İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
13.02.2023 / Tədbirlər
10 fevral 2023-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun Qadınlar şurası, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası (GAMŞ), institutun əməkdaşları və dəvət olunmuş qonaqlar  iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, Qadınlar şurasının sədr müavini, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva BMT Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən fevralın 11-i “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Günü elan edildiyini qeyd edərək qadınların cəmiyyətin həyatında oynadığı roldan, tutduğu yüksək mövqedən bəhs edib. A.Əliyeva qadınların elm və təhsildə iştirakı ilə bağlı dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi diqqət və qayğısından bəhs edib. Alim bu əlamətdar gün münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib, onlara elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Sonra İSİ GAMŞ sədri, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova “Qadınlar və qızlar İKT-də” mövzusunda çıxış edib. L.Nəcəfova informasiya texnologiyalarının gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətlərinin artırılmasında əhəmiyyətli rolundan danışıb. Bildirib ki, informasiya texnologiyaları qadınlara  məhsuldar iş, reproduktiv fəaliyyət və ictimai həyatda iştirak üçün vacib olan məlumatları əldə etmək imkanı verir. İT sektorunda qadınların iştirakının artırılmasında dünya təcrübəsindən bəhs edən L.Nəcəfova, həmçinin bu sahədə ölkəmizdə görülən işlərdən söz açıb. O, qeyd edib ki, Azərbaycanda qadınlar informasiya cəmiyyətinin və rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafında aktiv iştirak edirlər. Ölkədə qadınların elmi sahələrdə uğurlu karyera qurması istiqamətində dövlət siyasəti uğurla həyata keçirilir, müvafiq platformalar fəaliyyət göstərir, proqramlar tətbiq edilir, gender bərabərliyi sahəsinə xüsusi diqqət ayrılır.
Çıxışının sonunda qadınların İKT-yə cəlb edilməsinin vacibliyindən və bu sahədə çalışan dünyanın qabaqcıl qadınlarından bəhs edən L.Nəcəfova tədbir iştirakçılarını təbrik edib, elmi fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Daha sonra dosent Könül Ömərova çıxış edərək müasir dövrdə Azərbaycan qadınlarına verilən dəyər, onların elm və təhsilin inkişafında rolu və texniki sahədə qadınların əldə etdiyi uğurlardan söz açıb. Azərbaycanın müxtəlif elmi sahələrdə önəmli rol oynayan qadın alimlərindən söz açan K.Ömərova Azərbaycanda ilk riyaziyyatçı qadın, t.e.d., professor Tamilla Nəsirovanın zəngin elmi fəaliyyətindən, mənalı ömür yolundan bəhs edib. Görkəmli alimlə bağlı xaitərlərini bölüşən K.Ömərova onun ölkədə riyaziyyat elminin inkişafındakı rolundan, kadr potensialının artırılmasında göstərdiyi müstəsna xidmətlərdən söz açıb.
Sonra Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının GAMŞ sədri Aynurə Həsənova “Kosmik uçuşlarda qadınların rolu” adlı məruzə edib. Astronomiya və astrofizika sahəsində çalışan qadınlardan bəhs edən A.Həsənova bu sahədə mövcud problemlərdən söz açıb. O, kosmonavtika sahəsində böyük uğurlar əldə etmiş qadın kosmonavtlardan, o cümlədən kosmosa uçuş edən ilk qadın Valentina Tereşkova, Svetlana Savitskaya, Salli Rayd, Mey Cemson və digər görkəmli alimlərdən söz açıb.
Sonda elmi işçi Səyyarə Hidayətzadə “Ailə və elmi karyera” mövzusunda çıxış edib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan qadını öz zəkası, müdrikliyi, sədaqəti, qəhrəmanlığı, yüksək analıq keyfiyyəti ilə hər zaman xalqın adını uca tutub. Çağdaş Azərbaycan qadını fədakar ana olmaqla yanaşı, həm də peşəkar elm xadimi, bacarıqlı siyasətçi və xalqın etimadını qazanan dövlət məmurudur. Bu fəallıq Azərbaycan qadınının malik olduğu tarixi ənənələrlə yanaşı, ölkədə həyata keçirilən gender siyasətinin mahiyyətindən, onlara cəmiyyətin tamhüquqlu üzvü kimi bütün imkanlardan bərabər istifadə üçün zəruri şəraitin yaradılmasından irəli gəlir. Azərbaycan xalqının mənəvi dəyərlərinin formalaşmasında və inkişafında qadınların böyük rolu olduğunu qeyd edən S.Hidayətzadə bu əlamətdar gün münasibətilə iştirakçıları təbrik edib, elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

В Институте систем управления состоялось мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девочек в науке
13.02.2023 /
10 февраля 2023 года в Институте систем управления Министерства науки и образования АР состоялось мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девочек в науке. В мероприятии приняли участие Женский совет Института, Совет молодых ученых и специалистов (СМУС), сотрудники института и приглашенные гости.
Открыв мероприятие вступительной речью, заведующая отделом по связям с общественностью ИСУ, заместитель председателя Женского совета, д.ф.э Айгюн Алиева, отметила, что в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, принятой 22 декабря 2015 года, 11 февраля был объявлен Международным днем женщин и девочек в науке, и рассказала о роли и высоком положении женщин в жизни общества. A.Алиева отметила особое внимание и заботу первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в успешной реализации государственной политики в области участия женщин в науке и образовании. Ученый поздравила участников мероприятия с этим знаменательным днем и пожелала им научных достижений.
Затем председатель СМУС ИСУ, младший научный сотрудник Ламия Наджафова выступила на тему “Женщины и девочки в ИКТ”. Л.Наджафова рассказала о важной роли информационных технологий в обеспечении гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин. Она сказала, что информационные технологии позволяют женщинам получать информацию, необходимую для плодотворной работы, продуктивной деятельности и участия в общественной жизни. Говоря о мировом опыте роста участия женщин в IT-секторе, Л.Наджафова также рассказала о работе, осуществляемой в нашей стране в этой области. Она отметила, что женщины в Азербайджане активно участвуют в развитии информационного общества и цифровой экономики. В стране успешно реализуется государственная политика по построению успешной карьеры женщин в научных областях, действуют соответствующие платформы, реализуются программы, особое внимание уделяется сфере гендерного равенства.
В завершение своего выступления, говоря о важности вовлечения женщин в ИКТ и о передовых женщинах мира, работающих в этой области, Л.Наджафова поздравила участников мероприятия и пожелала успехов в научной деятельности.
Затем доцент Кенуль Омарова рассказала о значимости, придаваемой азербайджанским женщинам в современную эпоху, их роли в развитии науки и образования, а также достижениях женщин в технической сфере. Коснувшись темы женщин-ученых Азербайджана, играющих важную роль в различных областях науки, К.Омарова рассказала о богатой научной деятельности и жизненном пути первой женщины-математика в Азербайджане, д.т.н., профессора Тамиллы Насировой. Поделившись своими впечатлениями о выдающейся ученом, К.Омарова рассказала о ее роли в развитии математической науки в стране, о ее исключительных заслугах в увеличении кадрового потенциала.
Затем председатель СМУС Шемахинской астрофизической обсерватории имени Насиреддина Туси Айнура Гасанова выступила с докладом "Роль женщин в космических полетах". Говоря о женщинах, работающих в области астрономии и астрофизики, А.Гасанова рассказала о существующих в этой сфере проблемах. Она рассказала о женщинах-космонавтах, добившихся больших успехов в области космонавтики, в том числе о первой женщине, совершившей полет в космос, Валентине Терешковой, Светлане Савицкой, Салли Райд, Мэй Джемисон и других выдающихся ученых.
В заключение научный сотрудник Сайяра Гидаятзаде выступила на тему “Семья и научная карьера”. Она отметила, что азербайджанская женщина своей мудростью, преданностью, героизмом, высокими материнскими качествами всегда возвышала имя нашего народа. Современные азербайджанские женщины не только являются самоотверженными матерями, но и профессиональными деятелями науки, талантливыми политиками и государственными служащими, завоевавшими доверие народа. Эта активность обусловлена не только историческими традициями азербайджанской женщины, но и сущностью реализуемой в стране гендерной политики и создания необходимых условий для того, чтобы они могли использовать все возможности в качестве полноправных членов общества. Отметив большую роль женщин в формировании и развитии духовных ценностей азербайджанского народа, С.Гидаятзаде поздравила участников мероприятия с этим знаменательным днем и пожелала им успехов в научной деятельности.