AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ağası Məlikovun biblioqrafik göstəricisi çap olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) tərəfindən AMEA-nın müxbir üzvü, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Ağası Məlikovun biblioqrafik göstəricisi çap olunub. Göstərici alimin həyatını, elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətini, 1982-2022-ci illəri əhatə edən elmi əsərlərini və onun haqqında yazılmış mənbələri əks etdirir.
Biblioqrafiyaya alimin nəşr etdirdiyi kitabları, elmi məqalələri, respublikada və xarici ölkələrdə keçirilən konfranslardakı məruzələrinin tezisləri, rəhbəri və icraçısı olduğu layihələr, habelə, redaktə etdiyi əsərlər, rəhbərlik və ya opponentlik etdiyi namizədlik və doktorluq dissertasiyaları haqqında olan mənbələr daxil edilib. Həmçinin alimin həyatının əsas tarixləri göstərilib, ictimai və elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında qısa oçerk, görkəmli elm xadimlərinin alim haqqında yazıları öz əksini tapıb.
Göstəriciyə daxil olan materiallar bölmələr üzrə xronoloji ardıcıllıqla, əlifba sırası ilə verilib.
Biblioqrafik göstəricidən istifadəni asanlaşdırmaq üçün kitabın sonunda alimin əsərlərinin və müştərək müəlliflərin əlifba göstəricisi verilib.
“Elm” nəşriyyatında çap olunan göstəricinin elmi redaktoru fəlsəfə elmləri doktoru, professor Məmməd Əliyev, redaktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Xuraman İsmayılova, tərtibçisi Rəna Cavadovadır.
Biblioqrafik göstərici kibernetika və tətbiqi riyaziyyat sahələrində çalışan alim və mütəxəssislər, ali məktəb müəllimləri və tələbələri, eləcə də geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Опубликован библиографический указатель члена-корреспондента НАНА, профессора Агаси Меликова
Центральной научной библиотекой (ЦНБ) Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) опубликован библиографический указатель члена-корреспондента НАНА, заведующего лабораторией Института систем управления, доктора технических наук, профессора Агаси Меликова. В указателе отражена жизнь ученого, его научно-педагогическая и общественная деятельность, научные труды, охватывающие период с 1982 по 2022 год, и источники, написанные о нем.
В библиографию включены книги, опубликованные ученым, научные статьи, тезисы его докладов на конференциях в республике и за рубежом, проекты, руководителем и исполнителем которых он являлся, а также работы под его редакцией, источники о кандидатских и докторских диссертациях, научным руководителем или оппонентом которых он являлся. Также даны основные даты жизни ученого, краткий очерк его общественной и научно-педагогической деятельности, статьи о нем, написанные выдающимися деятелями науки.
Материалы, включенные в указатель, перечислены в хронологической последовательности по разделам, в алфавитном порядке.
Для удобства использования библиографического указателя в конце книги приводится алфавитный указатель работ ученого и соавторов.
Научным редактором указателя, опубликованного издательством "Элм", является доктор философских наук, профессор Мамед Алиев, редактором - заслуженный работник культуры Хураман Исмаилова, составителем - Рена Джавадова.
Библиографический указатель предназначен для ученых и специалистов в области кибернетики и прикладной математики, преподавателей и студентов вузов, а также широкого круга читателей.