10.07.2023 / Mühüm xəbərlər
3-5 fevral 2022-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Lütfi Zadənin anadan olmasının yüz illiyinə və elmi irsinə həsr olunmuş VIII Ümumdünya Yumşaq Hesablamalar Konfransının materialları Springer nəşriyyatı tərəfindən “Tədqiqat, Əsaslar və Tətbiqlərdə Son İnkişaflar və Yeni İstiqamətlər” adlı kitabda dərc olunub.
İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Azərbaycan Respublikası Lütfi Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Lütfi Zadənin elmi irsinə həsr olunan Soft Computing üzrə ümumdünya konfranslarının baş katibi, professor Şahnaz Şahbazova, Beynəlxalq Qeyri-səlis Sistemlər Assosiasiyasının vitse-prezidenti Vladik Kreynoviç, Polşa Elmlər Akademiyasının Sistemlərin Tədqiqatı İnstitutunun professoru Yanuş Kacprjik və Meksika Süni İntellekt Cəmiyyətinin prezidenti, Meksika Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü İldar Batırşinin redaktorluğu ilə çap olunan elmi nəşrdə yumşaq hesablama, qeyri-səlis məntiq və qeyri-səlis çoxluqlar, idrakda qeyri-müəyyənlik, neyron şəbəkələr, koqnitiv modelləşdirmə və digər sahələr üzrə aparılan yeni araşdırmaların elmi nəticələri təqdim olunub.

Proceedings of the 8th World Conference on Soft Computing published by Springer
Proceedings of the VIII World Conference on Soft Computing dedicated to the 100th birthday and scientific heritage of Lotfi A. Zadeh, held at the Institute of Control Systems (ICS) on February 3-5, 2022, organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, have been published by Springer under the title "Recent Developments and the New Directions of Research, Foundations, and Applications".
The publication, edited by General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Full Member of the International Academy of Modern Sciences named after Lotfi A. Zadeh, Secretary General of the World Conferences on Soft Computing dedicated to the scientific heritage of Lotfi A. Zadeh Professor Shahnaz Shahbazova, Vice-President of the International Association of Fuzzy Systems Vladik Kreinovich, President of the Polish Academy of Sciences Janusz Kacprzyk, and Professor of the Institute of Systems Research, President of the Mexican Society of Artificial Intelligence, and Professor of the Institute of Systems Research Ildar Batyrshin, presents recent research in soft computing, fuzzy logic and fuzzy sets, uncertainty in cognition, neural networks, cognitive modeling and other areas..