06.02.2023 / Elmi şuranın iclasları
6 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
İclası Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Gündəlikdən irəli gələn ilk məsələ ətrafında məruzə edən Ə.Abbasov AR Elm və təhsil nazirinin 14 dekabr 2022-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın icrası ilə əlaqədər Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi barədə”  F-109 №-li əmrin icrası istiqamətində cari ildə institutda görüləcək işlər barədə şura üzvlərinə məlumat verib. 2023-cü ildə İSİ-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş müvafiq sahələrdə yerli və beynəlxalq  konfransların keçirilməsi barədə tədbirlər planı şura üzvləri tərəfindən müzakirə olunub, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov institutun elmi-tədqiqat planlarına aid elmi problemlərin müəyyənləşdirilməsi barədə məruzə edib. Alim 2023-cü ildə institutda aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin planından bəhs edib, mövzu ətrafında şura üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılaraq məsələnin həlli istiqamətində müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva institutun fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturasına və dissertanturasına   qəbul olunan doktorant və dissertantların fərdi iş planlarının təsdiq olunması ilə bağlı çıxış edib. Məsələ şura üzvləri tərəfindən müzakirə olunub, səsvermə yolu ilə qərarlar qəbul edilib.
Gündəlikdən irəli gələn növbəti məsələ ətrafında çıxış edən institutun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev 2023-cü ildə Bakıda keçiriləcək “Beynəlxalq Astronavtika Konqresi”, “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri” üzrə 2-ci beynəlxalq konfrans və Polşanın Sileziya Texnologiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Nəqliyyat problemləri” adlı XV beynəlxalq konfrans barədə şura üzvlərinə məlumat verib. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, cari ildə institutun beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində təkliflər səsləndirilib.
Daha sonra gündəlikdən irəli gələn digər  məsələlərə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində müəyyən tapşırıq və tövsiyələrini səsləndirib.

6 февраля 2023 года состоялось очередное заседание Ученого совета Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. В мероприятии приняли участие руководство института, члены совета и приглашенные гости.
Открыв заседание, председатель Ученого совета академик Али Аббасов довел до сведения участников мероприятия пункты повестки дня.
Выступив по первому пункту повестки дня, А.Аббасов информировал членов совета о работе, проводимой в институте в текущем году в направлении исполнения приказа министра науки и образования АР №F-109 “Об утверждении плана мероприятий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики по реализации "Плана мероприятий в связи с объявлением 2023 года Годом Гейдара Алиева в Азербайджанской Республике” от 14 декабря 2022 года. Члены совета обсудили план мероприятий по проведению в 2023 году в ИСУ местных и международных конференций в соответствующих областях, посвященных 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, были приняты соответствующие решения.
Затем исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов выступил с докладом об определении научных проблем, касающихся научно-исследовательских планов института. Ученый рассказал о плане научно-исследовательских работ, которые будут проводиться в институте в 2023 году, члены совета провели обсуждения по этой теме и приняли соответствующие решения.
Затем заведующая отделом образования ИСУ, д.ф.м. Севиндж Гулиева выступила по поводу утверждения индивидуальных планов работы докторантов и диссертантов, принятых в докторантуру и диссертантуру института по подготовке докторов философии и докторов наук. Вопрос был обсужден членами совета, решения были приняты путем голосования.
Выступая по следующему пункту повестки дня, заведующий отделом международных отношений и инноваций института, д.ф.т. Тофиг Бабаев проинформировал членов совета о предстоящем в 2023 году в Баку “Международном конгрессе астронавтики”, 2-й международной конференции “Проблемы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад” и XV Международной конференции “Проблемы транспорта”, организованной Силезским технологическим университетом Польши. Вокруг этой темы были проведены обсуждения, озвучены предложения по расширению международного сотрудничества института в текущем году.
Затем были рассмотрены другие пункты повестки дня, приняты соответствующие решения.
В заключение академик Али Аббасов, подводя итоги заседания, озвучил определенные задачи и рекомендации по выполнению основных задач, стоящих перед институтом.