İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
09.02.2023 / Mühüm xəbərlər
7 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universitetinin idarə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşün əsas məqsədi elm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi olub.
Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva, Bakı Dövlət Universitetinin Hesablama riyaziyyatı kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif İbrahimov, Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universitetinin rektoru Bozorov Otabek Nashvandovich, Elm və İnnovasiya üzrə prorektor Farmanov Jasur Boykaraevich, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Abdurakhimov Shokhjakhon Uktam ugli, Elmi-Tədqiqat İnnovasiya və Təhsil şöbəsinin müdiri Jurayev Davron Aslonkulovich iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Ə.Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar, əldə olunan mühüm elmi nəticələr, kadr hazırlığı və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə məlumat verib.
Sonra Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universitetinin rektoru O.Bozorov rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi, fəaliyyəti və tədrisin təşkili barədə məlumat verib. O, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi böyük tarixə malik, qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq etməkdən məmnun olduğunu bildirərək ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüş çərçivəsində sözügedən müəssisələr arasında birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Təhsil, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbələri arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq istiqamətində perspektivlər müzakirə olunub.

Memorandum of Cooperation signed between the Institute of Control Systems and the University of Economics and Pedagogy of Uzbekistan
09.02.2023 /
A meeting with the management of the University of Economics and Pedagogy of Uzbekistan was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on February 7, 2023. The main purpose of the meeting was to establish and develop cooperation in the field of science and education.
The meeting was attended by General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Executive Director Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, Head of International Relations and Innovation Department Tofig Babaev, PhD in Engineering, Head of the Department of Education Sevinj Gulieva, PhD in Mathematics, Head of the Computational Mathematics Department of Baku State University, Corresponding Member of ANAS Vagif Ibrahimov, Rector of the University of Economics and Pedagogy of Uzbekistan Bozorov Otabek Nashvandovich, Vice Rector for Science and Innovation Farmanov Jasur Boykaraevich, Head of International Cooperation Department Abdurahimov Shojahon Uktam ugli, Head of Research Innovation and Education Department Jurayev Davron Aslonkulovich.
First, Academician Abbasov thanked the guests for the attention shown to the institute and spoke about the history of the institution he heads, the main areas of fundamental research, major scientific results obtained, training of personnel and international cooperation.
Then Rector of the University of Economics and Pedagogy of Uzbekistan O. Bozorov spoke about the history of establishment, activities and organization of education in the institution he heads. He expressed satisfaction with cooperation with such an advanced scientific research institution with a long history as the Institute of Control Systems, and expressed confidence that the bilateral relations would grow.
In the course of the meeting the parties exchanged views on conducting joint scientific research between the two institutions. Prospects for cooperation in the field of education between the departments of education, international relations and innovation were also discussed.