İSİ-nin icraçı direktoru tədqiqat layihəsinin təqdimatında iştirak edib
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 16 iyun 2023-cü il tarixində UNEC-də keçirilən “Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrində kommunikasiya problemi: Kim nə istəyir” mövzusunda tədqiqat layihəsinin nəticələrinin təqdimatına həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, UNEC-in daxili vəsaiti hesabına ilk dəfə olaraq keçirilmiş qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş layihənin mövzusunun aktuallığından bəhs edərək layihəni icra edən UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin və Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçılarına təşəkkürünü bildirib. Rektor tədqiqatın nəticələrinin çap olunduğu kitabın universitetlərə, ölkəmizin bütün elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinə, həmçinin müvafiq özəl sektor nümayəndələrinə təqdim ediləcəyini qeyd edib.
Tədbirdə layihənin hazırlanmasında əsas ekspertlərdən biri kimi iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək layihənin tədqiqat mövzusunun aktuallığını və belə tədqiqatlara qrantların ayrılmasının vacibliyini bildirib. O, özəl sektorun, sənaye müəssisələrinin, həmçinin bir sıra nazirliklərin innovativ elmi-texnoloji layihələrin reallaşdırılmasna, elmi və mühəndis kadrların hazırlanmasına biganəliyini xüsusi vurğulayaraq elmin və təhsilin inkişafına investisiya qoymadıqlarını bildirib. Alim bunun da öz növbəsində ölkəmizdə elmtutumlu və rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalına mənfi təsir göstərdiyini qeyd edib.
Tədbirdə layihənin nəticələri ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər irəli sürülüb və suallar cavablandırılıb.

Executive Director of ICS participated in the presentation of a research project
Executive Director of the Institute of Control Systems, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov took part in an event dedicated to the presentation of the results of the research project "Communication Problem in University-State-Industry Relations: Who Wants What", held at UNEC on June 16, 2023.
Rector of UNEC Adalat Muradov pointed out that the grant competition had been financed for the first time from UNEC’s own budget, and thanked the researchers of the UNEC Empirical Research Center and the UNEC Research Center for Knowledge Economy who had implemented the project. The Rector said that the results of the research would be published as a book and presented to universities, ANAS and scientific research institutes, and representatives of the relevant private sector.
Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, who has participated in the project development as one of the main experts, spoke at the event and noted the relevance of the project research topic and the importance of allocating grants for such research. He said that the private sector, industrial enterprises, as well as a number of ministries do not invest in the development of science and education, emphasizing indifference to the implementation of innovative scientific and technological projects, training of scientific and engineering personnel. The scientist pointed out that this, in turn, negatively affects the production of science-intensive and competitive products in our country.
There was an extensive discussion of the results of the project, suggestions were made and questions were answered.