23.06.2023 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
22 iyun 2023-cü il tarixində Polşanın Katovits şəhərində Sileziya Texnologiya Universitetinin təşkil etdiyi nəqliyyat problemləri mövzusunda “Transport Problems 2023” adlı XV beynəlxalq elmi konfransın öz işinə seksiyalarla davam edib. Konfransda Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev “Orta dəhlizin rəqəmsallaşdırılmasına müasir yanaşmalar” mövzusunda, şöbənin əməkdaşı Xalidə Məlikova isə “Horizon Europe proqramında nəqliyyat layihələri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, İSİ Aİ komissiyasının Horizon Europe proqramının “Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos” üzrə milli dayaq nöqtəsi olaraq digər Avropa ölkələri ilə daim əməkdaşlıq edir. 20 iyun 2023-cü il tarixində Horizon Europe proqramının Azərbaycanda milli dayaq nöqtəsinin təmsilçisi Tofiq Babayev Varşava şəhərində Polşanın Milli Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzində Milli dayaq nöqtəsinin nümayəndələrilə görüşüb, ikitərəfli əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirələr aparılıb.

22 июня 2023 года в Катовице, Польша, продолжила свою работу XV Международная научная конференция “Транспортные проблемы 2023”, организованная Силезским технологическим университетом. На конференции заведующий отделом международных связей и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.т. Тофиг Бабаев выступил с докладом на тему ”Современные подходы к оцифровке Среднего коридора“, а сотрудник отдела Халида Меликова - на тему ”Транспортные проекты в программе Horizon Europe".
Отметим, что ИСУ постоянно сотрудничает с другими европейскими странами в качестве национального контактного пункта по направлению “Цифровые технологии, промышленность и космос” программы Еврокомиссии Horizon Europe. 20 июня 2023 года представитель национального контактного пункта программы Horizon Europe в Азербайджане Тофиг Бабаев встретился с представителями Национального контактного пункта в польском национальном Центре исследований и развития в Варшаве, где были проведены переговоры о возможностях двустороннего сотрудничества.