İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilmişdir
19-20 iyun 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda II kurs magistrantların 060509 – “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış elmi şuranın iclasları keçirilmişdir. İclaslarda Şura üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun elmi katibi Zəhra Əzizova, magistrantların elmi rəhbərləri, İnstitutun şöbə və laboratoriyalarının əməkdaşları iştirak edirdilər.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclasları açıq elan edərək, iclas iştirakçılarını İxtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının 11 nəfərdən ibarət tərkibi ilə tanış etdi və iclasın keçirilməsi üçün yetərsayın təmin olunduğunu bildirdi.
Daha sonra şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov reqlament, müdafiə prosesinin gedişatı və qiymətləndirmə haqqında ətraflı məlumat verdikdən sonra magistrantlar çıxış etməyə başladılar.
İxtisaslaşdırılmış elmi şuranın 19 iyun 2023-cü il tarixində keçirilən iclasında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan 5 magistrant – Elmar Məhəmməd oğlu Mustafayev r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Mətnlərin müəlliflərinin tanınması üçün müxtəlif üsulların proqram təminatının işlənməsi və onların müqayisəsi”, Nəzifə Şakir qızı Abdullayeva t.e.d., prof. Allahverdi Həsənovun rəhbərliyi ilə “Xarici təsirlər zamanı SMART materialların struktur xarakteristikalarının idarə edilməsi metodikasının işlənilməsi”, Aydan Fətəli qızı Əhmədova r.ü.f.d., dos. Saqif Hüseynovun rəhbərliyi ilə “Bul proqramlaşdırması məsələsinin təqribi həlli üçün daxili və xarici nöqtələr üsulları və xətaların hesablanması”, Fatimə Mətləb qızı Əsədova r.e.d., prof. Knyaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Çanta və tamədədli çanta məsələlərinin az sayda məchulu olan məsələyə gətirilməsi və həlli” və Əli Fuad oğlu Qurbanov t.ü.f.d., dos. Tahir Əlizadənin rəhbərliyi ilə “Kvadrokopterin hərəkətinin riyazi modellərinin təhlili və yeni modelin işlənilməsi” mövzularında; Şuranın 20 iyun 2023-cü il tarixində keçirilən iclasında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan 1 magistrant – Taciman Arzu qızı Hüseynova t.e.d., dos. Fəhrad Paşayevin rəhbərliyi ilə “Həndəsi metodlardan istifadə etməklə neft quyularının məhsuldarlığının operativ təyin edilməsi metodlarının və alqoritmlərinin yaradılması”, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 1 magistrant – Atakişi İbrahim oğlu Göyüşov r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayevin rəhbərliyi ilə “Android sistemli smartfonlarda inersial naviqasiya sisteminin işlənilməsi”, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan 3 magistrant – Zaur Fərid oğlu Alışanov t.ü.f.d., dos. Fərhad Yusifovun rəhbərliyi ilə “E-dövlətin idarə olunmasının qabaqcıl modellərinin tədqiqi”, Nuranə İsmayıl qızı Bahadurzadə t.ü.f.d., dos. Firudin Ağayevin rəhbərliyi ilə “İntelektual analiz metodlarının tətbiqi ilə təhsildə adaptiv elektron dərsliklərin seçilməsi” və Elmurad Əmrah oğlu Həsənov t.ü.f.d., dos. Məkrufə Hacırəhimovanın rəhbərliyi ilə “Sosial şəbəkə məlumatlarının sentiment analizi üçün maşın təlimi metodlarının tətbiqi” mövzularında yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsi ilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar.
Magistrantların təqdimatlarından sonra iclas iştirakçıları tərəfindən hər bir iş üzrə iddiaçılara suallar verildi. Şuranın elmi katibi, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva dissertasiya işləri üzrə təyin edilmiş rəsmi rəyçilərin və magistrantların elmi rəhbərlərinin rəylərini oxudu. Daha sonra geniş müzakirələr aparılaraq iddiaçıların dissertasiya işlərinin aktuallığı, onların təqdimat və tədqiqatçılıq bacarıqları təhlil olundu, tövsiyə və təkliflər səsləndirildi, müdafiə olunan dissertasiya işləri Şura üzvləri tərəfindən müəyyən olunmuş meyarlara əsasən qiymətləndirildi.
Yekunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə İxtisaslaşdırılmış elmi şura qiymətləndirmənin nəticələri əsasında açıq səsvermə keçirərək magistrantların hər birinə magistr elmi-ixtisas dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul etdi.

В Институте систем управления состоялась защита магистерских диссертаций
19-20 июня 2023 года в Институте систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялись заседания Специализированного совета по защите магистерских диссертаций магистрантов II курса, обучающихся по специальностям 060509 – “Компьютерные науки” и 060628 – “Инженерия автоматизации процессов”. Наряду с членами Совета, на заседаниях присутствовали ученый секретарь Института Захра Азизова, научные руководители магистрантов, сотрудники отделов и лабораторий Института.
Председатель совета, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, объявив заседания открытыми, ознакомил участников заседания с составом специализированного совета защиты, состоящего из 11 человек, и отметил, что для проведения заседания обеспечен кворум.
После того, как председатель совета, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подробно проинформировал о регламенте, ходе процесса защиты и оценке, началось выступление магистрантов.
На заседании Специализированного совета 19 июня представили свои диссертационные работы вниманию участников заседания посредством презентаций 5 магистрантов, обучающихся в Институте систем управления по специальности “Компьютерные науки”: Эльмар Мустафаев - «Разработка программного обеспечения и сравнение различных методов распознавания авторов текстов» под руководством д.ф.м., доц. Гюльчин Абдуллаевой, Назифа Абдуллаева - “Разработка методики управления структурными характеристиками SMART-материалов при внешних воздействиях” под руководством д.т.н., проф. Аллахверди Гасанова, Айдан Ахмедова - «Внутренние и внешние точечные методы и расчет погрешностей для приближенного решения задачи булева программирования» под руководством д.ф.м., доц. Сагифа Гусейнова, Фатима Асадова - "Приведение задач о рюкзаке и целочисленных задач к задаче с малым числом неизвестных и решение" под руководством д.м.н., проф. Князя Мамедова, и Али Гурбанов - «Анализ математических моделей движения квадрокоптера и разработка новой модели» под руководством д.ф.т., доц. Таира Ализаде; на заседании Специализированного совета 20 июня – 1 магистрант, обучающийся в Институте систем управления по специальности “Компьютерные науки”: Таджиман Гусейнова - «Создание методов и алгоритмов оперативного определения производительности нефтяных скважин геометрическими методами» под руководством д.т.н., доц. Фахрада Пашаева; 1 магистрант “Инженерия автоматизации процессов”: Атакиши Гёюшов - «Разработка инерциальной навигационной системы на Android-смартфонах» под руководством д.ф.т., доц. Адалята Пашаева, и 3 магистранта, обучающихся в Институте информационных технологий по специальности “Компьютерные науки”: Заур Алышанов - ”Исследование передовых моделей управления электронным государством" под руководством д.ф.т., доц. Фархада Юсифова, Нурана Бахадурзаде - ”Выбор адаптивных электронных учебников в образовании с применением методов интеллектуального анализа" под руководством д.ф.т., доц. Фирудина Агаева, и Эльмурад Гасанов - ”Применение методов машинного обучения для сентиментального анализа данных социальных сетей" под руководством д.ф.т., доц. Макруфы Гаджирахимовой.
Участники заседаний задали магистрантам вопросы по каждой работе. Ученый секретарь Совета д.ф.м. Севиндж Гулиева зачитала отзывы официальных рецензентов и научных руководителей магистрантов. Затем были проведены обширные обсуждения и анализ актуальности диссертационных работ соискателей, их презентационных и исследовательских способностей, озвучены рекомендации и предложения, проведена оценка защищенных диссертационных работ по критериям, установленным членами Совета.
В итоге специализированный ученый совет по защите магистерских диссертаций на основании результатов оценки, проведя открытое голосование, принял решение о присвоении каждому из магистрантов научно-квалификационной степени магистра.