Azərbaycanda ilk dəfə: Virtual Robotların yığıncağı
8 may 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) və ADA Universitetinin alim və mütəxəssislərinin süni intellekt əsasında birgə hazırladıqları virtual robotların təqdimatında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, müstəqillik və inkişaf naminə misilsiz xidmətləri olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı ömür yolu və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif mərhələlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib. O, qeyd edib ki, müxtəlif maneələrə, təzyiqlərə baxmayaraq Heydər Əliyevin əsas amalı daima Azərbaycan xalqının rifah halının yaxşılaşdırılması və müstəqilliyi olmuşdur.
Ə.Abbasov bildirib ki, Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi mütləq inkişafla müşayiət olunan dövrdə ölkədə dövlət-elm-istehsalat zəncirinin əsası qoyulub, elm, təhsil, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə sürətli inkişaf baş verib, istehsalat birlikləri, elmi tədqiqat müəssisələri yaradılıb. Akademik qeyd edib ki, Ulu Öndərin ölkədə təhsilin inkişafına göstərdiyi müstəsna xidmətlərdən biri də Azərbaycan təhsilinin hüdudlarının genişləndirilməsi olmuşdur. Bildirib ki, Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə regionlarda ali təhsil ocaqlarının təsis olunması və elmi potensialın artırılması istiqamətində həyata keçirilən dövlət strategiyası bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Ümummilli Liderin 100 illik yubileyinə həsr olunan layihənin əhəmiyyətindən danışan Ə.Abbasov rəhbərlik etdiyi müəssisədə süni intellektin müxtəlif sahələrdə tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən bəhs edib, bu sahədə müxtəlif dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələrilə  və özəl şirkətlərlə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirildiyini bildirib. ADA Universiteti ilə birgə əməkdaşlıq nəticəsində regionda ilk dəfə olaraq virtual robotların təqdimatında həyata keçirilən konfransın əhəmiyyətinə toxunan alim layihənin ərsəyə gətirilməsində göstərilən dəstəyə görə  universitetin rektoru, akademik Hafiz Paşayevə və əməkdaşlarına xüsusi təşəkkürlərini ifadə edib. Layihə haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verən akademik süni intellektin inkişafı istiqamətində qarşıda duran hədəflərdən söz açıb.
Sonra ADA Universitenin dosenti, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Rüstəmov çıxış edərək İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birgə ərsəyə gətirilən layihədən söz açıb. Qeyd edib ki, layihənin hazırlanmasında istifadə olunan Anlat çatbotu süni intellekt modeli kimi digər botlardan fərqli olaraq yalnız mətn deyil, həm də Azərbaycan dilində nitqin tanınması və səsə çevrilməsi xüsusiyyətlərinə də malikdir. Bildirib ki, süni neyron şəbəkələr vasitəsilə çalışan Anlat çatbotunda Azərbaycan dilində nitqin tanınması, səsin mətnə çevrilməsi və qeyd olunan sualın cavablandırılması kimi mərhələlər üzrə yerinə yetirilir.
İSİ-də uzun illər süni intellekt texnologiyalarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən fundamental tədqiqatlardan bəhs edən S.Rüstəmov institut alimlərilə ADA Universiteti arasında sözügedən sahədə səmərəli əlaqələrin mövcud olduğunu və gələcək elmi əməkdaşlıqlara maraqlı olduqlarını bildirib. Süni intellektin insanların rifah halının yaxşılaşdırılması və müxtəlif sahələrin inkişafında oynadığı roldan bəhs edən S.Rüstəmov, həmçinin bu sahədə mövcud problemlərdən bəhs edib.
Daha sonra konfrans virtual robotların təqdimatı ilə davam edib. Müxtəlif virtual robotlar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə XX əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanın texnoloji inkişafı, elm və təhsil sahələrində həyata keçirilən islahatlar və Azərbaycançılıq məfkurəsilə bağlı verilmiş  sualları ətraflı şəkildə cavablandırıblar.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək qeyd edib ki, fitri idarəetmə istedadı, dərin zəka, müdriklik, cəsarət və humanizm kimi yüksək keyfiyyətlərə malik Heydər Əliyev müxtəlif elmi və mədəni sahələrin inkişafına yüksək həssaslıqla yanaşaraq cəmiyyətin tərəqqisini məhz elm və təhsilin inkişafı ilə əlaqələndirirdi. Alim Heydər Əliyevin Azərbaycana rəbərlik etdiyi müxtəlif dövrlər ərzində həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət nəticəsində fundamental elmi tədqiqatların həyata keçirildiyini, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu, təhsilin hüdudlarının genişləndirildiyini qeyd edib.
İSİ və ADA Universitetinin əməkdaşlığı nəticəsində təqdim olunan layihənin önəmini vurğulayan Ə.Sadıqov regionda ilk dəfə olaraq həyata keçirilən bu novator layihənin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib, elmi müəssisələr arasında aktual elmi problemlərin həlli istiqamətində ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvləri Kamil Ayda-zadə və Qorxmaz İmanov, professor Ramin Rzayev və dosent Gülçin Abdullayeva çıxış edərək Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif sahələrindən bəhs edib, təqdim olunan layihənin önəmini vurğulayaraq süni intellekt sahəsində dünya təcrübəsində mövcud müsbət və mənfi nüanslardan bəhs ediblər.
Sonda akademik Ə.Abbasov çıxış edərək bütün həyatı boyu öz xalqına sədaqətlə xidmət etmiş dahi lider, ölməz şəxsiyyət Heydər Əliyevin əziz xatirəsini hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağına əminliyini ifadə edib, “Heydər Əliyev İli”ndə Ulu Öndərin irsinin yaşadılması istiqamətində görüləcək işlərlə bağlı tövsiyələrini səsləndirib.

Впервые в Азербайджане: собрание виртуальных роботов
8 мая 2023 года на презентации виртуальных роботов, разработанных на основе искусственного интеллекта совместно учеными и специалистами Института систем управления Министерства науки и образования АР и Университета АДА, состоялась конференция, посвященная 100-летнему юбилею общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Открыв мероприятие вступительной речью, генеральный директор института, академик Али Аббасов подробно рассказал о значимом жизненном пути и различных этапах политической деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева, архитектора и строителя современного Азербайджанского государства, внесшего беспрецедентный вклад в дело независимости и развития. Он отметил, что, несмотря на различные препятствия и давление, главной целью Гейдара Алиева всегда было улучшение благосостояния и независимости азербайджанского народа.
А.Аббасов отметил, что в период руководства Гейдара Алиева Азербайджаном, сопровождающийся абсолютным развитием, в стране была заложена основа цепочки государство-наука-производство, произошло стремительное развитие в науке, образовании, информационных технологиях и других сферах, были созданы производственные объединения, научно-исследовательские учреждения. Одной из исключительных заслуг великого лидера в развитии образования в стране стало расширение границ азербайджанского образования. Реализуемая по инициативе Гейдара Алиева государственная стратегия в направлении создания высших учебных заведений в регионах и повышения научного потенциала сегодня успешно продолжается главой страны господином Ильхамом Алиевым.
Говоря о важности проекта, посвященного 100-летию Общенационального лидера, А.Аббасов рассказал о работе, проводимой в возглавляемом им учреждении по внедрению искусственного интеллекта в различных сферах, и отметил, что в этой области развиваются отношения сотрудничества с различными государственными структурами, высшими учебными заведениями и частными компаниями. Коснувшись значимости конференции, впервые проведенной в регионе в рамках совместного сотрудничества с Университетом ADA на презентации виртуальных роботов, ученый выразил особую благодарность ректору университета академику Хафизу Пашаеву и его сотрудникам за поддержку в реализации проекта. Академик подробно проинформировал участников мероприятия о проекте и рассказал о предстоящих целях в направлении развития искусственного интеллекта.
Затем выступил доцент Университета АДА, доктор философии по технике Самир Рустамов, который рассказал о совместном проекте с Институтом систем управления. Он отметил, что чат-бот Anlat, используемый при разработке проекта, как модель искусственного интеллекта, в отличие от других ботов, способен распознавать не только текст, но и речь на азербайджанском языке и преобразовывать ее в звук. Распознавание речи на азербайджанском языке в чат-боте Anlat, работающем с помощью искусственных нейронных сетей, осуществляется по таким этапам, как преобразование голоса в текст и ответ на заданный вопрос.
Говоря о фундаментальных исследованиях в направлении развития технологий искусственного интеллекта, проводимых в ИСУ в течение многих лет, С.Рустамов отметил, что между учеными института и Университетом АДА существуют плодотворные связи в данной области, и выразил заинтересованность в дальнейшем научном сотрудничестве. Говоря о роли искусственного интеллекта в улучшении благосостояния людей и развитии различных направлений, С.Рустамов также рассказал о существующих в этой сфере проблемах.
Затем конференция продолжилась презентацией виртуальных роботов. Различные виртуальные роботы подробно ответили на заданные вопросы, связанные с технологическим развитием Азербайджана в 70-80-е годы ХХ века под руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева, реформами в области науки и образования и идеологией азербайджанства.
Затем исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, в своем выступлении отметил, что обладая прирожденным управленческим талантом, глубоким интеллектом, мудростью, мужеством и гуманизмом, Гейдар Алиев особенно чутко относился к развитию различных научных и культурных сфер и связывал прогресс общества именно с развитием науки и образования. Ученый отметил, что в результате целенаправленной политики Гейдара Алиева в разные периоды его руководства Азербайджаном были проведены фундаментальные научные исследования, получены важные научные достижения, расширены границы образования.
Подчеркнув важность проекта, представленного в результате сотрудничества ИСУ и Университета АДА, А.Садыгов отметил, что этот новаторский проект, впервые реализованный в регионе, заслуживает похвалы, и выразил уверенность в том, что между научными учреждениями будут развиваться двусторонние отношения в направлении решения актуальных научных проблем.
Выступившие далее члены-корреспонденты НАНА Камиль Айда-заде и Горхмаз Иманов, профессор Рамин Рзаев и доцент Гюльчин Абдуллаева говорили о различных аспектах жизни и политической деятельности Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Они подчеркнули важность представленного проекта и рассказали о положительных и отрицательных нюансах в мировой практике в области искусственного интеллекта.
В заключение академик А.Аббасов выразил уверенность в том, что в сердцах каждого азербайджанца всегда будет жить заветная память о гениальном лидере, бессмертной личности Гейдаре Алиеве, который всю жизнь верно служил своему народу, озвучил свои рекомендации по работе, которая будет проводиться в “Год Гейдара Алиева” в направлении сохранения наследия Великого лидера.