İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilmişdir
19-20 iyun 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda II kurs magistrantların 060509 – “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış elmi şuranın iclasları keçirilmişdir. İclaslarda Şura üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun elmi katibi Zəhra Əzizova, magistrantların elmi rəhbərləri, İnstitutun şöbə və laboratoriyalarının əməkdaşları iştirak edirdilər.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclasları açıq elan edərək, iclas iştirakçılarını İxtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının 11 nəfərdən ibarət tərkibi ilə tanış etdi və iclasın keçirilməsi üçün yetərsayın təmin olunduğunu bildirdi.
Daha sonra şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov reqlament, müdafiə prosesinin gedişatı və qiymətləndirmə haqqında ətraflı məlumat verdikdən sonra magistrantlar çıxış etməyə başladılar.
İxtisaslaşdırılmış elmi şuranın 19 iyun 2023-cü il tarixində keçirilən iclasında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan 5 magistrant – Elmar Məhəmməd oğlu Mustafayev r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Mətnlərin müəlliflərinin tanınması üçün müxtəlif üsulların proqram təminatının işlənməsi və onların müqayisəsi”, Nəzifə Şakir qızı Abdullayeva t.e.d., prof. Allahverdi Həsənovun rəhbərliyi ilə “Xarici təsirlər zamanı SMART materialların struktur xarakteristikalarının idarə edilməsi metodikasının işlənilməsi”, Aydan Fətəli qızı Əhmədova r.ü.f.d., dos. Saqif Hüseynovun rəhbərliyi ilə “Bul proqramlaşdırması məsələsinin təqribi həlli üçün daxili və xarici nöqtələr üsulları və xətaların hesablanması”, Fatimə Mətləb qızı Əsədova r.e.d., prof. Knyaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Çanta və tamədədli çanta məsələlərinin az sayda məchulu olan məsələyə gətirilməsi və həlli” və Əli Fuad oğlu Qurbanov t.ü.f.d., dos. Tahir Əlizadənin rəhbərliyi ilə “Kvadrokopterin hərəkətinin riyazi modellərinin təhlili və yeni modelin işlənilməsi” mövzularında; Şuranın 20 iyun 2023-cü il tarixində keçirilən iclasında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan 1 magistrant – Taciman Arzu qızı Hüseynova t.e.d., dos. Fəhrad Paşayevin rəhbərliyi ilə “Həndəsi metodlardan istifadə etməklə neft quyularının məhsuldarlığının operativ təyin edilməsi metodlarının və alqoritmlərinin yaradılması”, “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 1 magistrant – Atakişi İbrahim oğlu Göyüşov r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayevin rəhbərliyi ilə “Android sistemli smartfonlarda inersial naviqasiya sisteminin işlənilməsi”, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan 3 magistrant – Zaur Fərid oğlu Alışanov t.ü.f.d., dos. Fərhad Yusifovun rəhbərliyi ilə “E-dövlətin idarə olunmasının qabaqcıl modellərinin tədqiqi”, Nuranə İsmayıl qızı Bahadurzadə t.ü.f.d., dos. Firudin Ağayevin rəhbərliyi ilə “İntelektual analiz metodlarının tətbiqi ilə təhsildə adaptiv elektron dərsliklərin seçilməsi” və Elmurad Əmrah oğlu Həsənov t.ü.f.d., dos. Məkrufə Hacırəhimovanın rəhbərliyi ilə “Sosial şəbəkə məlumatlarının sentiment analizi üçün maşın təlimi metodlarının tətbiqi” mövzularında yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsi ilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar.
Magistrantların təqdimatlarından sonra iclas iştirakçıları tərəfindən hər bir iş üzrə iddiaçılara suallar verildi. Şuranın elmi katibi, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva dissertasiya işləri üzrə təyin edilmiş rəsmi rəyçilərin və magistrantların elmi rəhbərlərinin rəylərini oxudu. Daha sonra geniş müzakirələr aparılaraq iddiaçıların dissertasiya işlərinin aktuallığı, onların təqdimat və tədqiqatçılıq bacarıqları təhlil olundu, tövsiyə və təkliflər səsləndirildi, müdafiə olunan dissertasiya işləri Şura üzvləri tərəfindən müəyyən olunmuş meyarlara əsasən qiymətləndirildi.
Yekunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə İxtisaslaşdırılmış elmi şura qiymətləndirmənin nəticələri əsasında açıq səsvermə keçirərək magistrantların hər birinə magistr elmi-ixtisas dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul etdi.

Defense of Master's dissertations was held at the Institute of Control Systems
Meetings of the Specialized Council for the Defense of Master Dissertations of second-year Master Students on the specialties 060509 - "Computer Science" and 060628 - "Process Automation Engineering" were held at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on June 19-20, 2023. Along with the members of the Council, the meetings were attended by the Academic Secretary of the Institute Zahra Azizova, academic advisors of the Master's students, staff of the Institute's departments and laboratories.
At the meeting of the Specialized Council on June 19, 5 Master's students studying at the Institute of Control Systems on the specialty "Computer Science" made presentations on thesis dissertations to the participants: Elmar Mustafayev - "Software development and comparison of different methods of recognition of text authors" under the supervision of Assoc.Prof. Gulchin Abdullaeva, PhD in Mathematics; Nazifa Abdullayeva - "Development of methods for controlling the structural characteristics of SMART materials under external influences", under the supervision of Prof. Allahverdi Hasanov, Doctor of Engineering; Aydan Akhmedova - "Internal and external point methods and calculation of errors for approximate solution of Boolean programming problem" under the supervision of Assoc.Prof. Sagif Huseynov, PhD in Mathematics; Fatima Asadova - "Bringing backpack problems and integer problems to a problem with a small number of unknowns and solution" under the supervision of Prof. Knyaz Mammadov, Doctor of Mathematics, and Ali Gurbanov - "Analysis of mathematical models of quadcopter movement and development of a new model" under the supervision of Assoc.Prof. Tahir Alizada, PhD in Engineeing. At the meeting of the Specialized Council on June 20, 1 Master's student studying at the Institute of Control Systems on the specialty "Computer Science" made presentations on thesis dissertations to the participants: Tadjiman Huseynova - "Development of methods and algorithms for operative definition of productivity of oil wells using geometric methods" under the supervision of Assoc.Prof. Fakhrad Pashayev, Doctor of Engineering; 1 Master's student of the "Process Automation Engineering" specialty: Atakishi Goyushov - "Development of an inertial navigation system on Android smartphones" under the supervision of Assoc.Prof. Adalat Pashayev, PhD in Engineering; and 3 Master’s students studying at the Institute of Information Technologies on the specialty "Computer Science": Zaur Alishanov - "The study of advanced models of management of e-government" under the supervision of Assoc.Prof. Farkhad Yusifov, PhD in Engineering, Nurana Bahadurzade - "Selection of adaptive electronic textbooks in education using methods of intellectual analysis" under the supervision of Assoc.Prof. Firudin Agayev, PhD in Engineering, and Elmurad Hasanov - "Application of machine learning methods for sentimental analysis of social network data" under the supervision of Assoc.Prof. Makrufa Hajirahimova, PhD in Engineering.
Participants in the meetings asked the Master's students questions about each work. Academic Secretary of the Council Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, read out the reviews of the official reviewers and advisors of the Master's students. There followed an extensive discussion and analysis of the relevance of the candidates' dissertations, their presentation and research skills, recommendations and suggestions were voiced, the dissertations were evaluated according to the criteria established by the members of the Council.
As a result, the Specialized Council for the Defense of Master's Dissertations took an open vote on the basis of the evaluation results and decided to award each of the candidates with a Master's degree.