09.03.2023 / Tədbirlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 8 mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, gənc alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycan qadının tarixin müxtəlif dövrlərində cəmiyyətdə tutduğu yüksək mövqedən bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə milli maraqlarımıza xidmət edən və ənənələrimizi yaşadan çoxlu sayda layihənin uğurla icra olunması Azərbaycan qadınının mərhəmət və xeyirxahlığının, zəngin mənəvi və yüksək əxlaqi dəyərlərə malik olduğunun bariz nümunəsidir.
Akademik qeyd edib ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan qadınların idarəetmə, qərarqəbuletmə və sosial həyatın bütün sahələrində irəli çəkilməsinə hədəflənən dövlət qadın siyasəti hazırda ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, Azərbaycan qadını sosial həyatın bütün sahələrində aktiv iştirak edir. Azərbaycan elminin inkişafında önəmli rol oynayan qadın alimlərdən bəhs edən Ə.Abbasov institutun əməkdaşı, Azərbaycanda ilk riyaziyyatçı qadın, t.e.d., professor Tamilla Nəsirovanın zəngin elmi fəaliyyətini xüsusilə qeyd edib. Rəhbərlik etdityi müəssisədə çalışan xanımlara institutun elmi və ictimai istiqamətlərdəki inkişafında nümayiş etdirdikləri fəallığa, bəxş etdikləri töhfələrə görə təşəkkürünü ifadə edən akademik onlara cansağlığı, səadət və gələcək işlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra institutun elmi katibi, Həmkarlar təşkilatının sədri Zəhra Əzizova çıxış edərək qadınların cəmiyyətin həyatında oynadığı mühüm roldan bəhs edib, institut rəhbərliyinə elmi müəssisədə çalışan xanımlara göstərilən xüsusi diqqət və qayğıya görə təşəkkürünü bildirib. O, institutun qadın əməkdaşlarını və onların timsalında bütün Azərbaycan xanımlarını Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib, onlara cansağlığı, səadət, xoşbəxtlik və gələcək işlərində uğurlar arzu edib. Z.Əzizova, həmçinin institutun ictimai fəaliyyətində önəmli rol oynayan xanımları Həmkarlar təşkilatı adından Fəxri Fərmanla təltif edib.
Daha sonra  İSİ-nin şöbə müdiri, Qadınlar şurasının sədri, t.üf.d. Rəna Əsədova çıxış edərək müasir dövrdə Azərbaycan qadınlarına verilən dəyər, onların elm və təhsilin inkişafında rolu, müxtəlif elmi sahələrdə qadınların əldə etdiyi uğurlardan söz açıb. Qeyd edib ki, çağdaş Azərbaycan qadını fədakar ana olmaqla yanaşı, həm də peşəkar elm xadimi, bacarıqlı siyasətçi və xalqın etimadını qazanan dövlət məmurudur. Bu fəallıq Azərbaycan qadınının malik olduğu tarixi ənənələrlə yanaşı, ölkədə həyata keçirilən gender siyasətinin mahiyyətindən, onlara cəmiyyətin tamhüquqlu üzvü kimi bütün imkanlardan bərabər istifadə üçün zəruri şəraitin yaradılmasından irəli gəlir. İnstitutun qadın kollektivini bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edən R.Əsədova elmi və ictimai fəaliyyətilə fərqlənən xanımları Qadınlar şurası adından institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif edib.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək Azərbaycan qadınının öz zəkası, müdrikliyi, sədaqəti, yüksək analıq keyfiyyəti ilə hər zaman xalqın adını uca tutduğunu qeyd edib, ölkəmizin müxtəlif sahələrdə inkişafına dəyərli töhfələr verən qadınların ictimai və siyasi fəaliyyətindən bəhs edib. Azərbaycan xalqının mənəvi dəyərlərinin formalaşmasında və inkişafında qadınların böyük rolu olduğunu qeyd edən Ə.Sadıqov Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın həyata keçirdiyi uzaqgörən siyasət nəticəsində Azərbaycan qadının dünya miqyasında uğurla təmsil olunduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, dünyanın bir sıra qabaqcıl ölkələrinin qadınlarından əvvəl seçib-seçilmək hüququ qazanan Azərbaycan qadınları müsəlman şərqində qadınlar arasında ilk addımları atmaqla qabaqcıl düşüncəli, yenilikçi və mütərəqqi ruhlu olduqlarını sübuta yetirmişlər.
Azərbaycanda dövlət qadın siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini, ailə və qadın problemlərinin həlli istiqamətində əməli tədbirlər görüldüyünü qeyd edən Ə.Sadıqov milli müstəqillik və dövlətçilik ideyaları ətrafında sıx birləşən Azərbaycan qadınlarının hazırda dövlət quruculuğunda, ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edərək ölkənin sosial-iqtisadi, elmi-intellektual potensialının artırılmasına, mədəniyyətin inkişafına layiqli töhfə verdiklərini bildirib. Milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasında misilsiz xidmətləri olan, müxtəlif elmi sahələrin müasir əsaslarla yenidən qurulmasında böyük əzmlə çalışan Azərbaycan qadınlarını bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edən Ə.Sadıqov onlara səadət, uğur və yeni elmi nailiyyətlər arzu edib.
Tədbirin sonunda İSİ-nin Diskret optimallaşdırma modelləri və üsulları laboratoriyasının müdiri, professor Knyaz Məmmədov, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kiçik elmi işçi Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək bütün tarixi dövrlərdə öz istedadı, zəkası, iradəsi, ailəyə və vətənə bağlılığı ilə seçilən Azərbaycan qadınının milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanması və yaşadılmasında müstəsna xidmətlərindən, elm və təhsilin inkişafında mühüm rolundan bəhs edib, institutun qadın əməkdaşlarını bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik ediblər.

Opening the event, General Director of the ICS, Academician Ali Abbasov spoke about the high position of Azerbaijani women in society in different periods of history. He noted that the successful implementation of a large number of projects under the leadership of First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, which serve our national interests and preserve our traditions, is a vivid example of the charity and kindness of Azerbaijani women, their rich spiritual and high moral values.
The academician said that the state policy for promotion of women in all spheres of management, decision-making and social life established by the great leader Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev and Azerbaijani women are actively involved in all areas of social life. Talking of women scientists who played important role in development of Azerbaijani science A.Abbasov particularly emphasized the rich scientific work of Professor Tamilla Nasirova, Doctor of Engineering, the first woman-mathematician in Azerbaijan. Thanking the female employees of the institute for their activity and contribution to the development of the institute in science and social life, the academician wished them good health, happiness and success in their future work.
Then Zahra Azizova, Academic Secretary of the Institute, Chair of the trade union organization, spoke about the important role of women in society, thanked the leadership of the Institute for the special attention and care given to women working at the institute. She congratulated female employees of the institute and all women of Azerbaijan on the International Women's Day, wished them health, happiness and successes in their further work. Z.Azizova also handed certificates of merit on behalf of the trade union organization to women who have played an important role in the public activities of the institute.
Then Head of Department of ICS, Chair of the Women's Council Rena Asadova, PhD in Engineering, spoke in her speech about the value Azerbaijani women have in the modern era, their role in the development of science and education, the achievements of women in various scientific fields. She said modern Azerbaijani women are not only selfless mothers, but also professional figures of science, talented politicians and public servants that have gained the people's confidence. This activity, along with historical traditions of Azerbaijani woman is a result of the gender policy pursued in the country, creation of necessary conditions for equal use of all opportunities as full members of society. Congratulating the female employees of the Institute on this momentous day, R.Asadova presented certificates of merit on behalf of the Women`s Council to the women distinguished in scientific and public activity.
Then, Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov spoke, noting that Azerbaijani women have always exalted the name of the nation with their intelligence, wisdom, devotion, high motherhood qualities, talked about public and political activities of women who have made valuable contributions to the development of our country in various spheres. Saying women have played an important role in formation and development of the Azerbaijani people's spiritual values, A. Sadigov emphasized that Azerbaijani women have been successfully represented globally as a result of the far-sighted policy pursued by First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva. He said Azerbaijani women, who were granted the right to vote before women in a number of advanced countries of the world, took the first steps among women in the Muslim Orient and proved their progressive thought, innovation and progressive spirit.
Saying that the state women policy was successfully implemented in Azerbaijan, practical actions were taken towards solution of family and women affairs A.Sadigov noted that Azerbaijani women closely united around ideas of national independence and statehood, have been actively participating in the state building, public and political life of the country, making great contribution to improvement of socioeconomic, scientific-intellectual potential of the country and development of culture. Congratulating the women of Azerbaijan, who have invaluable services in protection of national and moral values and work hard to restore different fields of science on modern grounds, A.Sadigov wished them happiness, successes and new scientific achievements.
At the end of the event, Head of the Laboratory of Discrete Optimization Models and Methods of ICS, Professor Knyaz Mammadov, Head of the Public Relations Department Aygun Aliyeva, PhD in Economics, and Chair of the Council of Young Scientists and Specialists, junior researcher Lamiya Najafova spoke about the exceptional merits of the Azerbaijani women, who distinguished themselves throughout history with their talents, intelligence, will, devotion to family and homeland, in preservation and conservation of our national and spiritual values, their important role in the development of science and education, and congratulated female employees of the Institute on this momentous day.