Azərbaycanda ilk dəfə: Virtual Robotların yığıncağı
8 may 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) və ADA Universitetinin alim və mütəxəssislərinin süni intellekt əsasında birgə hazırladıqları virtual robotların təqdimatında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, müstəqillik və inkişaf naminə misilsiz xidmətləri olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı ömür yolu və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif mərhələlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib. O, qeyd edib ki, müxtəlif maneələrə, təzyiqlərə baxmayaraq Heydər Əliyevin əsas amalı daima Azərbaycan xalqının rifah halının yaxşılaşdırılması və müstəqilliyi olmuşdur.
Ə.Abbasov bildirib ki, Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi mütləq inkişafla müşayiət olunan dövrdə ölkədə dövlət-elm-istehsalat zəncirinin əsası qoyulub, elm, təhsil, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə sürətli inkişaf baş verib, istehsalat birlikləri, elmi tədqiqat müəssisələri yaradılıb. Akademik qeyd edib ki, Ulu Öndərin ölkədə təhsilin inkişafına göstərdiyi müstəsna xidmətlərdən biri də Azərbaycan təhsilinin hüdudlarının genişləndirilməsi olmuşdur. Bildirib ki, Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə regionlarda ali təhsil ocaqlarının təsis olunması və elmi potensialın artırılması istiqamətində həyata keçirilən dövlət strategiyası bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Ümummilli Liderin 100 illik yubileyinə həsr olunan layihənin əhəmiyyətindən danışan Ə.Abbasov rəhbərlik etdiyi müəssisədə süni intellektin müxtəlif sahələrdə tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən bəhs edib, bu sahədə müxtəlif dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələrilə  və özəl şirkətlərlə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirildiyini bildirib. ADA Universiteti ilə birgə əməkdaşlıq nəticəsində regionda ilk dəfə olaraq virtual robotların təqdimatında həyata keçirilən konfransın əhəmiyyətinə toxunan alim layihənin ərsəyə gətirilməsində göstərilən dəstəyə görə  universitetin rektoru, akademik Hafiz Paşayevə və əməkdaşlarına xüsusi təşəkkürlərini ifadə edib. Layihə haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verən akademik süni intellektin inkişafı istiqamətində qarşıda duran hədəflərdən söz açıb.
Sonra ADA Universitenin dosenti, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Rüstəmov çıxış edərək İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birgə ərsəyə gətirilən layihədən söz açıb. Qeyd edib ki, layihənin hazırlanmasında istifadə olunan Anlat çatbotu süni intellekt modeli kimi digər botlardan fərqli olaraq yalnız mətn deyil, həm də Azərbaycan dilində nitqin tanınması və səsə çevrilməsi xüsusiyyətlərinə də malikdir. Bildirib ki, süni neyron şəbəkələr vasitəsilə çalışan Anlat çatbotunda Azərbaycan dilində nitqin tanınması, səsin mətnə çevrilməsi və qeyd olunan sualın cavablandırılması kimi mərhələlər üzrə yerinə yetirilir.
İSİ-də uzun illər süni intellekt texnologiyalarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən fundamental tədqiqatlardan bəhs edən S.Rüstəmov institut alimlərilə ADA Universiteti arasında sözügedən sahədə səmərəli əlaqələrin mövcud olduğunu və gələcək elmi əməkdaşlıqlara maraqlı olduqlarını bildirib. Süni intellektin insanların rifah halının yaxşılaşdırılması və müxtəlif sahələrin inkişafında oynadığı roldan bəhs edən S.Rüstəmov, həmçinin bu sahədə mövcud problemlərdən bəhs edib.
Daha sonra konfrans virtual robotların təqdimatı ilə davam edib. Müxtəlif virtual robotlar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə XX əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanın texnoloji inkişafı, elm və təhsil sahələrində həyata keçirilən islahatlar və Azərbaycançılıq məfkurəsilə bağlı verilmiş  sualları ətraflı şəkildə cavablandırıblar.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək qeyd edib ki, fitri idarəetmə istedadı, dərin zəka, müdriklik, cəsarət və humanizm kimi yüksək keyfiyyətlərə malik Heydər Əliyev müxtəlif elmi və mədəni sahələrin inkişafına yüksək həssaslıqla yanaşaraq cəmiyyətin tərəqqisini məhz elm və təhsilin inkişafı ilə əlaqələndirirdi. Alim Heydər Əliyevin Azərbaycana rəbərlik etdiyi müxtəlif dövrlər ərzində həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət nəticəsində fundamental elmi tədqiqatların həyata keçirildiyini, mühüm elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu, təhsilin hüdudlarının genişləndirildiyini qeyd edib.
İSİ və ADA Universitetinin əməkdaşlığı nəticəsində təqdim olunan layihənin önəmini vurğulayan Ə.Sadıqov regionda ilk dəfə olaraq həyata keçirilən bu novator layihənin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib, elmi müəssisələr arasında aktual elmi problemlərin həlli istiqamətində ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvləri Kamil Ayda-zadə və Qorxmaz İmanov, professor Ramin Rzayev və dosent Gülçin Abdullayeva çıxış edərək Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif sahələrindən bəhs edib, təqdim olunan layihənin önəmini vurğulayaraq süni intellekt sahəsində dünya təcrübəsində mövcud müsbət və mənfi nüanslardan bəhs ediblər.
Sonda akademik Ə.Abbasov çıxış edərək bütün həyatı boyu öz xalqına sədaqətlə xidmət etmiş dahi lider, ölməz şəxsiyyət Heydər Əliyevin əziz xatirəsini hər bir azərbaycanlının qəlbində daim yaşayacağına əminliyini ifadə edib, “Heydər Əliyev İli”ndə Ulu Öndərin irsinin yaşadılması istiqamətində görüləcək işlərlə bağlı tövsiyələrini səsləndirib.

For the first time in Azerbaijan: a gathering of virtual robots
On May 8, 2023, a conference dedicated to the 100th anniversary of National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev was held at the presentation of virtual robots developed on the basis of artificial intelligence jointly by scientists and specialists of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and ADA University.
Opening the event, General Director of the Institute, Academician Ali Abbasov spoke in detail about the remarkable life and various stages of political activity of National Leader Heydar Aliyev, architect and builder of the modern state of Azerbaijan, who had made an unprecedented contribution to the cause of its independence and development. He noted that despite various obstacles and pressure, Heydar Aliyev's main goal had always been to improve the well-being and independence of the Azerbaijani people.
A.Abbasov noted that during the period of Heydar Aliyev's leading the country, accompanied by the absolute development, the foundation of state-science-production chain had been established in Azerbaijan, rapid development had taken place in science, education, IT and other spheres, production associations, research institutions had been created. One of the great leader's great achievements in the development of education in the country was the expansion of Azerbaijani education. The state strategy realized on the initiative of Heydar Aliyev in the direction of establishing higher educational institutions in the regions and increasing scientific potential is being successfully continued today by the head of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
Speaking about the importance of the project dedicated to the 100th anniversary of the National Leader, A, Abbasov talked about the work being done at his institution to introduce artificial intelligence in various fields, and noted that collaboration with various government agencies, higher education institutions and private companies is developing in this area. Touching upon the significance of the conference held for the first time in the region as part of joint cooperation with ADA University on the presentation of virtual robots, the scientist expressed special gratitude to the Rector of the University Academician Hafiz Pashayev and his staff for supporting the implementation of the project. The academician told the participants of the event about the project in detail and spoke about the forthcoming goals in the direction of development of artificial intelligence.
Then Associate Professor of ADA University Samir Rustamov, PhD in Engineering, spoke about the joint project with the Institute of Control Systems. He noted that the Anlat chat-bot used in the development of the project as a model of artificial intelligence, unlike other bots, can recognize not only text but also speech in the Azerbaijani language and convert it into sound. Speech recognition in the Azerbaijani language in Anlat chatbot, which operates on the basis of artificial neural networks, is carried out by such steps as converting the voice into text and answering the given question.
Speaking about the fundamental research in the development of artificial intelligence technologies, carried out at the ICS over many years, S.Rustamov pointed out that there are productive relations between the scientists of the Institute and the ADA University in this area, and expressed interest in further scientific cooperation. He also spoke about the role of artificial intelligence in improving people's well-being and the development of various areas, and the existing problems in this area.
The conference then continued with the presentation of virtual robots. Various virtual robots answered in detail questions about the technological development of Azerbaijan in the 70-80s of the twentieth century under the leadership of National Leader Heydar Aliyev, reforms in science and education, and the ideology of Azerbaijaniism.
Executive director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov in his speech said that with his natural managerial talent, deep intellect, wisdom, courage and humanism Heydar Aliyev had been very sensitive to development of different scientific and cultural spheres and linked the progress of society to the development of science and education. The scientist mentioned that as a result of purposeful policy of Heydar Aliyev fundamental scientific researches had been conducted, important scientific achievements had been made and frontiers of education had been expanded in different periods of his leadership in Azerbaijan.
Stressing the importance of the project presented as a result of cooperation between ICS and ADA University, A. Sadigov said that this innovative project, implemented in the region for the first time, was commendable, and expressed confidence that bilateral relations between the two institutions would grow towards solving topical problems of science.
Corresponding Members of ANAS Kamil Aida-zade and Gorkhmaz Imanov, Professor Ramin Rzayev and Associate Professor Gulchin Abdullayeva further spoke about various aspects of life and political activity of National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. They emphasized the importance of the presented project and talked about the positive and negative aspects in the world practice in the field of artificial intelligence.
In conclusion Academician Abbasov expressed confidence that the cherished memory of genius leader, immortal personality Heydar Aliyev who faithfully served his nation all his life will always live in the hearts of every Azerbaijani, and gave his recommendations on the work to be done during the "Year of Heydar Aliyev" towards protection of heritage of the great leader.