07.10.2022 / Tədbirlər
6 oktyabr 2022-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, ilk mövzu ilə bağlı məruzə etmək üçün sözü İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verib.
Ə.Sadıqov müxtəlif tədqiqatların, layihələrin, təyin olunmuş zaman çərçivəsində sistemli şəkildə həyata keçirilməsi, səmərəli nəticələrin əldə olunması baxımından fəaliyyət planının önəmini vurğulayıb. Alim 2023-cü ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin planından bəhs edərək mövcud prioritet elmi istiqamətlər və gələcək hədəfləri nəzərə çatdırıb.
Sonra Ə.Sadıqov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 30 sentyabr 2022-ci il tarixli “AMEA-nın və Respublikanın digər elmi və ali təhsil müəssisələrində 2022-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında” 18/2 saylı qərarına əsasən, 2022-ci il üzrə laboratoriyaların elmi fəaliyyəti haqqında hesabatların təqdim olunması barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2022-ci il üzrə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturasına qəbulun əyani, qiyabi nəticələrini şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Elmi şura üzvləri tərəfindən plan yerləri, dissertasiya mövzuları və digər cari məsələlər müzakirə olunub, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Gündəlikdən irəli gələn növbəti mövzu ətrafında çıxış edən institutun elmi katibi Zəhra Əzizova fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri haqqında məlumat verib, məsələnin icrası istiqamətində təkliflər səsləndirilib.
Sonra akademik Ə.Abbasov çıxış edərək İSİ alimlərinin yubileyləri haqqında növbəti məsələni şura üvzlərinin diqqətinə çatdırıb, görkəmli alimlərin elmi və pedaqoji fəaliyyətləri, Azərbyacan elminə bəxş etdikləri töhfələrdən ətraflı şəkildə söz açıb, onlara zəngin elmi yaradıcılıqlarında yeni müvəffəqiyyətlər arzulayıb. Elmi Şura tərəfindən t.ü.f.d., dosent Rauf Qədimov və i.ü.f.d., dosent Rəhilə İbrahimovanın 80, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayevin 70, AMEA-nın müxbir üzvü, t.e.d., professor Əminağa Sadıqov və t.e.d., professor Elçin Əliyevin 60 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra İntellektual qərar qəbuletmə üsulları və kompüter sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d. Elçin Əliyev AR Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi barədə Sərəncamından irəli gələn vəzifələri nəzərə çatdırıb. Alim II Qarabağ müharibəsi nəticəsində azad olunan ərazilərdə, o cümlədən Zəngilan Rayonunun Ağalı kəndində həyata keçirilən yenidənqurma işlərindən, regionda yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə hədəflənən “Ağıllı kənd” layihəsindən bəhs edib.
Müasir dövrdə enerji ehtiyatlarına qənaətin zəruriliyini vurğulayan E.Əliyev qeyd edib ki, sözügedeən konsepsiya nəticəsində Ağalı kəndində müasir şəhərsalma standartları tətbiq olunub, küçələrin “ağıllı” işıqlandırılması, isti və soyuğadavamlı ekoloji evlərin inşası, günəş panellərinin quraşdırılması, bioqaz enerjisindən istifadə, yüksək sürətli internet təminatı, “ağıllı idarəetmə” kimi müxtəlif layihələr həyata keçirilib. Alim bu sahədə mövcud perspektivlər və beynəlxalq əməkdaşlıqlar barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələn cari  məsələlərə baxılıb, müzakirələr aparılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini səsləndirib.

6 октября 2022 года состоялось заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ). В мероприятии приняли участие руководство института, члены совета и другие сотрудники.
Открывая заседание, генеральный директор ИСУ, председатель Ученого совета, академик Али Аббасов довел до внимания участников мероприятия вопросы повестки дня, с докладом на первую тему выступил исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов.
А.Садыгов подчеркнул важность плана действий с точки зрения систематической реализации различных исследований, проектов в установленные сроки, достижения эффективных результатов. Говоря о плане научно-исследовательских работ, которые будут проводиться в Институте систем управления в 2023 году, ученый отметил текущие приоритетные научные направления и будущие цели.
Затем A.Садыгов проинформировал участников мероприятия о представлении отчетов о научной деятельности лабораторий за 2022 год в соответствии с постановлением Национальной Академии Наук Азербайджана № 18/2 от 30 сентября 2022 года "Об отчетах об итогах научных исследований, проводившихся в 2022 году в НАНА и других научных и высших учебных заведениях Республики".
Далее заведующая отделом образования ИСУ, д.ф.м. Севиндж Гулиева довела до сведения членов Совета результаты приема в очную и заочную докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии и докторов наук Института систем управления на 2022 год. Членами ученого совета были обсуждены плановые места, темы диссертаций и другие текущие вопросы, путем голосования приняты соответствующие решения.
Выступив по следующей теме повестки дня, ученый секретарь Института Захра Азизова проинформировала участников о результатах аттестации докторантов и диссертантов по подготовке докторов философии и докторов наук, а также высказала предложения по реализации этого вопроса.
Затем в своем выступлении академик А.Аббасов довел до сведения членов Совета следующий вопрос: о юбилеях ученых ИСУ, подробно рассказал о научной и педагогической деятельности выдающихся ученых, их вкладе в азербайджанскую науку, пожелал им новых успехов в их богатом научном творчестве. Ученым советом принято решение ходатайствовать перед Отделением физико-математических и технических наук НАНА о проведении 80-летнего юбилея д.ф.т., доцента Рауфа Гадимова и д.ф.э., доцента Рахили Ибрагимовой, 70-летнего юбилея, д.т.н., доцента Фахрада Пашаева, 60-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА, д.т.н., профессора Аминаги Садыгова и д.т.н., профессора Эльчина Алиева.
Затем заведующий лабораторией интеллектуальных методов принятия решений и компьютерных систем, д.т.н. Эльчин Алиев доложил о задачах, вытекающих из Распоряжения Кабинета Министров Азербайджанской Республики об утверждении “Плана мероприятий по созданию зоны “зеленой энергии” на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы”. Ученый рассказал о восстановительных работах, проводимых на освобожденных в результате Второй Карабахской войны территориях, в том числе в селе Агалы Зангиланского района, а также о проекте “умное село”, направленном на повышение уровня жизни в регионе.
Подчеркнув необходимость экономии энергоресурсов в современную эпоху, Э.Алиев отметил, что в результате данной концепции в селе Агалы были внедрены современные градостроительные стандарты, реализованы различные проекты, такие как “умное” освещение улиц, строительство тепло- и холодостойких экологических домов, установка солнечных панелей, использование биогазовой энергии, обеспечение высокоскоростным интернетом, “умное управление”. Ученый подробно проинформировал участников мероприятия о существующих перспективах и международном сотрудничестве в этой области.
Далее были рассмотрены текущие вопросы, вытекающие из повестки дня, проведены обсуждения и приняты соответствующие решения.
В заключение генеральный директор института, академик Али Аббасов, подводя итоги заседания, озвучил определенные поручения и рекомендации по выполнению основных поставленных задач.