İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları “Sabahın alimləri” XII respublika müsabiqəsi çərçivəsində keçirilən sərgidə iştirak ediblər
16.02.2023 / Mühüm xəbərlər
14 fevral 2023-cü il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsil İnstitutu, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və BP şirkətinin təşkilatçılığı ilə “Sabahın alimləri” XII respublika müsabiqəsi öz işini sərgi ilə davam etdirib. Hər il keçirilən bu müsabiqədə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlər komandalar şəklində hazırladıqları layihələri təqdim edir, öz yaradıcılıq bacarıqlarını nümayiş etdirirlər.
Şagirdlərin elmi axtarışlara sövq edilməsi, onların tədqiqatçı-mütəxəssis kimi formalaşmasına ölkənin bir çox elmi müəssisələri, o cümlədən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) mütəmadi olaraq dəstək göstərir. İnstitutun tanınmış alimləri sözügedən müsabiqəyə qatılan şagirdlərə elmi məsləhətçilik edərək mövzu seçimi, layihələrin hazırlanması və müsabiqəyə təqdim olunmasına rəhbərlik edir. 189-190 saylı tam orta məktəbin 10-cu sinif şagirdləri Ziya Sadıqzadə və Əziz Əlizadədən ibarət komandasına İSİ-nin laboratoriya müdiri, t.e.d. Fəhrad Paşayev və baş elmi işçi, t.e.d. Elxan Səbziyev elmi dəstək göstəriblər.
Z.Sadıqzadə və Ə.Əlizadənin “Kompüter elmləri” nominasiyası üzrə müsabiqəyə təqdim etdikləri “Pilotsuz uçuş aparatının modem vasitəsilə ötürülən GPS məlumatları əsasında onun uçuş trayektoriyasının ekran təsvrinin qurulması” layihəsinin əsas məqsədi GPS-lə təchiz olunmuş obyektlərin, o cümlədən pilotsuz uçuş aparatlarının hərəkət trayektoriyasını tədqiq etmək üçün həmin trayektoriyanın kompüter monitorunda əyaniləşdirilməsidir. Layihənin yerinə yertirilməsi zamanı heksokopter tipli pilotsuz uçuş aparatının bortunda yerləşdirilmiş GPS qurğusundan alınan və modem vasitəsilə kompüterə ötürülən məlumatların emalı həyata keçirilir. Məlumatların emalı və nəticələrin əyaniləşdirilməsi zamanı həll üsulları və qrafik proqramlaşdırma metodları istifadə olunur. Əldə olunan nəticələr GPS-lə təchiz olunan obyektlərin ötürülən məlumatları əsasında onların cari yerini, hərəkət trayektoriyasını müəyyən etməyə, hərəkətin onlara tapşırılmış marşruta uyğunluğunu qiymətləndirməyə imkan verə bilər.
Üç gün davam edən müsabiqədə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, t.e.d. Fəhrad Paşayev, t.e.d. Elxan Səbziyev, institutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d Sevinc Quliyeva, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Lamiyə Nəcəfova, elmi işçilər Nigar Əhmədli, Nərmin Abbaszadə, Pünar Quliyeva, Elmar Mustafayev və sairə əməkdaşlar iştirak ediblər.

Employees of the Institute of Control Systems participated in the exhibition of the 12th Republican Contest "Scientists of Tomorrow"
16.02.2023 /
The 12th Republican Contest "Scientists of Tomorrow" organized by the Ministry of Science and Education, Institute of Education, Ministry of Youth and Sport, Heydar Aliyev Center, Azerbaijan Trade Unions Confederation, Azerbaijan National Academy of Sciences and BP continued on February 14, 2023 with an exhibition. At this annual contest, students from 9th to 11th grades of secondary schools of the Republic of Azerbaijan present their projects in teams, and demonstrate their creativity.
Many scientific institutions in the country, including the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education regularly support schoolchildren's involvement in scientific research and their growth as researchers and specialists. Well-known scientists of the Institute advise the students participating in this contest, provide guidance in choosing topics, developing projects and submitting them to the contest. The team consisting of students of 10th grade of secondary school No 189-190 Ziya Sadigzade and Aziz Alizade received scientific support from Head of Laboratory of ICS, Doctor of Engineering Sciences Fakhrad Pashayev and senior researcher, Doctor of Engineering Elkhan Sabziev.
The main aim of the project "Construction of on-screen image of UAV flight path based on GPS data transmitted via modem" submitted by Z. Sadigzade and A. Alizade to the contest in the nomination "Computer Science" is visualization of this path on the computer monitor to study the trajectory of GPS-equipped objects, including unmanned aircrafts. In the course of the project, the data obtained from the GPS device placed on board a hexocopter UAV is processed and transmitted via modem to the computer. During data processing and visualization of the results, solution methods and graphical programming methods are used. The received results may allow to determine the current location, the trajectory of the object equipped with GPS, on the basis of the transmitted data and to estimate the correspondence of the movement to the set route.
The three-day contest was attended by General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Executive Director, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, Dr. Fakhrad Pashayev, Dr. Elkhan Sabziev, Head of Public Relations Department of the Institute Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Head of Education Department Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, Chair of the Council of Young Scientists and Specialists Lamiya Najafova, researchers Nigar Akhmadli, Narmin Abbaszade, Punar Guliyeva, Elmar Mustafayev and other employees.