İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun idarə heyəti ilə görüş keçirilib
31.05.2023 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun idarə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva, Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun Uzaqdan Zondlama Komitəsinin direktoru, XingFa Gu, icraçı direktoru, professor Liu Yongxue və əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Ə.Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, İdarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, Süni intellekt texnologiyaları və Sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar, əldə olunan mühüm elmi nəticələr barədə məlumat verib.
“Bir kəmər, bir yol” və “Rəqəmsal İpək Yolu” konsepsiyalarından bəhs edən Ə.Abbasov regionda rəqəmsallaşmanın önəminə toxunub, sözügedən elmi müəssisələr arasında ikitərəfli səmərəli əlaqələrin inkişafı istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
Sonra Çin Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun Uzaqdan Zondlama Komitəsinin drektoru XingFa Gu çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri və potensial elmi tədqiqatlar barədə məlumat verib. İSİ ilə qurulacaq səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən alim uzaqdan zondalama proqramının Azərbaycanda istifadəsi, aerokosmik sahədə informasiyaların əldə olunması, emalı və istifadəsi, bu istiqamətdə birgə elmi tədqiqatların aparılması barədə təkliflərini səsləndirib.
Kosmosdan Yer haqqında lazımi informasiyanın alınması ilə bağlı həyata keçirilən aerokosmik tədqiqatlardan bəhs edən XingFa Gu Çin Xalq Respublikası ilə əməkdaşlığın Azərbyacanda da bu sahənin inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq etməkdən məmnun olduğunu bildirərək ikitərəfli əlaqələrin inkişafı məqsədilə akademik Əli Abbasovu Çin Xalq Respublikasına dəvət edib.
Sonda sözügedən müəssisələr arasında birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi barədə gələcək perspektivlər müzakirə olunub.

A meeting with the board of the Aerospace Information Research Institute of the Chinese Academy of Sciences was held at the Institute of Control Systems
31.05.2023 /
A meeting with the board of the Aerospace Information Research Institute of the Chinese Academy of Sciences was held at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The meeting was attended by General Director of ICS academician Ali Abbasov, Executive Director Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, Head of International Relations and Innovation Department Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of Public Relations Department Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Director of Remote Sensing Committee of the Aerospace Information Research Institute of Chinese Academy of Sciences Xingfa Gu, Executive Director Professor Liu Yongxue and staff.
Academician A. Abbasov first thanked the guests for their attention to the institute and spoke about the history of the institution he heads, the main areas of activity, such as theoretical and applied control problems, artificial intelligence technology and research of socio-economic systems, fundamental research conducted, important scientific results obtained.
Speaking about the concepts of "One Belt, One Road" and "Digital Silk Road", A.Abbasov touched upon the importance of digitalization in the region, and voiced proposals for the development of effective bilateral relations between the two research institutions.
Then the Director of the Remote Sensing Committee of the Aerospace Information Research Institute of the Chinese Academy of Sciences Xingfa Gu spoke, who spoke about the activities of the institution he heads and potential scientific research. Speaking about effective cooperation to be established with the ICS, the scientist voiced proposals on the use of remote sensing in Azerbaijan, reception, processing and use of information in the aerospace field, and conducting joint research in this direction.
Speaking of the aerospace research associated with obtaining necessary information about the Earth from space, Xingfa Gu expressed confidence that cooperation with the People's Republic of China would contribute to the development of this field in Azerbaijan as well. He expressed satisfaction with cooperation with a leading research institution such as the Institute of Control Systems and invited Academician Ali Abbasov to the People's Republic of China with a view to developing bilateral relations.
In conclusion, further prospects for the implementation of joint research between the two institutions were discussed.