Tədqiqatçı Tələbələrin I Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCORS) keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin təşkilatçılığı (UNEC) və Ege Universitetinin dəstəyi ilə “Heydər Əliyev: İqtisadi strategiya modeli” mövzusunda Tədqiqatçı Tələbələrin I Beynəlxalq Elmi Konfransı (ISCORS) keçirilib.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə ulu öndər Heydər Əliyevin universitetdəki büstünün önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Konfransın moderatoru, UNEC-in EFTİED-nin direktoru professor Zahid Məmmədov tədbirin açılışında çıxış edərək, konfransın proqramı barədə məlumat verib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra elm üzrə prorektor professor Sakit Yaqubov dünya təcrübəsinə əsaslanan, milli iqtisadiyyatın sabit, dinamik inkişafını, eləcə də təkrar istehsalı təmin edən milli iqtisadi inkişaf modelindən söz açıb. İqtisadçı kadrların hazırlanmasında UNEC-in rolunu vurğulayan prorektor, universitetin İnkişaf Strategiyasının əsasında ulu öndərin tövsiyələrinin dayandığını diqqətə çatdırıb.
Ege Universitetinin prorektoru professor  Mehmet Ersan  tələbələrin elmi fəaliyyətə cəlb olunmasının vacibliyindən, eləcə də Ege Univesiteti ilə UNEC tələbələri arasında birgə tədqiqatlar aparılmasının, elmi müzakirələrin və konfransların təşkilinin əhəmiyyətindən danışıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Konfransda iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü, Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru Əminağa Sadıqov iqtisad elminin Azərbaycanın inkişaf strategiyasındakı rolu barədə məlumat verib. İqtisadçı kadrların hazırlığında yeni tədris texnologiyalarının vacibliyini vurğulayan Ə.Sadıqov UNEC-də bu istiqamətdə uğurlu nailiyyətlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra konfrans məruzələrlə davam edib. UNEC-in Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri dosent Emin Qəribli məruzəsində Heydər Əliyevin Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişafındakı rolundan danışaraq, davamlı inkişaf konsepsiyasını, iqtisadi inkişaf modelinin formalaşmasında Heydər Əliyevin rolunun yüksək olduğunu vurğulayıb. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Günay Musayeva “Heydər Əliyevin məşğulluq və sosial siyasət kursu”, SABAH Mərkəzinin tələbəsi Şahsun İsmayılov “Revolutionizing ecommerce in Azerbaijan: Strategies for growth and development”, Ege Universitetinin tələbəsi Sercan Köksal “Arrow’dan Öğrenilenler: ABD İmalat Sanayi Örneği” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялась I Международная научная конференция студентов-исследователей (ICCORS)
При организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Эгейского университета состоялась I Международная научная конференция студентов-исследователей (ICCORS) на тему “Гейдар Алиев: модель экономической стратегии”.
Вначале участники конференции возложили цветы к бюсту великого лидера Гейдара Алиева в университете и почтили память общенационального лидера.
Модератор конференции, директор ДОУНД UNEC профессор Захид Мамедов проинформировал о программе конференции и пожелал успехов в ее работе.
Затем проректор по науке профессор Сакит Ягубов рассказал о модели развития национальной экономики, которая опирается на мировой опыт и обеспечивает стабильное, динамичное развитие национальной экономики, а также воспроизводство. Подчеркнув роль UNEC в подготовке экономистов, проректор отметил, что Стратегия развития университета основана на рекомендациях великого лидера.
Проректор Эгейского университета профессор Мехмет Эрсан рассказал о важности привлечения студентов в научную деятельность, а также проведения совместных исследований, организации научных дискуссий и конференций между Эгейским университетом и студентами UNEC, и пожелал успехов работе конференции.
Принявший участие в конференции исполнительный директор Института систем управления Министерства науки и образования член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов проинформировал о роли экономической науки в стратегии развития Азербайджана. Подчеркнув важность новых технологий обучения в подготовке экономических кадров, А. Садыгов отметил, что в UNEC достигнуты большие успехи в этом направлении.
Затем конференция продолжилась докладами. Научный руководитель Студенческого научного общества UNEC доцент Эмин Гарибли рассказал о роли Гейдара Алиева в устойчивом экономическом развитии Азербайджана и подчеркнул высокую роль Гейдара Алиева в формировании концепции устойчивого развития и модели экономического развития. С докладами выступили студентка факультета Экономики и управления Гюнай Мусаева по теме «Курс занятости и социальной политики Гейдара Алиева», студент Центра САБАХ Шахсун Исмаилов «Revolutionizing ecommerce in Azerbaijan: Strategies for growth and development», студент Эгейского университета Серджан Кёксал «Arrow’dan Öğrenilenler: ABD İmalat Sanayi Örneği».