25.04.2023 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov və Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev 2023-cü il 20-23 aprel tarixlərində Daşkənd şəhərində Özbəkistan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi, Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti və Dəmir Yolu Nəqliyyatı Araşdırma Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Dəmiryolu Nəqliyyatı: problemlər, həlli yolları, perspektivləri” (Вторая Международная Научно-Техническая Конференция Железнодорожный Подвижной Состав: проблемы, решения, перспективы) adlı 2-ci beynəlxalq elmi-texniki konfransda iştirak ediblər.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən akademik Ə.Abbasov Azərbaycan və Özbəkistan arasında sıx elmi və mədəni əlaqələrin olmasını qeyd edərək bu istiqamətdə Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti ilə rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə arasında həyata keçirilən ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Müasir dövrdə nəqliyyat dəhlizlərinin əhəmiyyətindən danışan akademik 24-26 may 2023-cü il tarixlərində Bakı şəhərində hibrid formada keçiriləcək Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 2-ci beynəlxalq konfrans (PLMO 2023) barədə məlumat verib. Sözügedən elmi müəssisələrin birgə ərsəyə gətirdiyi “Milli Rəqəmsal Logistika platforması” layihəsindən söz açan Ə.Abbasov konfransa öz işində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Konfransın plenar iclasında T.Babayev “CAREC ölkələrində nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılmasına müasir yanaşmalar” (Современные подходы к цифровизации транспортных коридоров в странах CAREC Ali Abbasov, Tofig Babayev, Valery Virkovski, Rustam Rahimov) mövzusunda çıxış edib. T.Babayevin, həmçinin Özbəkistan dövlət televiziyasına müsahibəsi baş tutub.
Konfrans çərçivəsində akademik Ə.Abbasov və Özbəkistanın Nəqliyyat nazirinin müavini cənab Corıyev Jasurbek arasında İSİ və Daşkənd Nəqliyyat Universitetinin birgə hazırladığı “Milli Rəqəmsal Logistika platforması” layihəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Cənab C.Jasurbek sözügedən layihə ilə əlaqədar əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edərək təmsil etdiyi müəssisənin İSİ ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaqda maraqlı olduğunu qeyd edib.
Bundan əlavə, konfransın işində iştirak edən və nəqliyyat dəhlizlərinin təhlükəsizliyi və rəqəmsallaşdırılması problemləri ilə məşğul olan müxtəlif ölkələrin 10-dan çox elmi-tədqiqat təşkilatlarının nümayəndələrilə əməkdaşlıq barədə görüşlər keçirilib.
Konfransın növbəti günü seksiya iclasında T.Babayev HORİZON EUROPE nəqliyyat dəhlizlərində iştirak etmək imkanları barədə çıxış edib. O, müxtəlif yerli və xarici institut və təşkilatların nümayəndələrilə görüşlər keçirərək ikitərəfli elmi əməkdaşlıq barədə müzakirələrdə iştirak edib.
Qeyd edək ki, 14 xarici ölkədən 150-dən çox tədqiqatçının iştirak etdiyi konfransın iştirakçıları Daşkənd və Buxaranın görməli yerləri ilə tanış olublar.

Генеральный директор Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР академик Али Аббасов и заведующий отделом международных отношений и инноваций, д.ф.т. Тофиг Бабаев приняли участие во 2-й международной научно-технической конференции "Железнодорожный Подвижной состав: проблемы, решения, перспективы", прошедшей 20-23 апреля 2023 года в городе Ташкенте при организационной поддержке Министерства транспорта Республики Узбекистан, Ташкентского государственного транспортного университета и Центра исследований железнодорожного транспорта.
Выступивший на церемонии открытия конференции академик А.Аббасов отметил тесные научные и культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном и рассказал о двусторонних связях сотрудничества, осуществляемых в этом направлении между Ташкентским государственным транспортным университетом и Институтом систем управления. Говоря о важности транспортных коридоров в современную эпоху, академик информировал о 2-й Международной конференции по проблемам логистики, управления и эксплуатации транспортного коридора Восток-Запад (PLMO 2023), которая пройдет в Баку 24-26 мая 2023 года в гибридной форме. А.Аббасов рассказал о проекте “национальная цифровая логистическая платформа”, созданном совместно указанными научными учреждениями, и пожелал конференции успешной работы.
На пленарном заседании конференции Т.Бабаев выступил с докладом на тему "Современные подходы к цифровизации транспортных коридоров в странах CAREC" (авторы: Али Аббасов, Тофиг Бабаев, Валерий Вирковский, Рустам Рагимов). T. Бабаев также дал интервью государственному телевидению Узбекистана.
В рамках конференции состоялся обмен мнениями между азербайджанской делегацией и заместителем министра транспорта Узбекистана г-ном Чориевым Жасурбеком о проекте “Национальная цифровая логистическая платформа”, разработанном совместно ИСУ и Ташкентским транспортным университетом, и заместитель министра подчеркнул важность сотрудничества в связи с данным проектом, отметив, что представленная им структура заинтересована в установлении отношений сотрудничества с ИСУ.
Кроме того, были проведены встречи о сотрудничестве с представителями более 10 научно-исследовательских организаций различных стран, участвующих в работе конференции и занимающихся проблемами безопасности и цифровизации транспортных коридоров.
На следующий день конференции на секционном заседании Т.Бабаев рассказал о возможностях участия в транспортных коридорах HORIZON Europe. Он провел встречи с представителями различных местных и зарубежных институтов и организаций и принял участие в обсуждениях о двустороннем научном сотрудничестве.
Отметим, что участники конференции, в которой приняли участие более 150 исследователей из 14 зарубежных стран, также ознакомились с достопримечательностями Ташкента и Бухары.