works carried out in the territories liberated as a result of the Second Karabakh War, including in the village of Agaly in Zangilan District, as well as the "smart village" project aimed at improving living standards in the region.
Stressing the need to save energy resources in the modern era, E. Aliyev noted that as a result of this concept, modern urban planning standards were introduced in the village Agaly, implementing various projects such as "smart" street lighting, construction of heat and cold resistant eco-houses, installation of solar panels, use of biogas energy, availability of high-speed Internet, "smart management". The scientist informed the participants in detail about the existing prospects and international cooperation in this field.
Then the current issues arising from the agenda were reviewed, discussions were held and relevant decisions were made.
In conclusion, General Director of the Institute Academician Ali Abbasov summed up the meeting and voiced certain instructions and recommendations for the implementation of the main tasks at hand.