İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Sabahın alimləri” müsabiqəsində iştirak edəcək şagirdlərlə görüş keçirilmişdir
12.12.2022 / Mühüm xəbərlər
Son illər ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasına, kadr hazırlığı sisteminin müasir standartlara uyğun təkmilləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilir. Bu baxımdan məktəb illərindən başlayaraq şagirdlərin elmi axtarışlara sövq edilməsi, elmi tədqiqat işinə meylli, yaradıcı düşüncəyə malik istedadlı şagirdlərin aşkar edilməsi, onların tədqiqatçı-mütəxəssis kimi formalaşması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu istiqamətdə görülən işlər çərçivəsində 2012-ci ildən başlayaraq AR Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və digər təşkilatlarla birgə “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsi keçirilir. Hər il keçirilən bu müsabiqədə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdləri komandalar şəklində hazırladıqları layihələri təqdim edir, öz yaradıcılıq bacarıqlarını nümayiş etdirirlər.
Bu işdə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) da həmişə yaxından iştirak etmişdir. Belə ki, institutun tanınmış alimləri dəfələrlə müsabiqədə iştirak edən şagirdlərə elmi məsləhətçilik edərək mövzuların seçilməsində, layihələrin hazırlanmasında və müsabiqəyə təqdim olunmasında onlara elmi dəstək göstəriblər.
2023-cü ilin fefral ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsində iştirak edəcək 189-190 saylı tam orta məktəbin 2 nəfər 10-cu sinif şagirdindən ibarət komandasına İSİ-nin laboratoriya müdiri, texnika elmləri doktoru Fəhrad Paşayev və aparıcı elmi işçi, texnika elmləri doktoru Elxan Səbziyev elmi dəstək göstərəcəklər.
8 dekabr 2022-ci il tarixində institutda adı çəkilən məktəbin müsabiqəyə hazırlaşan şagirdləri – Ziya Sadıqzadə, Əziz Əlizadə və informatika müəllimi Gülnar İbadlı ilə görüş keçirilmişdir. İlk öncə institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov ilə keçirilən görüşdə müsabiqənin mahiyyətindən bəhs edilmiş və onun əhəmiyyəti yüksək qiymətləndirilmişdir. Akademik Əli Abbasov şagirdlərə öz tövsiyələrini bildirmiş və layihə üzərində işləmələri üçün onlara institutda lazımi şəraitin yaradılacağını vurğulamışdır.
Daha sonra komanda üzvləri institutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov ilə görüşüblər. Görüş zamanı şagirdlərin müsabiqəyə “Kompüter elmləri” nominasiyası üzrə təqdim edəcəkləri layihə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, layihənin yerinə yetirilməsi üçün iş planı tərtib olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, həmçinin hər iki görüşdə iştirak edən texnika elmləri doktorları Fəhrad Paşayev və Elxan Səbziyev, İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d Sevinc Quliyeva tərəfindən şagirdlərə məsləhət və tövsiyələr bildirilmiş, mütəmadi olaraq şagirdlərlə müəyyən olunmuş cədvəl üzrə görüşlərin keçirilməsi qərara alınmışdır.
Görüşün sonunda şagirdlər t.e.d. Fəhrad Paşayevin rəhbərlik etdiyi “Texniki obyektlərin və proseslərin modelləşdirilməsi” laboratoriyasında görülən işlərlə yaxından tanış olublar.

A meeting with school students who will participate in the "Scientists of Tomorrow" contest was held at the Institute of Control Systems
12.12.2022 /
In recent years our country has been particularly focused on the integration of science and education, improving the system of personnel training in accordance with modern standards. In this regard, starting from school years, special importance is given to motivating students to scientific research, identifying talented students, inclined to research work, having creative thinking, their formation as researchers-specialists. As part of work in this area, at the initiative of the Ministry of Education and Science, together with the Azerbaijan National Academy of Sciences and other organizations, a national contest "Scientists of Tomorrow" has been held since 2012. In this annual competition, students of 9-11th grades of secondary schools in the Republic of Azerbaijan present their projects and demonstrate their creative abilities as teams.
The Institute of Control Systems (ICS) has always been closely involved in this work. Thus, prominent scientists of the Institute have repeatedly provided scientific consultation and support to the students participating in the contest in the selection of topics, preparation of projects and their submission to the contest.
The scientific support for the team of 2 10th grade students of secondary school No 189-190, who will take part in the next national contest "Scientists of Tomorrow", scheduled for February 2023, will be provided by Fakhrad Pashayev, Doctor of Engineering, Head of Laboratory of ICS, and leading researcher Elkhan Sabziev, Doctor of Engineering.
On December 8, 2022, a meeting was held at the Institute with the students of the school - Ziya Sadigzade, Aziz Alizade, and computer science teacher Gulnar Ibadli, who are preparing for the competition. First of all, during the meeting with the General Director of the Institute, Academician Ali Abbasov the nature of the contest was discussed and its significance was highly appreciated. Academician Ali Abbasov gave his recommendations to the students and emphasized that the necessary conditions would be created for them to work on the project at the Institute.
Then the members of the team met with the Executive Director of the Institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov. During the meeting there was a wide exchange of views on the project the students will submit to the contest in the "Computer Science" nomination, a work plan for the project was drawn up. Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, as well as Doctors Fakhrad Pashayev and Elkhan Sabziev, and Head of Education Department of ICS Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, gave advice and recommendations to the students, and it was decided to regularly meet with the students according to the established schedule.
At the end of the meeting, the students got acquainted with the work carried out in the laboratory "Modeling of technical objects and processes" headed by Dr. Fakhrad Pashayev.