06.02.2023 / Elmi şuranın iclasları
6 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
İclası Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Gündəlikdən irəli gələn ilk məsələ ətrafında məruzə edən Ə.Abbasov AR Elm və təhsil nazirinin 14 dekabr 2022-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın icrası ilə əlaqədər Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi barədə”  F-109 №-li əmrin icrası istiqamətində cari ildə institutda görüləcək işlər barədə şura üzvlərinə məlumat verib. 2023-cü ildə İSİ-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş müvafiq sahələrdə yerli və beynəlxalq  konfransların keçirilməsi barədə tədbirlər planı şura üzvləri tərəfindən müzakirə olunub, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov institutun elmi-tədqiqat planlarına aid elmi problemlərin müəyyənləşdirilməsi barədə məruzə edib. Alim 2023-cü ildə institutda aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin planından bəhs edib, mövzu ətrafında şura üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılaraq məsələnin həlli istiqamətində müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva institutun fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturasına və dissertanturasına   qəbul olunan doktorant və dissertantların fərdi iş planlarının təsdiq olunması ilə bağlı çıxış edib. Məsələ şura üzvləri tərəfindən müzakirə olunub, səsvermə yolu ilə qərarlar qəbul edilib.
Gündəlikdən irəli gələn növbəti məsələ ətrafında çıxış edən institutun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev 2023-cü ildə Bakıda keçiriləcək “Beynəlxalq Astronavtika Konqresi”, “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 2-ci beynəlxalq konfrans və Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Nəqliyyat problemləri” adlı XV beynəlxalq konfrans barədə şura üzvlərinə məlumat verib. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, cari ildə institutun beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində təkliflər səsləndirilib.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələn digər  məsələlərə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini səsləndirib.

A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan was held on February 6, 2023. The event was attended by the Institute's administration, council members and invited guests.
Opening the meeting, the Chairman of the Science Council Academician Ali Abbasov informed the participants of the issues on the agenda.
Addressing the first item on the agenda, A.Abbasov informed the council members about the efforts taken by the Institute in the current year to implement Order No.F-109 of the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan "On Approval of the Plan of Action of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan to implement Plan of Action in connection with declaring 2023 the Year of Heydar Aliyev in the Republic of Azerbaijan" of December 14, 2022. Council members discussed the action plan for holding local and international conferences in relevant fields devoted to the 100th birthday of national leader Heydar Aliyev in ICS in 2023, and relevant decisions were made.
Then the executive director of ICS Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov spoke about identifying scientific problems related to the institute's research plans. The scientist spoke about the plan of research works to be carried out at the institute in 2023, the council members discussed this issue and made relevant decisions.
Head of the Department of Education of ICS Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, spoke about the approval of individual work plans of doctoral students and dissertationists admitted to the Institute's doctoral and dissertation programs. The issue was discussed by the council members and decisions were made by voting.
Addressing the next item on the agenda, Head of the International Relations and Innovation Department of the Institute Tofig Babayev, PhD in Engineering, informed the Board members about the upcoming International Astronautical Congress in Baku in 2023, the 2nd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor and the 15th International Conference Transport Problems organized by the Silesian University of Technology, Poland. This topic was discussed and proposals for the expansion of international cooperation of the Institute in the current year were voiced.
Other items on the agenda were reviewed and relevant decisions were made.
In conclusion, Academician Ali Abbasov summed up the meeting and gave specific tasks and recommendations for addressing the main issues faced by the Institute.