“Avropa Birliyi Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələri ilə Tədqiqat və İnnovasiya əməkdaşlığı” layihəsi çərçivəsində görüş keçirilmişdir
22.02.2023 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
21 fevral 2023-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Avropa Komissiyasının “Avropa Birliyi Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələri ilə Tədqiqat və İnnovasiya əməkdaşlığı” layihəsi çərçivəsində layihənin nümayəndələri görüş keçirmişdir. Görüşdə Avstriyanın Sosial İnnovasiya Mərkəzinin layihə meneceri Martin Felix Gajdusek, İspaniya GAC qrup təşkilatının nümayəndəsi İnna Petrenko və İSİ-nin Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev iştirak etmişlər.
Görüş çərçivəsində Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələrində milli elmi-tədqiqat proqramlarının reforması, yaşıl və rəqəmsal texnologiyaların transferlərinin dəstəklənməsinə yönəlmiş milli plan və proqramlar, Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələri üçün Avropa Komissiyası və ekspert qruplarının tövsiyələrinin yerinə yetirilməsi və Azərbaycanda rəqəmsal xarici investisiyalar barədə müzakirələr aparılmışdır. T.Babayev Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın vəziyyəti, elektron bacarıq sahəsində kadr hazırlığı və digər məsələlərlə bağlı qonaqlara məlumat vermiş, mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, suallar cavablandırılmışdır.
Qeyd edək ki, GAC qrupunun sözügedən layihəni həyata keçirən konsorsiumun rəhbəri kimi əsas məqsədi Azərbaycanda elmi-tədqiqat və innovasiya sahəsində əldə olunan nəticələrlə tanış olmaqdır.
Görüşdə, həmçinin GAC qrupla gələcək əməkdaşlıq imkanları, İSİ ilə Avropa Komissiyasının layihələrində aktiv iştirak barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.

A meeting was held in the framework of the project "EU-Eastern Partnership research and innovation cooperation"
22.02.2023 /
A meeting of project representatives within the framework of the European Commission project "EU-Eastern Partnership (EaP) research and innovation cooperation" took place at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on February 21, 2023. The meeting was attended by the project manager from the Austrian Center for Social Innovation Martin Felix Gajdusek, representative of the Spanish organization GAC Group Inna Petrenko and Head of International Relations and Innovation Department of the ICS Tofig Babayev, PhD in Engineering.
The participants of the meeting discussed the reform of national research programs in the EaP countries, national plans and programs aimed at supporting the transfer of green and digital technologies, implementation of the recommendations of the European Commission and expert groups for the EaP countries, as well as digital foreign investments in Azerbaijan. T.Babayev informed the guests about the state of the digital economy in Azerbaijan, e-skills training and other issues, there was an exchange of views on this topic and questions were answered.
Note that the main purpose of the GAC group, as head of the consortium implementing the project, is to review the results achieved in research and innovation activities in Azerbaijan.
The meeting also included an exchange of views on opportunities for further cooperation with the GAC Group, the active participation of ICS in European Commission projects.