11.01.2013 / Xəbərlər
11.01.2013-cü ildə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirildi. Öncə bölmə institutlarının 20 ildə əldə etdikləri nailiyyətləri əks etdirən sərgi nümayiş etdirildi.
AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2012-ci il üçün hesabatına həsr olunmuş iclası giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Mahmud Kərimov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
AMEA FRTEB-nin akademik-katibi, akademik Akif Hacıyev bölmə institutlarının 2012-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsi ilə çıxış etdi. O bildirdi ki, ötən ildə bölmə müəssisələrinin planına həm fundamental elmi-tədqiqat işləri, həm də tətbiqi xarakterli elmi-texniki tədqiqatlar daxil edilmişdir.
"AMEA elmi müəssisələrinin başa catdırılmış elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin 2012-ci il üçün tətbiq planı”na bölmə müəssisələrinin 31 işi (14-ü keçici) daxil edilmiş, bu işlər plan üzrə tam yerinə yetirilmişdir.
Akademiklər Arif Həşimov, İsmayıl İbrahimov, Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Rasim Əliquliyev, Adil Qəribov, Asəf Hacıyev, Əyyub Quliyev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Nazim Məmmədov hesabatla bağlı çıxış edərək bölmənin illik hesabatını yüksək qiymətləndirdilər.
AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2011-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı müzakirə edildikdən sonra AMEA RH-ın qərarı ilə təsdiq edilərək AMEA-nın illik hesabatına daxil edildi.

ANAS PMED meeting devoted to the annual report
A meeting of the Presidium of ANAS was held at the Institute of Information Technologies on 11.01.2013. The first half of the meeting was devoted to the exhibition of achievements of the institutes of the Physics, Mathematics and Engineering Department (PMED) of ANAS in the past 20 years.
The meeting devoted to the 2012 annual report of ANAS PMED was opened by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Academician Makhmud Kerimov, who familiarized the audience with the agenda.
Academic Secretary of ANAS PMED Academician Akif Hajiyev delivered the report on the scientific and scientific and organizational activities of the institutes of the department in 2012. He said that both fundamental scientific research works and scientific-technical researches of applied nature had been included in the work plan of the department last year.
"Plan of application of implemented scientific research and experimental design works of ANAS institutes for 2012” included 31 works (14 of them transitional), which have been fully implemented in accordance with the plan.
Academicians Arif Khashimov, Ismail Ibrahimov, Telman Aliev, Corresponding Members of ANAS Rasim Aliguliyev, Adil Garibov, Asaf Hajiyev, Eyub Guliyev, Doctor of Physics and Mathematics Nazim Mamedov, who delivered their reports at the meeting, gave a high appraisal of the annual report of the department.
After discussion of the annual report on scientific and scientific-technical activity of the Physics, Mathematics and Engineering Department (PMED) of ANAS in 2012, the annual report of the department was included in the annual report of ANAS by the resolution of the Presidium of ANAS.