Hacıyev Asəf Hacı oğluna Moldоva Elmlər Akademiyasının Fəxri həqiqi üzvü adı verilmişdir
12 iyun 2016-cı il tarixində Moldovanın paytaxtı Kişinevdə, Moldova Elmlər Akademiyasının 70 illiyinə həsr olunmuş Elm Günü keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Moldova Respublikasının Prezidenti cənab Nikolae Timofti açdı. Tədbirdə Moldova Elmlər Akademiyasının Prezidenti akademik Gheorghe Duka «İlin Alimi» və «İlin Gənc Alimi» mükafatlarını təqdim etdi.
Moldova Elmlər Akademiyasının Prezidenti akademik G.Duka 2016-cı ilin may ayında Akademiyanın Ümumi iclasında Fəxri Akademik adına layiq görülmüş alimlərə Diplomları təqdim etdi.
Riyaziyyat sahəsində aldığı mühüm nəticələrə görə Moldova Akademiyasının Fəxri Akademiki adına, AMEA-nın akademiki Asəf Haciyev layiq görüldü.
Fizika sahəsində Rumıniya Elmlər Akademiyasının Prezidenti İonel Valentin Vlad.
Kimya sahəsində Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Sergey Adolşin və mühəndislik elmləri sahəsində Çinin Çenqdu universitetinin professoru J.Xu Moldova Akademiyasının Fəxri Akademiki adına layiq görüldülər.
Tədbirdə Moldova Respublikasının keçmiş prezidentləri Mirça Snegur və Petru Luçinski, Moldova Parlamentinin vitse-spikeri xanım Liliana Polihoviç iştrak etdilər.
Tədbirdə seçilmiş Fəxi Akademiklərin şərəfinə Moldova incəsənət xadimləri tərəfindən müxtəlif musiqi kompozisiyalar, həmçinin Azərbaycan Milli rəqsləri ifa edildi.

Асафу Гаджи оглы Гаджиеву было присвоено звание Почетного Действительного Члена Академии Наук Молдовы
12.06.2016 / Конференции, собрания
12 июня 2016 года в столице Республики Молдова, Кишиневе прошел День Науки, посвященный 70-летию Академии наук Молдовы. Церемонию Дня Науки вступительной речью открыл Президент Республики Молдова господин Николае Тимофти. Президент Академии наук Молдовы, академик Георгий Дука вручил призы Академии наук Молдовы в номинации «Ученый года» и «Молодой Ученый года».
Президент Академии наук Молдовы, академик Георгий Дука также вручил Дипломы Почетных Академиков, ученым избранным на годичном собрании Академии наук Молдовы в мае 2016 года.
За выдающиеся научные достижения Почетными членами Академии наук Молдовы были избраны:
• в области математики –академик Национальной Академии наук Азербайджана Асаф Гаджиев
• в области физики – президент Академии наук Румынии Ионел Валентин Влад
• в области химии, вице-президент Российской Академии наук, академик РАН, Сергей Алдошин
- в области инженерных наук профессор Джупинг Ксю (J.Xu), университет Ченгду (Китай).
В церемонии награждения приняли участие бывшие президенты Республики Молдова г-н Петру Лучинский и г-н Мирча Снегур, вице-спикер Парламента Молдовы, госпожа Лилиана Полихович.
День Науки завершился праздничным концертом, где в честь избранных Почетных Академиков мастерами искусств Молдовы были исполнены различные музыкальные композиции, включая национальные танцы Азербайджана.