İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
02.02.2023 / Tədbirlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) üzvləri, Təhsil və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbələrinin nümayəndələri və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Tədbir institutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyevanın moderatorluğu ilə keçirilib. A.Əliyeva tədbiri giriş nitqi ilə açaraq institutun gənc alim və mütəxəssislərini Gənclər Günü münasibətilə təbrik edib, iştirakçılara gündəlikdən irəli gələn məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Əvvəlcə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək gənc tədqiqatçıları institutun rəhbərliyi adından Gənclər Günü münasibətilə təbrik edib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda sağlam düşüncəli, savadlı və vətənpərvər gənclərin yetişdirilməsi əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Alim 1996-cı il fevralın 2-də Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumunun keçirilməsinin və 1997-ci ildə ölkə başçısı tərəfindən imzalanan sərəncama əsasən, 2 Fevral - Azərbaycan Gəncləri Gününün təsis edilməsinin gənclərə dövlət səviyyəsində göstərilən xüsusi diqqət və qayğının təzahürü olduğunu bildirib.
Ə.Abbasov qeyd edib ki, Ümummilli Liderin sözügedən sahədə siyasi kursu hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir. Müasir dövrdə gənclərin yüksək səviyyəli kadr kimi yetişdirilməsi, intellektual cəmiyyətin yaradılmasında onların rolunun artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbir, sərəncam və dövlət proqramlarını xatırladan akademik hazırda ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında gənclərin daha fəal iştirakı üçün bütün lazımi şəraitin yaradıldığını qeyd edib. Ə.Abbasov bildirib ki, Azərbaycan gəncliyi müxtəlif fəaliyyət sahələri üzrə təkcə ölkədə deyil, onun hüdudlarından kənarda da mühüm nailiyyətlər əldə edir. Gənclərin elmi, ictimai-siyasi, mədəni və hərbi sahələrdə uğurlarından bəhs edən alim II Qarabağ Müharibəsində ölkə başçısının çağırışlarına cavab verərək ordu sıralarına yazılan, ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda vuruşan gənc əsgər və zabitlərin müasir Azərbaycan gəncliyinin ən parlaq nümunələri olduğunu bildirib.
Rəhbərlik etdiyi müəssisədə gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində həyata keçirilən əməli tədbirlərdən bəhs edən Ə.Abbasov Azərbaycan elminin inkişafında fəal iştirak edən gənclərə gələcək fəaliyyətlərində də uğurlar arzulayıb, tövsiyələrini səsləndirib.
Sonra İSİ GAMŞ sədri, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova “Gənclər elm və təhsilin hərəkətverici qüvvəsi kimi” mövzusunda çıxış edərək qeyd edib ki, ölkənin aparıcı qüvvəsi olan gənclər hazırda müxtəlif sahələrdə uğurla fəaliyyət göstərir, Azərbaycanı dünya miqyasında layiqincə təmsil edərək yüksək nailiyyətlər əldə edir. Gənclərin elmdə təmsil olunmasının önəmini vurğulayan L.Nəcəfova onların yüksək ixtisaslı elmi kadr kimi formalaşması, cəmiyyətdə özünə layiqli yer tutması məqsədilə ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən kompleks tədbirlər, dövlət proqramları və s. barədə danışıb. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 2 iyul tarixli sərəncamı ilə elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində ictimai və sosialyönümlü fəaliyyəti ilə xüsusi fərqlənən istedadlı gənclərə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”nın təsis olunmasının gənclərə olan dövlət qayğısının göstəricisi olduğunu bildirib.
Gənclərin elmi potensialının artırılması istiqamətində AMEA-da həyata keçirilən layihələrdən, onların sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan stimullaşdırıcı tədbir və elmi müsabiqələrdən bəhs edən L.Nəcəfova akademiyada magistratura pilləsi üzrə təhsilin yaradılmasının bu baxımdan xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. O, son illər müxtəlif elmi müəssisələrdə tələbə və gənclər təşkilatlarının, gənc alim və mütəxəssislər şuralarının yaradılması və inkişafı, gənclərin sosial problemlərinin həlli, beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində layihələrinin həyata keçirilməsi, qrant layihələrin təşkili, mötəbər tədbirlərin, forumların keçirilməsi istiqamətində görülən işlərdən ətraflı şəkildə bəhs edib.
Çıxışının sonunda İSİ-də gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs edən L.Nəcəfova şura üzvləri adından institut rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib, gənclərə yeni elmi nailiyyətlər arzu edib.
Daha sonra İSİ-nin “SİNAM” şirkəti ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində yerinə yetirdiyi “Smart kənd həlləri və smart təhsil” layihəsinin rəhbəri Tural Möhsümzadə çıxış edib. O, Zəngilanın Ağalı kəndində uğurla tətbiq edilən texnoloji yeniliklər, o cümlədən kəndin idarəetmə sistemi, İoT proqram platforması və sensorlar, situasiya mərkəzi, Smart Təhsil proqram təminatı, Smart Təhsil avadanlığı, e-tibb və s. barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, təhsil prosesinin idarə olunması və monitorinqinin təmin olunması, təhsil kontentinin çatdırılmasıdan ibarət olan “Smart School” tətbiqi proqram platforması vastiləsilə müasir tədris prosesinin təşkili, təhsil kontentinin sürətlə və effektiv şəkildə yerləşdirilməsi və təhsil sahələrinə təqdim olunması, bilik səviyyəsini qiymətləndirmək üçün müxtəlif metodların aparılması və s. mümkündür.
Kəndin mühasibatlıq sistemi, optik internet və ağıllı dirək inftrastrukturları, yaşayış binalarında ağıllı texnologiyalar və “Yurdum” coğrafı məlumatlandırma sistemindən bəhs edən T.Möhsümzadə artırılmış reallıq texnologiyası əsasında hazırlanan “Yurdum” mobil tətbiqinin kəndin maraq kəsb edən obyektlərinin rəqəmsal xəritədə əks edilməsi və onların qrafik obrazlarının “Machine learning” süni intellekt sistemi ilə tanınması üçün emal edildiyini bildirib.
Sonra GAMŞ sədr müavini, kiçik elmi işçi Rüstəm Əzimov Karl Popperin elm fəlsəfəsinə əsaslanaraq gənclərin elmə cəlb olunması yollarından bəhs edib. Qeyd edib ki, elmi metodika təkcə texniki sferada yox, ictimai-sosial həyatda da münaqişələrin müzakirələrə, müzakirələrin məhsula çevrilməsinə təkan verə bilər. Bu baxımdan gənclərin elmə cəlb olunmasının, Azərbaycan elminin dünya miqyasında tanıdılmasının, gənc nəslin prioritet elmi sahələrdə yeni tədqiqatlara cəlb olunmasının önəmini vurğulayan R.Əzimov sözügedən sahədə mövcud problemlərin həlli istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib. Gənclərin elmdən uzaqlaşma səbəblərinin maddi faktorlarla məhdudlaşmadığını qeyd edən R.Əzimov gənc nəsildə elmi sahələrə maraq aşılanması, əldə olunan elmi nəticələrin səmərəliyinin yoxlanılması və praktikada tətbiqinin önəmini vurğulayıb.
Tədbirdə r.e.d. İlqar Məmmədov və elmi işçi Səyyarə Hidayətzadə çıxış edərək institutda gənclərə göstərilən xüsusi diqqət və qayğıdan bəhs edib, onlara elmi fəaliyyətlərində yeni müvəffəqiyyətlər arzu ediblər.
Daha sonra elmi və ictimai fəaliyyətilə fərqlənən gənclər 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Tədbirin sonunda GAMŞ üzvləri arasında “İnstitutumuzu tanıyaq” adlı viktorina keçirilib və qaliblər mükafatlandırılıb.

Event dedicated to National Youth Day February 2 was held at the Institute of Control Systems
An event devoted to the National Youth Day February 2 was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by the Institute's administration, members of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS), representatives of the departments of education and public relations and other employees.
The event was moderated by Head of the Public Relations Department of the Institute Aygun Aliyeva, PhD in Economics. Opening the event, A. Alieva congratulated the young scientists and specialists of the Institute on the National Youth Day and informed the participants about the issues on the agenda.
First, General Director of ICS, academician Ali Abbasov congratulated the young researchers on the National Youth Day on behalf of the administration of the institute. He said that raising sensible, educated and patriotic youth in Azerbaijan is one of priority directions of the state policy laid down by great leader Heydar Aliyev. The scientist noted that the First Forum of Azerbaijani Youth held on February 2, 1996 and establishing the National Youth Day February 2 by the decree of the head of state in 1997 is the manifestation of special care and attention given to the youth at the state level.
A. Abbasov said that the national leader's political course in this field is successfully continued today by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva. The academician recalled measures, orders and state programs implemented at present time for raising youth as highly qualified personnel, increasing their role in building the intellectual society, said all necessary conditions have been created now for more active involvement of youth in socio-political and cultural life of the country. A.Abbasov said significant achievements are being made by Azerbaijani youth in different fields not only in the country but also outside the country. Talking about youth's achievements in scientific, public-political, cultural and military spheres, the scientist said young soldiers and officers joining the army in response to the call of the country's leader during the Second Karabakh war and fighting for the territorial integrity of the country are the brightest examples of modern Azerbaijani youth.
Speaking of the practical measures taken at the institution led by him to attract young people to science, A.Abbasov wished the young people taking an active part in the development of Azerbaijani science, every success in future activities and offered his recommendations.
Then, junior researcher Lamya Najafova, Chair of CYSS of ICS, delivered a speech on "Youth as the driving force of science and education". She said young people, who are the leading force of the country, are now successfully working in various fields, successfully representing Azerbaijan in the world and gaining high achievements. Emphasizing the importance of representation of the youth in science, L.Najafova talked about comprehensive measures taken by leadership of the country to ensure they become highly qualified scientific personnel, take their deserved place in the society, zboug state programs, etc. She said the decree of the President of the Republic of Azerbaijan of July 2, 2013 on the establishment of "Presidential Youth Award" for talented youth particularly distinguished for their social and socially-oriented efforts in the field of science, education and culture is an indicator of the government's care for youth.
Speaking about the projects implemented at ANAS in the area of increasing scientific potential of the youth, stimulating activities and scientific contests aimed at improving their socio-economic status, L.Najafova noted that establishment of Master level education at the Academy is of special importance in this regard. She gave detailed information on the work done in recent years at various scientific institutions towards establishment and development of student and youth organizations, councils of young scientists and specialists, solution of social problems of the youth, implementation of projects on international cooperation, organization of grant projects, holding of prestigious events, forums.
At the end of her speech, talking about the attention and care for young people at the ICS, L. Najafova thanked the administration of the Institute on behalf of the Council members and wished young people new scientific achievements.
Then the Project Manager of "Smart Village and Smart Education Solutions", implemented by the ICSU in joint cooperation with SINAM, Tural Mohsumzade gave detailed information on technological innovations successfully implemented in the village of Agali in Zangilan District, including the village management system, IoT software platform and sensors, situation center, software and hardware for smart education, e-medicine, etc. He noted that with the help of the "Smart School" application software platform, which includes management and monitoring of the educational process, delivery of educational content, it is possible to organize modern educational process, quickly and efficiently place educational content and deliver it to educational areas, conduct various methods of knowledge assessment and much more.
Speaking about the accounting system of the village, the infrastructure of optical Internet and smart poles, intelligent technologies in residential buildings and the Yurdum geographic information system, T.Mohsumzade noted that the Yurdum mobile application, developed on the basis of augmented reality technology, has been processed to display on a digital map of village objects and recognize their graphic images using the Machine learning artificial intelligence system.
Then junior researcher Rustam Azimov, Deputy Chair of CYSS, spoke about ways to engage young people in science on the basis of Karl Popper's science philosophy. He noted that the scientific method can stimulate discussions, turning discussions into a product not only in the technical sphere, but also in public and social life. R.Azimov talked about the importance of involving the youth in science, popularization of Azerbaijani science all over the world, involvement of the young generation in new researches in priority scientific spheres, about the problems to be solved in this field. Saying that the reason of the youth's departure from science is not limited to material factors, R.Azimov emphasized the importance of nurturing the young generation's interest in science, testing the effectiveness of scientific results and their practical application.
Ilgar Mammadov, Doctor of Mathematics, and researcher Sayyara Hidayatzade, who spoke at the event, talked about the special attention and care given to young people at the institute and wished the young scientists new successes in their scientific activities.
Then the young people distinguished by their scientific and social activities were awarded the Certificate of Merit of the Institute on the occasion of the National Youth Day February 2.
To conclude the event, a quiz "Know Our Institute" was held among the members of CYSSUS and the winners were awarded.