İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Milli Aviasiya Akademiyası arasında əməkdaşlıq
14 oktyabr  2015-il tarixində  Azərbaycan Milli Elmlər AkademiyasınınRəyasət Heyətində  Azərbaycan Milli  Aviasiya Akademiyasının(AMAA) "LİDAR və ondan Azərbaycanda praktiki istifadə perspektivləri” haqqında məruzəsi dinlənilmiş vəAMAA,AMEA-nın  İdarəetmə  Sistemləri  İnstitutu(İSİ)  və Respublika Seysmoloji  Xidmətlər  Mərkəzinin(RSXM)iştirakı ilə "Zəlzələ LİDAR-ı üzrə Dövlət Proqramı layihəsinin hazırlanması məqsədə uyğun hesab edilmişdir.
Bununla əlaqədar AMAAElmi-Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutunun direktoru akademik Bahadur Tağıyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İSİ –da olmuşlar. İSİ-nin direktoru, akademik Telman Əliyev və İnstitutun əməkdaşları ilə görüşən qonaqlar institutda   Robast  Noise texnologiyaları  əsasında yaradılan  Seysmoakustik stansiyalar  şəbəkəsinin işi ilə yaxından tanış olmuşlar.
Görüşdə AMAA, İSİ və RSXM ilə birlikdə, "Azərbaycan Respublikasının Seysmik təhlükəsizliyinin Monitorinq sisteminin yaradılması üzrə 2016-2018-ci illər üçün Dövlət Proqramı (Seysmik Təhlükəsizlik) hazırlanması  istiqamətində  birgə  fəaliyyət  planı  müzakirə  edildi.

Сотрудничество между Институтом Систем Управления НАНА и Национальной Академией Авиации Азербайджана
14.10.2015 / Конференции, собрания
14 октября  2015-го года в Президиуме Национальной Академии наук Азербайджана были прослушаны доклады представителей Национальной Авиационной Академии Азербайджана (НААА) о «ЛИДАР и перспективах его практического применения в Азербайджане». В связи с этим, целесообразным стало решение о подготовке проекта Государственной Программы по  «LIDAR-уземлетрясения» с участием НААА, Института Систем Управления НАНА (ИСУ) и Республиканского Центра Сейсмологических Услуг.
В связи с этим, делегация представителей под руководством директора  Научно-Исследовательского  Института Транспорта и Авиакосмических проблем НААА академика Бахадура Тагиева посетила ИСУ. В ходе встречи с директором ИСУ, академиком Тельман Алиевым, гости подробно ознакомились с работой сети Сейсмоакустических станций, созданных в институте на основании Robast  Noise технологий.
В ходе встречи был обсужден план совместной работы для разработки «Государственной Программы  на 2016-2019-е года по созданию системы Мониторинга Сейсмической безопасности Азербайджанской Республики (Сейсмическая Безопасность)».