Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil naziri İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda olub
25 noyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayev İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) olub. Görüşdə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova, İSİ-nin baş direktoru akademik Əli Abbasov, icraçı direktor AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iştirak ediblər.
Öncə baş direktor Əli Abbasov institutun Azərbaycan elminin inkişafında oynadığı əhəmiyyətli roldan bəhs edərək aparılan tədqiqatlar, bibliometrik göstəricilər, alınan patentlər, kadr potensialı, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri və s. barədə ətraflı məlumat verib.
Ə.Abbasov institutda aparılan praktiki əhəmiyyətə malik cari tədqiqatlar nəticəsində yerli və beynəlxalq şirkətlərlə qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Akademik əldə olunan mühüm elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən, o cümlədən “Əşyalar İnterneti” əsasında işləyən, neft sənayesində geniş tətbiq olunan və uğurla həyata keçirilən SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) tipli institut tərəfindən işlənib hazırlanan sistemdən bəhs edib. Ə.Abbasov müasir və avtonom idarəetməsi tələb olunan pilotsuz uçuş aparatlarının idarəetmə sistemlərinin işlənməsi, mürəkkəb və çətin formalizasiya olunan məsələlərin həllində önəmli rol oynayan təbii dillərin emalı və Azərbaycan dili əsasında hazırlanan və bir neçə çağrı mərkəzində təcrübi sınaqdan keçmə mərhələsində olan robot operator kimi tətbiqi əhəmiyyətə malik mühüm tədqiqatlar barədə Elm və Təhsil nazirinə məlumat verib. Nazir institutun nəzdində fəaliyyət göstərən, təcrübi konstruktor prosesinin həyata keçirildiyi Xüsusi Konstruktor Bürosu ilə tanış olub.
Sonra nazir institutla özəl sektor, o cümlədən startup, sənaye müəssisələrilə birgə qurulan və tətbiq olunan layihələrin yerinə yetirilməsində onlara yaradılan şəraitlə, bir qrup əməkdaşla, əldə olunan nəticələrlə, rast gəlinən çətinlik və problemlərlə tanış olub.
Sonda Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayev institutun elmi və ictimai fəaliyyətini qiymətləndirərək aktual elmi problemlərin həlli istiqamətində aparılacaq tədqiqatlar, səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri və elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata heçiriləcək əməli tədbirlər barəsində öz tövsiyələrini səsləndirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında Fərmanı”na əsasən, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verilib.

Министр науки и образования Азербайджанской Республики посетил Институт систем управления
25 ноября 2022 года министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев посетил Институт систем управления (ИСУ). Во встрече приняли участие Председатель правления Агентства по обеспечению качества в образовании Улькер Саттарова, генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, исполнительный директор ИСУ член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов.
Сначала генеральный директор Али Аббасов, говоря о важной роли института в развитии азербайджанской науки, подробно рассказал о проводимых в институте исследованиях, библиометрических показателях, полученных патентах, кадровом потенциале, связях международного сотрудничества и многом другом.
А.Аббасов рассказал об эффективных связях сотрудничества с местными и международными компаниями в результате проводимых в институте текущих исследований, имеющих практическое значение. Академик рассказал о работе по коммерциализации полученных важных научных результатов, в том числе о разработанной Институтом системе типа SCADA (Supervisory Control and data Acquisition), которая работает на основе “Интернета вещей”, широко внедряется и успешно реализуется в нефтяной промышленности. А.Аббасов проинформировал министра науки и образования о важных исследованиях, имеющих прикладное значение, таких как разработка современных систем управления беспилотными летательными аппаратами, требующих современного и автономного управления, обработка естественных языков, которая играют важную роль в решении сложных и трудно формализуемых задач, и робот-оператор, разработанный на основе азербайджанского языка и находящийся на стадии экспериментального тестирования в нескольких колл-центрах. Министр ознакомился со специальным конструкторским бюро, действующим при институте, где осуществляется опытно-конструкторский процесс.
Затем министр ознакомился с условиями, созданными для реализации проектов, создаваемых и внедряемых институтом совместно с частным сектором, в том числе со стартапами, промышленными предприятиями, встретился с группой сотрудников, и ознакомился с достигнутыми результатами, с трудностями и проблемами, с которыми сталкивается институт.
В заключение министр науки и образования Эмин Амруллаев, оценив научную и общественную деятельность института, высказал свои рекомендации относительно исследований, проводимых в направлении решения актуальных научных проблем, эффективных отношений сотрудничества и практических мер по интеграции науки и образования.
Отметим, что согласно Указу Президента Азербайджанской Республики от 28 июля 2022 года «О некоторых мерах по совершенствованию управления в сфере науки и образования в Азербайджанской Республике» передан в подчинение Министерства науки и образования.