Hacıyev Asəf Hacı oğluna Moldоva Elmlər Akademiyasının Fəxri həqiqi üzvü adı verilmişdir
12 iyun 2016-cı il tarixində Moldovanın paytaxtı Kişinevdə, Moldova Elmlər Akademiyasının 70 illiyinə həsr olunmuş Elm Günü keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Moldova Respublikasının Prezidenti cənab Nikolae Timofti açdı. Tədbirdə Moldova Elmlər Akademiyasının Prezidenti akademik Gheorghe Duka «İlin Alimi» və «İlin Gənc Alimi» mükafatlarını təqdim etdi.
Moldova Elmlər Akademiyasının Prezidenti akademik G.Duka 2016-cı ilin may ayında Akademiyanın Ümumi iclasında Fəxri Akademik adına layiq görülmüş alimlərə Diplomları təqdim etdi.
Riyaziyyat sahəsində aldığı mühüm nəticələrə görə Moldova Akademiyasının Fəxri Akademiki adına, AMEA-nın akademiki Asəf Haciyev layiq görüldü.
Fizika sahəsində Rumıniya Elmlər Akademiyasının Prezidenti İonel Valentin Vlad.
Kimya sahəsində Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Sergey Adolşin və mühəndislik elmləri sahəsində Çinin Çenqdu universitetinin professoru J.Xu Moldova Akademiyasının Fəxri Akademiki adına layiq görüldülər.
Tədbirdə Moldova Respublikasının keçmiş prezidentləri Mirça Snegur və Petru Luçinski, Moldova Parlamentinin vitse-spikeri xanım Liliana Polihoviç iştrak etdilər.
Tədbirdə seçilmiş Fəxi Akademiklərin şərəfinə Moldova incəsənət xadimləri tərəfindən müxtəlif musiqi kompozisiyalar, həmçinin Azərbaycan Milli rəqsləri ifa edildi.

Asaf Hajiev received the title of an Honorary Full Member of the Academy of Sciences of Moldova
The Science Day, dedicated to the 70-th Anniversary of the Academy of Sciences of Moldova Republic took place on 12 June 2016 in Chisinau.
The ceremony was opened by Mr.Nicolae Timofti, the President of the Republic of Moldova. Academician Gheorghe Duca, the President of Academy of Sciences of the Republic of Moldova, delivered the prizes "Scientist of the Year” and "Young Scientist of the Year”. He also handed over the Diplomas of Honorary Academician to the scientists, who were awarded in May 2016 at the Annual Meeting of the Academy of Sciences of the Republic of Moldova.
Honorary Academician Diplomas were awarded to:
Mr. Asaf Hajiyev (Mathematics) – member of Political Council of NAP, academician of Azerbaijan National Academy of Sciences;
Mr. Ionel Valentin Vlad (Physics) - President of the Romanian Academy;
Mr. Sergey Aldoshin (Chemistry) – Аcademician, Vice-President of the Russian Academy of Sciences;
Mr. Jiuping Xu (Engineering) – Professor of Chengdu University (China).
In the ceremony, also took part, the formers Presidents of the Republic of Moldova, Mr. Mircea Snegur and Mr. Petru Luchinschi, Mrs. Liliana Palihovici, Vice-President of the Parliament of the Republic of Moldova.