“Avropa Birliyi Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələri ilə Tədqiqat və İnnovasiya əməkdaşlığı” layihəsi çərçivəsində görüş keçirilmişdir
22.02.2023 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
21 fevral 2023-cü ildə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Avropa Komissiyasının “Avropa Birliyi Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələri ilə Tədqiqat və İnnovasiya əməkdaşlığı” layihəsi çərçivəsində layihənin nümayəndələri görüş keçirmişdir. Görüşdə Avstriyanın Sosial İnnovasiya Mərkəzinin layihə meneceri Martin Felix Gajdusek, İspaniya GAC qrup təşkilatının nümayəndəsi İnna Petrenko və İSİ-nin Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev iştirak etmişlər.
Görüş çərçivəsində Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələrində milli elmi-tədqiqat proqramlarının reforması, yaşıl və rəqəmsal texnologiyaların transferlərinin dəstəklənməsinə yönəlmiş milli plan və proqramlar, Şərqi Tərəfdaşlıq Ölkələri üçün Avropa Komissiyası və ekspert qruplarının tövsiyələrinin yerinə yetirilməsi və Azərbaycanda rəqəmsal xarici investisiyalar barədə müzakirələr aparılmışdır. T.Babayev Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın vəziyyəti, elektron bacarıq sahəsində kadr hazırlığı və digər məsələlərlə bağlı qonaqlara məlumat vermiş, mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, suallar cavablandırılmışdır.
Qeyd edək ki, GAC qrupunun sözügedən layihəni həyata keçirən konsorsiumun rəhbəri kimi əsas məqsədi Azərbaycanda elmi-tədqiqat və innovasiya sahəsində əldə olunan nəticələrlə tanış olmaqdır.
Görüşdə, həmçinin GAC qrupla gələcək əməkdaşlıq imkanları, İSİ ilə Avropa Komissiyasının layihələrində aktiv iştirak barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Состоялась встреча в рамках проекта "Сотрудничество стран Восточного партнерства и Европейского Союза в области исследований и инноваций"
22.02.2023 /
21 февраля 2023 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР состоялась встреча представителей проекта в рамках проекта Европейской комиссии “Сотрудничество стран Восточного партнерства и Европейского союза в области исследований и инноваций”. На встрече присутствовали руководитель проекта австрийского Центра социальных инноваций Мартин Феликс Гайдусек, представитель испанской организации GAC Group Инна Петренко и заведующий отделом международных отношений и инноваций ИСУ, д.ф.т. Тофиг Бабаев.
В рамках встречи обсуждались реформа национальных научно-исследовательских программ в странах Восточного партнерства, национальные планы и программы, направленные на поддержку трансфера зеленых и цифровых технологий, выполнение рекомендаций Европейской комиссии и экспертных групп для стран Восточного партнерства, а также цифровые иностранные инвестиции в Азербайджане. T.Бабаев проинформировал гостей о состоянии цифровой экономики в Азербайджане, подготовке кадров в области электронных навыков и других вопросах, состоялся обмен мнениями по этой теме, были даны ответы на вопросы.
Отметим, что основной целью группы GAC как руководителя консорциума, осуществляющего данный проект, является ознакомление с результатами, достигнутыми в области научно-исследовательской и инновационной деятельности в Азербайджане.
На встрече также состоялся обмен мнениями о возможностях дальнейшего сотрудничества с GAC Group, активном участии ИСУ в проектах Европейской комиссии.