İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Milli Aviasiya Akademiyası arasında əməkdaşlıq
14 oktyabr  2015-il tarixində  Azərbaycan Milli Elmlər AkademiyasınınRəyasət Heyətində  Azərbaycan Milli  Aviasiya Akademiyasının(AMAA) "LİDAR və ondan Azərbaycanda praktiki istifadə perspektivləri” haqqında məruzəsi dinlənilmiş vəAMAA,AMEA-nın  İdarəetmə  Sistemləri  İnstitutu(İSİ)  və Respublika Seysmoloji  Xidmətlər  Mərkəzinin(RSXM)iştirakı ilə "Zəlzələ LİDAR-ı üzrə Dövlət Proqramı layihəsinin hazırlanması məqsədə uyğun hesab edilmişdir.
Bununla əlaqədar AMAAElmi-Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutunun direktoru akademik Bahadur Tağıyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İSİ –da olmuşlar. İSİ-nin direktoru, akademik Telman Əliyev və İnstitutun əməkdaşları ilə görüşən qonaqlar institutda   Robast  Noise texnologiyaları  əsasında yaradılan  Seysmoakustik stansiyalar  şəbəkəsinin işi ilə yaxından tanış olmuşlar.
Görüşdə AMAA, İSİ və RSXM ilə birlikdə, "Azərbaycan Respublikasının Seysmik təhlükəsizliyinin Monitorinq sisteminin yaradılması üzrə 2016-2018-ci illər üçün Dövlət Proqramı (Seysmik Təhlükəsizlik) hazırlanması  istiqamətində  birgə  fəaliyyət  planı  müzakirə  edildi.

Representatives of the Azerbaijan National Aviation Academy made reports on...
Representatives of the Azerbaijan National Aviation Academy (ANAA) made reports on "LIDAR and the prospects of its practical application in Azerbaijan” at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences on 14 October 2015. Therefore, the expedient decision was made to prepare a project of the State Program on the "Earthquake LIDAR” with the participation of the ANAA, the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS and the Republican Center of Seismological Service.
In connection with this, a delegation headed by Director of the Research Institute of Transport and Aerospace Problemsof the ANAA Acad. Bahadur Tagiyev visited the Institute of Control Systems. Director of the Institute of Control Systems Acad. Telman Aliev demonstrated the guests the operating principles of the network of seismic-acoustic stations created at the Institute on the basis of the robust noise technologies.
At the meeting, the plan of joint work to draft "The State Program 2016-2019 for Building the System of Monitoring of Seismic Safety of the Azerbaijan Republic (Seismic Safety)” was discussed.