Akademik Asəf Hacıyev Çində elmi mühazirələr oxuyub
İSİ –nin laboratoriya müdiri, AMEA-nın akademiki Asəf Haciyev 25 Sentyabr – - 1 Oktyabr 2016-cı il tarixlərində Hong-Kongun City və Çinin Siçuan universitetlərinin dəvətləri ilə elmi ezamiyyətdə olmuşdur.
26 sentyabr 2016-cı il tarixində A.Haciyev Hong-Kongun City universitetində təşkil olunmuş seminarda çıxış etmişdir. Seminarda ABŞ-ın Stanford universitetinin professoru Tomas Kaylat və Ç.Vaşington universitetinin professoru N.Singpurwalla iştirak edib çıxış etmişlər. Çıxışlarda tətbiqi statistikanın müasir problemləri və müəlliflərin aldıqları son elmi nəticələr təqdim olunmuş və müzakirə edilmişdir.
28 Sentyabr 2016-cı il Siçuan universitetinin 29 nəfərdən ibarət Beynəlxalq Məsləhətçilər Şurası seçilmişdir. Şuraya ABŞ-ın Harvard universitetinin professoru, Nobel mükafatı laureatı Cak Szostak, Harvard universitetinin professoru Leonard van der Kujip, Case Western Reserve universitetinin Prezidenti Jefrey Duerk, AMEA-nın akademiki Asəf Haciyev və digər alimlər seçilmişdir.
29-30 sentyabr 2016-cı il tarixlərində A.Haciyev Siçuan univesitetində mühazirələr oxumuş və ehtimal nəzəriyyəsi və tətbiqi statistika sahəsində aldığı son nəticələri təqdim etmişdir. Tədbirdə iştrak edən ABŞ, Yaponiya, Cənubi Koreya universitetlərinin tanınmış alimləri ilə birgə elmi araşdırmaların yolları müzakirə edilmişdir.

26.09.2016 / Conferences, assemblies
From 25 September to 1 October 2016, Acad. Asaf Hajiyev, head of laboratory at the Institute of Control Systems was on an academic trip at the invitation of City University of Hong Kong and Sichuan University. On 26 September, Asaf Hajiyev spoke at the seminar at City University of Hong Kong. Other speakers were Thomas Kailath, professor of Stanford University and Nozer Singpurwalla, professor of George Washington University. The speakers spoke of the results of their latest work and discussed modern problems of applied statistics.
29-member International Advisory Council of Sichuan University (China) was elected on 28 September 2016, consisting of Jack Szostak, professor of Harvard University, Nobel Prize laureate, Leonard van der Kujip, professor of Harvard University, Jeffrey Duerk, President of Case Western Reserve University (USA), Acad. Asaf Hajiyev and other scholars.
On 29-30 September 2016, Asaf Hajiyev spoke at Sichuan University, presenting his achievements in the field of probability theory and applied statistics. Possible collaboration with the scientists from the USA, Japan, South Korea participating in the seminar was discussed.