22.06.2023 / Mühüm xəbərlər
21 iyun 2023-cü il tarixində Polşanın Katovits şəhərində Sileziya Texnologiya Universitetinin təşkil etdiyi nəqliyyat problemləri mövzusunda “Transport Problems 2023” adlı XV beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlamışdır.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən institutun rektoru professor Arkadiusz Mezyk nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması, təchizat zəncirində investisiya məsələləri, elmi-texniki və təşkilatı problemlərin həllinə istiqamətlənən konfransın önəminə toxunub, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərdən bəhs edib.
Konfransın plenar iclasında Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov “Azərbaycan Orta Dəhlizin Rəqəmsal Transformasiyasında” mövzusunda məruzə ilə  çıxış edib.
Ə.Abbasov nəqliyyat dəhlizlərinin rəqəmsallaşdırılması zamanı meydana çıxan elmi-texniki problemlərə müasir dövrün tələblərinə uyğun elmi və texnoloji cəhətdən yanaşaraq həll yolları axtarmağın zəruriliyindən, dəhlizlərə çıxışı olan ölkələr arasındakı siyasi-iqtisadi münasibətlər və qəbul olunmuş standartların tətbiqindən bəhs edib. Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu kimi tanınan Orta dəhlizinin ölkələr arasında təhlükəsizlik, tənzimləmə və geosiyasi məsələlərin həllində önəmini vurğulayan Ə.Abbasov son illərdə beynəlxalq miqyaslı transmilli layihələrin reallaşmasında Azərbaycanın aktiv rola malik olduğunu bildirib, bu istiqamətdə rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə görülən işlərdən söz açıb.
Konfransın plenar iclasında Sileziya Texnologiya Universiteti ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunu arasında Anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandum çərçivəsində birgə elmi layihələrin, tədqiqatçı və tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev “Dəmir yolu relslərinin nasazlıqlarının gizli dövrünə nəzarət üçün hibrid texnologiyaları” mövzusunda video təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, 27 ölkədən aparıcı alimlərin iştirak etdiyi beyəlxalq konfrans 22 və 23 iyun tarixlərində öz işini 8 seksiyada davam etdirəcək.

The 15th International Scientific Conference on Transport Problems 2023, organized by the Silesian University of Technology, kicked off in Katowice, Poland, on June 21, 2023.
Speaking at the opening ceremony of the conference, the rector of the institute Professor Arkadiusz Mężyk touched upon the importance of the conference aimed at digitalization of transport corridors, investment issues in the supply chain, solution of scientific, technical and organizational problems, and talked about the work carried out in this direction at the research institution headed by him.
At the plenary session of the conference the General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Ali Abbasov made a presentation on "Azerbaijan in the digital transformation of the Middle Corridor".
A. Abbasov spoke about the need to find solutions to scientific and technical problems arising in the digitalization of transport corridors, with a scientific and technological approach in line with modern standards, the political and economic relations between countries that have access to the corridors, and the implementation of the adopted standards. Emphasizing importance of the Middle Corridor, known as the Trans-Caspian international transport route, in addressing issues of security, regulation and geopolitics between countries, A. Abbasov noted that in recent years Azerbaijan has played an active role in implementation of transnational projects of international scale, and spoke about the work being conducted at the research institution headed by him.
A memorandum of understanding was signed between Silesian University of Technology and the Institute of Control Systems at the plenary session of the conference. The memorandum envisages the implementation of joint research projects, exchange of researchers and students.
Advisor of ANAS, Academician Telman Aliev also spoke at the conference with the video presentation "Hybrid technologies for the control of the latent period of the railway bed malfunctions".
The international conference attended by leading scientists from 27 countries will continue its work on June 22 and 23 in 8 sections.