İSİ-nin icraçı direktoru tədqiqat layihəsinin təqdimatında iştirak edib
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 16 iyun 2023-cü il tarixində UNEC-də keçirilən “Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrində kommunikasiya problemi: Kim nə istəyir” mövzusunda tədqiqat layihəsinin nəticələrinin təqdimatına həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, UNEC-in daxili vəsaiti hesabına ilk dəfə olaraq keçirilmiş qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş layihənin mövzusunun aktuallığından bəhs edərək layihəni icra edən UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin və Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçılarına təşəkkürünü bildirib. Rektor tədqiqatın nəticələrinin çap olunduğu kitabın universitetlərə, ölkəmizin bütün elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinə, həmçinin müvafiq özəl sektor nümayəndələrinə təqdim ediləcəyini qeyd edib.
Tədbirdə layihənin hazırlanmasında əsas ekspertlərdən biri kimi iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək layihənin tədqiqat mövzusunun aktuallığını və belə tədqiqatlara qrantların ayrılmasının vacibliyini bildirib. O, özəl sektorun, sənaye müəssisələrinin, həmçinin bir sıra nazirliklərin innovativ elmi-texnoloji layihələrin reallaşdırılmasna, elmi və mühəndis kadrların hazırlanmasına biganəliyini xüsusi vurğulayaraq elmin və təhsilin inkişafına investisiya qoymadıqlarını bildirib. Alim bunun da öz növbəsində ölkəmizdə elmtutumlu və rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalına mənfi təsir göstərdiyini qeyd edib.
Tədbirdə layihənin nəticələri ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər irəli sürülüb və suallar cavablandırılıb.

Исполнительный директор ИСУ принял участие в презентации исследовательского проекта
Исполнительный директор Института систем управления, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов принял участие в мероприятии, посвященном презентации результатов исследовательского проекта на тему “Проблема коммуникации в отношениях Университет-Государство-Промышленность: Кто чего хочет”, состоявшейся в UNEC 16 июня 2023 года.
Ректор UNEC Адалат Мурадов отметил, что конкурс грантов впервые проводился за счет собственных средств UNEC, и выразил благодарность исследователям Центра эмпирических исследований UNEC и Исследовательского центра экономики знаний UNEC, которые реализовали проект. Ректор отметил, что результаты исследований в виде книги будут предоставлены университетам, НАНА и научно-исследовательским институтам, а также представителям соответствующих частных секторов.
На мероприятии выступил член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, принимавший участие в качестве одного из главных экспертов в разработке проекта, и отметил актуальность темы исследования проекта и важность выделения грантов на такие исследования. Он отметил, что частный сектор, промышленные предприятия, а также ряд министерств не инвестируют в развитие науки и образования, подчеркнув безразличие к реализации инновационных научно-технологических проектов, подготовке научных и инженерных кадров. Ученый отметил, что это, в свою очередь, отрицательно сказывается на производстве в нашей стране наукоемкой и конкурентоспособной продукции.
На мероприятии было проведено широкое обсуждение результатов проекта, были выдвинуты предложения и даны ответы на вопросы.