11.01.2013 / Xəbərlər
11.01.2013-cü ildə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirildi. Öncə bölmə institutlarının 20 ildə əldə etdikləri nailiyyətləri əks etdirən sərgi nümayiş etdirildi.
AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2012-ci il üçün hesabatına həsr olunmuş iclası giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Mahmud Kərimov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
AMEA FRTEB-nin akademik-katibi, akademik Akif Hacıyev bölmə institutlarının 2012-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsi ilə çıxış etdi. O bildirdi ki, ötən ildə bölmə müəssisələrinin planına həm fundamental elmi-tədqiqat işləri, həm də tətbiqi xarakterli elmi-texniki tədqiqatlar daxil edilmişdir.
"AMEA elmi müəssisələrinin başa catdırılmış elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin 2012-ci il üçün tətbiq planı”na bölmə müəssisələrinin 31 işi (14-ü keçici) daxil edilmiş, bu işlər plan üzrə tam yerinə yetirilmişdir.
Akademiklər Arif Həşimov, İsmayıl İbrahimov, Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Rasim Əliquliyev, Adil Qəribov, Asəf Hacıyev, Əyyub Quliyev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Nazim Məmmədov hesabatla bağlı çıxış edərək bölmənin illik hesabatını yüksək qiymətləndirdilər.
AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2011-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı müzakirə edildikdən sonra AMEA RH-ın qərarı ilə təsdiq edilərək AMEA-nın illik hesabatına daxil edildi.

Прошло заседание офмтн нана, посвященное годовому отчету
11.01.2013 года в Институте информационных технологий НАНА прошло очередное заседание Президиума НАНА. В первой части заседания прошла выставка, на которой были представлены достижения институтов Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) НАНА за 20 лет научной деятельности.
Заседание, посвященное годовому отчету ОФМТН НАНА за 2012-й год,  вступительным словом открыл президент Национальной Академии Наук Азербайджана академик Махмуд Керимов и ознакомил присутствующих с повесткой дня.
Академик-секретарь ОФМТН НАНА академик Акиф Гаджиев выступил с докладом о научной и научно-организационной деятельности институтов отделения за 2012-й год. Он заявил, что в прошлом году в план работ отделения были включены как фундаментальные научно-исследовательские работы, так и научно-технические исследования прикладного характера.
В «План внедрения выполненных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ научных учреждений НАНА за 2012 год» была включена 31 работа (14 из них проходные), которые были полностью выполнены по плану.
Выступившие с отчетами академики Ариф Хашимов, Исмаил Ибрагимов, Тельман Алиев, член-корр. НАНА Расим Алигулиев, Адиль Гарибов, Асаф Гаджиев, Эйуб Гулиев, доктор физико-математических наук Назим Мамедов дали высокую оценку годовому отчету отделения.
После обсуждения годового отчета о научной и научно-технической деятельности Отделения физико-математических и технических наук НАНА за 2012-й год решением Президиума НАНА было утверждено решение о включении годового отчета отделения в годовой отчет НАНА.