Akademik Əli Abbasovun 70 yaşı tamam olur
Yanvarın 1-də informasiya texnologiyaları və idarəetmə sahəsində tanınmış alim, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasovun anadan olmasının 70 ili tamam olur.
Əli Məhəmməd oğlu Abbasov 1953-cü il yanvarın 1-də Naxçıvan şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1976-cı ildə Moskva Energetika İnstitutunu “Avtomatika və telemexanika” ixtisası üzrə bitirmişdir. Görkəmli alim 1981-ci ildə texnika elmləri namizədi, 1994-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsini, 1996-cı ildə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir.
Çoxşaxəli əmək fəaliyyətinə 1976-cı ildə AMEA Kibernetika İnstitutunda başlayan Ə.Abbasov 1982-1988-ci illərdə AMEA AİS şöbəsində laboratoriya müdiri, 1988-1992-ci illərdə baş mühəndis, 1992-1997-ci illərdə direktor vəzifələrində çalışmışdır. Tanınmış alim 1997-2000-ci illərdə AMEA İnformasiya Telekommunikasiya Elmi Mərkəzinin direktoru, 2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, 2004-2015-ci illərdə AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri olmuşdur. Ə.Abbasov 2017-ci ildə AMEA-nın müşaviri, 2020-ci ildə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru olmuşdur. 2021-ci ildən isə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktorudur.
Zəngin elmi və siyasi fəaliyyəti olan akademik 2000-2004-cü illərdə AR Milli Məclisin deputatı və Milli Məclisin Avropa Şurası Parlament Assambleyasında (AŞPA) nümayəndə heyətinin üzvü olmuşdur. O, AŞPA-da “Cənubi Qafqazda mədəni irsin qorunması” mövzusu üzrə geniş hesabatın məruzəçisi, AŞPA-nın “İKT-nin insan hüquqlarında rolu” məruzəçilərindən biri, “Cənubi Qafqazda konfliktlərin regionun istisadi inkişafına təsiri” mövzusunda Harvard (Con Kennedi İnstitutu) Universitetində məruzəçi olmuşdur. 1993-cü il yanvar ayından Yeni Azərbaycan Partiyasının, 2001-2021-ci illərdə isə Partiyanın Siyasi Şurasının üzvü olmuşdur.
Azərbaycan elminin inkişafı, beynəlxalq arenada tanınması istiqamətində uzun illər dəyərli töhfələr bəxş etmiş, ölkəmizi dünya miqyasında uğurla təmsil etmiş Ə.Abbasov hazırda Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Ümumdünya Elmlər Akademiyasının (TWAS), Beynəlxalq İnformatizasiya və Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyalarının həqiqi üzvü, 5 xarici universititetin fəxri doktoru və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (İEEE) üzvüdür.
Dünyaşöhrətli alimin elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri informasiya texnologiyaları və idarəetmə məsələlərinin həllinə yönəlib. Sözügedən sahələrə mühüm töhfələr bəxş etmiş akademik böyük və ifrat böyük inteqral sxemlərin sıxlığını artırmaq üçün topoloji metodlar vermiş və elementlərin kristal üzərində optimal yerləşdirilməsi və əlaqələndirilməsi məsələsi həll edilmişdir. Kompüter şəbəkələrində idarə sistemlərinin funksional-topoloji quruluşu ilə tətbiq proseslərini əlaqələndirən məsələləri, paylanmış informasiya sistemləri üçün imitasiya modellərinin yaradılması və paylanmış verilənlər bazalarında bütövlük məsələləri, paylanmış intellektual sistemlərin nəzəri və praktiki əsasları təklif edilmişdir. Həmçinin qeyri-səlis relyasiya strukturlu paylanmış biliklər bazaları, onlar üzərində qərarların qəbulu və ekspert sistemlərinin yaradılması, qeyri-səlis strukturlu biliklər bazalarında adaptasiya metodları və ideal bilik bazasının riyazi modeli təklif edilmişdir. Alimin rəhbərliyi ilə böyük həcmli informasiya şəbəkələrində qeyri-səlis axtarış metodları və alqoritmləri işlənib hazırlanmış, böyük verilənlər və dərin öyrənmənin köməyi ilə az linqvistik rəqəmsal resurslu təbii dilin emalı, o cümlədən maşın tərcüməsi, nitqin analizi və başa düşülməsi metodları işlənmiş və Azərbaycan dili üçün tətbiq edilmişdir.
Ə.Abbasov Azərbaycanda internet infrastrukturunun yaradılmasına rəhbərlik etmişdir. Akademik Respublika avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri layihəsinin, milli əhəmiyyətli xüsusi təyinatlı kompüter və informasiya sistemlərinin icraçısı və rəhbəri, EARN və İNTERNET şəbəkələrinin respublika üzrə koordinatoru, NATO-nun Elm komitəsində Azərbaycan üzrə əlaqələndirici şəxs olmuş, Azərbaycan Respublikasını Trans-Avropa Elmi-tədqiqat və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (TERENA) təmsil etmişdir. Bu müddət ərzində “Elm və təhsil İNTERNET şəbəkəsinin inkişafı”, “Respublikada məsafədən (distant) təhsil sisteminin yaradılması”, “Virtual İpək Yolu”, “Xüsusi istedadlı qrup” və digər əhəmiyyətli layihələrə rəhbərlik etmişdir.
Görkəmli alim Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinə keçidin sürətləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşdırılmasında, yeni texnologiyaların, e-hökümət həllərinin tətbiqində və genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərinin və İKT üzrə insan resurslarının inkişafında BMT müvafiq qurumlarının istinad etdiyi diqqətəlayiq nəticələr əldə etmişdir. O, “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı”, “Regional İnnovasiya Zonası”, “Azərspace-Telekommunikasiya və Müşahidə Peykləri” milli və regional layihələrinə rəhbərlik etmişdir.
Elmi və elmi-təşkilati işlərlə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan Ə.Abbasov elm və təhsilin inteqrasiyası, gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunması, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində mühüm töhfələr bəxş edir. Onun rəhbərliyi ilə 25 fəlsəfə doktoru və 14 elmlər doktorluğu üzrə dissertasiyalar uğurla müdafiə edilmişdir. Akademik 280-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 16 monoqrafiyanın, 2 lügətin, 7 dərs vəsaitin və 11 patentin müəllifi, ölkəmizdə keçirilən bir sıra beynəlxalq konfransların təşkilatçısı, yüksək İmpakt Faktorlu (İF-7,4) “Applied and Computational Mathematics” elmi jurnalın baş redaktorlarından biridir.
Akademik Ə.Abbasov 2012-ci ildə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuş, həmçinin Pannonia Universiteti, Moskva Energetika Universiteti, Odessa Milli Rabitə Akademiyası və Belarus Dövlət İnformatika və Radioelektronika Universitetinin Fəxri doktoru adına layiq görülmüşdür.
Əsas qayəsi Azərbaycan elminin inkişafı olan, dövlətçilik siyasətinə daim sadiq qalan, informasiya texnologiyaları və idarəetmə sahəsinə mühüm töhfələr bəxş edən dünyaşöhrətli alim, akademik Əli Abbasovu yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, möhkəm cansağlığı, uzun ömür, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq.

Академику Али Аббасову исполняется 70 лет
1 января исполняется 70 лет со дня рождения известного ученого в области информационных технологий и управления, Генерального директора Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Академика Али Аббасова.
Али Мухаммед оглы Аббасов родился 1 января 1953 года в городе Нахчыване в семье интеллигентов. В 1976 году окончил Московский энергетический институт по специальности “Автоматика и телемеханика”. В 1981 году выдающийся ученый получил ученую степень кандидата технических наук, в 1994 году - доктора технических наук, в 1996 году - ученое звание профессора. В 2001 году избран действительным членом Национальной академии наук Азербайджана.
Начав свою многопрофильную трудовую деятельность в 1976 году в Институте кибернетики НАНА, А.Аббасов в 1982-1988 годах работал в отделе АСУ НАНА заведующим лабораторией, в 1988-1992 годах - главным инженером, в 1992-1997 годах - директором. В 1997-2000 годах ученый был директором Информационно-телекоммуникационного научного центра НАНА, в 2000-2004 годах - ректором Азербайджанского государственного экономического университета, в 2004-2015 годах - министром связи и высоких технологий АР. В 2017 году А.Аббасов стал советником НАНА, в 2020 году -  директором Парка высоких технологий НАНА. С 2021 года - генеральный директор Института систем управления.
Ведущий богатую научную и политическую деятельность академик был депутатом Милли Меджлиса АР в 2000-2004 годах и членом делегации Милли Меджлиса в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). Он был докладчиком обширного доклада в ПАСЕ на тему “Сохранение культурного наследия на Южном Кавказе”, одним из докладчиков ПАСЕ “Роль ИКТ в правах человека”, докладчиком в Гарвардском университете (Институт Джона Кеннеди) на тему “Влияние конфликтов на Южном Кавказе на экономическое развитие региона”. С января 1993 года является членом партии "Новый Азербайджан", а в 2001-2021 годах был членом политсовета партии.
А. Аббасов, который на протяжении многих лет вносил ценный вклад в развитие азербайджанской науки, ее признание на международной арене, успешно представлял нашу страну в мировом масштабе, в настоящее время является действительным членом Международной академии наук, Всемирной Академии наук (TWAS), Международной академии информатизации и Международной инженерной академии, почетным доктором 5 зарубежных университетов и членом Института инженеров по электронике и электротехнике (IEEE).
Основные направления научно-исследовательской работы всемирно известного ученого сосредоточены на решении задач информационных технологий и управления. Академиком, внесшим значительный вклад в данные области, представлены топологические методы увеличения плотности больших и сверхбольших интегральных схем, решена задача оптимального размещения и связи элементов на кристалле. Им предложены задачи, связывающие функционально-топологическую структуру систем управления в компьютерных сетях с процессами их применения, задачи создания имитационных моделей распределенных информационных систем и целостности распределенных баз данных, теоретические и практические основы распределенных интеллектуальных систем. Также предложены распределенные базы знаний с нечеткой реляционной структурой, создание на них систем принятия решений и экспертных систем, методы адаптации в базах знаний с нечеткой структурой и математическая модель идеальной базы знаний. Под руководством ученого были разработаны методы и алгоритмы нечеткого поиска в больших информационных сетях, обработка естественного языка с небольшими лингвистическими цифровыми ресурсами с помощью больших данных и глубокого обучения, в том числе методы машинного перевода, анализа и понимания речи в применении к азербайджанскому языку.
А.Аббасов руководил созданием инфраструктуры интернета в Азербайджане. Академик был исполнителем и руководителем Республиканского проекта автоматизированных систем управления, компьютерных и информационных систем специального назначения национального значения, республиканским координатором сетей EARN и интернета, координатором по Азербайджану в научном комитете НАТО, представлял Азербайджан в Ассоциации трансъевропейских научно-исследовательских и образовательных сетей (TERENA). За это время он руководил проектами "Развитие научно-образовательной сети Интернет", "Создание системы дистанционного образования в Республике", "Виртуальный Шелковый путь", "Группа особых талантов" и другими значимыми проектами.
Выдающийся ученый добился замечательных результатов, отмеченных соответствующими структурами ООН, в ускорении перехода к информационному обществу в Азербайджане и формировании цифровой экономики, применении новых технологий, решений электронного правительства и развитии услуг широкополосной связи и человеческих ресурсов по ИКТ. Он руководил национальными и региональными проектами "Транс-Евразийская суперинформационная магистраль", "Региональная инновационная зона", "Азеркосмос-Спутники телекоммуникаций и наблюдения".
Занимаясь наряду с научной и научно-организационной работой также педагогической деятельностью, А.Аббасов внес значительный вклад в интеграцию науки и образования, привлечение молодежи к научным исследованиям, подготовку высококвалифицированных кадров. Под его руководством успешно защищены 25 диссертаций на степень доктора философии и 14 диссертаций на степень доктора наук. Академик является автором более 280 научных работ, в том числе 16 монографий, 2 словарей, 7 учебных пособий и 11 патентов, организатором ряда международных конференций, проводимых в нашей стране, одним из главных редакторов научного журнала “Applied and Computational Mathematics” с высоким импакт-фактором (IF-7,4).
Распоряжением главы государства Ильхама Алиева в 2012 году академик А.Аббасов был награжден орденом “Шохрат” за эффективную деятельность в области информационно-коммуникационных технологий в Азербайджанской Республике. Он также был удостоен звания почетного доктора Университета Паннонии, Московского энергетического университета, Одесской национальной академии связи и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники.
Сердечно поздравляем с юбилеем всемирно известного ученого, академика Али Аббасова, главной целью которого является развитие азербайджанской науки, неизменно приверженного политике государственности, внесшего важный вклад в сферу информационных технологий и управления, желаем крепкого здоровья, долголетия, больших успехов в научной и научно-организационной деятельности.