İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları “Sabahın alimləri” XII respublika müsabiqəsi çərçivəsində keçirilən sərgidə iştirak ediblər
16.02.2023 / Mühüm xəbərlər
14 fevral 2023-cü il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsil İnstitutu, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və BP şirkətinin təşkilatçılığı ilə “Sabahın alimləri” XII respublika müsabiqəsi öz işini sərgi ilə davam etdirib. Hər il keçirilən bu müsabiqədə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlər komandalar şəklində hazırladıqları layihələri təqdim edir, öz yaradıcılıq bacarıqlarını nümayiş etdirirlər.
Şagirdlərin elmi axtarışlara sövq edilməsi, onların tədqiqatçı-mütəxəssis kimi formalaşmasına ölkənin bir çox elmi müəssisələri, o cümlədən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) mütəmadi olaraq dəstək göstərir. İnstitutun tanınmış alimləri sözügedən müsabiqəyə qatılan şagirdlərə elmi məsləhətçilik edərək mövzu seçimi, layihələrin hazırlanması və müsabiqəyə təqdim olunmasına rəhbərlik edir. 189-190 saylı tam orta məktəbin 10-cu sinif şagirdləri Ziya Sadıqzadə və Əziz Əlizadədən ibarət komandasına İSİ-nin laboratoriya müdiri, t.e.d. Fəhrad Paşayev və baş elmi işçi, t.e.d. Elxan Səbziyev elmi dəstək göstəriblər.
Z.Sadıqzadə və Ə.Əlizadənin “Kompüter elmləri” nominasiyası üzrə müsabiqəyə təqdim etdikləri “Pilotsuz uçuş aparatının modem vasitəsilə ötürülən GPS məlumatları əsasında onun uçuş trayektoriyasının ekran təsvrinin qurulması” layihəsinin əsas məqsədi GPS-lə təchiz olunmuş obyektlərin, o cümlədən pilotsuz uçuş aparatlarının hərəkət trayektoriyasını tədqiq etmək üçün həmin trayektoriyanın kompüter monitorunda əyaniləşdirilməsidir. Layihənin yerinə yertirilməsi zamanı heksokopter tipli pilotsuz uçuş aparatının bortunda yerləşdirilmiş GPS qurğusundan alınan və modem vasitəsilə kompüterə ötürülən məlumatların emalı həyata keçirilir. Məlumatların emalı və nəticələrin əyaniləşdirilməsi zamanı həll üsulları və qrafik proqramlaşdırma metodları istifadə olunur. Əldə olunan nəticələr GPS-lə təchiz olunan obyektlərin ötürülən məlumatları əsasında onların cari yerini, hərəkət trayektoriyasını müəyyən etməyə, hərəkətin onlara tapşırılmış marşruta uyğunluğunu qiymətləndirməyə imkan verə bilər.
Üç gün davam edən müsabiqədə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, t.e.d. Fəhrad Paşayev, t.e.d. Elxan Səbziyev, institutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d Sevinc Quliyeva, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Lamiyə Nəcəfova, elmi işçilər Nigar Əhmədli, Nərmin Abbaszadə, Pünar Quliyeva, Elmar Mustafayev və sairə əməkdaşlar iştirak ediblər.

Сотрудники Института систем управления приняли участие в выставке в рамках XII республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня»
16.02.2023 /
14 февраля 2023 года XII Республиканский конкурс «Ученые завтрашнего дня», организованный Министерством науки и образования, Институтом образования, Министерством молодежи и спорта, Центром Гейдара Алиева, Конфедерацией профсоюзов Азербайджана, Национальной Академией наук Азербайджана и компанией BP, продолжил свою работу выставкой. На этом ежегодном конкурсе учащиеся IX-XI классов общеобразовательных учреждений Азербайджанской Республики командно представляют подготовленные проекты, демонстрируют свои творческие способности.
Привлечение школьников к научным изысканиям, их становление в качестве исследователей-специалистов регулярно поддерживается многими научными учреждениями страны, в том числе Институтом систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР. Известные ученые Института консультируют студентов, участвующих в этом конкурсе, осуществляют руководство в выборе темы, разработке проектов и их представлении на конкурс. Команде, состоящей из учеников 10 класса средней школы № 189-190 Зии Садыгзаде и Азиза Ализаде, научную поддержку оказали заведующий лабораторией ИСИ, д.т.н. Фахрад Пашаев и главный научный сотрудник, д.т.н. Эльхан Сабзиев.
Основной целью проекта «Построение экранного изображения траектории полета беспилотного летательного аппарата на основе данных GPS, передаваемых через модем», представленного З. Садыгзаде и А. Ализаде на конкурс в номинации “Компьютерные науки”, является визуализация этой траектории на мониторе компьютера для исследования траектории движения объектов, оснащенных GPS, в том числе беспилотных летательных аппаратов. В ходе реализации проекта осуществляется обработка данных, полученных от устройства GPS, размещенного на борту беспилотного летательного аппарата гексокоптерного типа, и передаваемых через модем на компьютер. При обработке данных и визуализации результатов используются методы решения и методы графического программирования. Полученные результаты могут позволить на основе передаваемых данных объектов, оснащенных GPS, определить их текущее местоположение, траекторию движения, оценить соответствие движения заданному им маршруту.
В трехдневном конкурсе приняли участие генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, исполнительный директор, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, д.т.н. Фахрад Пашаев, д.т.н. Эльхан Сабзиев, заведующая отделом по связям с общественностью Института д.ф.э. Айгюн Алиева, заведующая отделом образования, д.ф.м. Севиндж Гулиева, председатель Совета молодых ученых и специалистов Ламия Наджафова, научные сотрудники Нигяр Ахмедли, Нармин Аббасзаде, Пунар Гулиева, Эльмар Мустафаев и другие сотрудники.