İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
09.02.2023 / Mühüm xəbərlər
7 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universitetinin idarə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşün əsas məqsədi elm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi olub.
Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva, Bakı Dövlət Universitetinin Hesablama riyaziyyatı kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif İbrahimov, Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universitetinin rektoru Bozorov Otabek Nashvandovich, Elm və İnnovasiya üzrə prorektor Farmanov Jasur Boykaraevich, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Abdurakhimov Shokhjakhon Uktam ugli, Elmi-Tədqiqat İnnovasiya və Təhsil şöbəsinin müdiri Jurayev Davron Aslonkulovich iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Ə.Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar, əldə olunan mühüm elmi nəticələr, kadr hazırlığı və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri barədə məlumat verib.
Sonra Özbəkistanın İqtisadiyyat və Pedaqogika Universitetinin rektoru O.Bozorov rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi, fəaliyyəti və tədrisin təşkili barədə məlumat verib. O, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi böyük tarixə malik, qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq etməkdən məmnun olduğunu bildirərək ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüş çərçivəsində sözügedən müəssisələr arasında birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Təhsil, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbələri arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq istiqamətində perspektivlər müzakirə olunub.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом систем управления и Университетом экономики и педагогики Узбекистана
09.02.2023 /
7 февраля 2023 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась встреча с правлением Университета экономики и педагогики Узбекистана. Основной целью встречи было установление и развитие сотрудничества в области науки и образования.
Во встрече приняли участие генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов, исполнительный директор, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, заведующий отделом международных связей и инноваций, д.ф.т. Тофиг Бабаев, заведующая отделом образования, д.ф.м. Севиндж Гулиева, заведующий кафедрой вычислительной математики Бакинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Вагиф Ибрагимов, ректор Университета экономики и педагогики Узбекистана Бозоров Отабек Нашвандович, проректор по науке и инновациям Фарманов Жасур Бойкараевич, руководитель отдела международного сотрудничества Абдурахимов Шохджахон Уктам угли, заведующий отделом научно-исследовательских инноваций и образования Жураев Даврон Аслонкулович.
Сначала академик А.Аббасов поблагодарил гостей за оказанное институту внимание и рассказал об истории возглавляемого им научного учреждения, основных направлениях деятельности, проводимых фундаментальных научных исследованиях, полученных важных научных результатах, подготовке кадров и связях международного сотрудничества.
Затем ректор университета экономики и педагогики Узбекистана О.Бозоров рассказал об истории создания, деятельности и организации обучения в возглавляемом им учреждении. Он выразил удовлетворение сотрудничеством с таким передовым научно-исследовательским учреждением с многолетней историей, как Институт систем управления, и выразил уверенность в том, что двусторонние отношения будут развиваться.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями о проведении совместных научных исследований двух учреждений. Также были обсуждены перспективы сотрудничества в области образования между отделами образования, международных связей и инноваций.