10.07.2023 / Mühüm xəbərlər
3-5 fevral 2022-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), AR Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Lütfi Zadənin anadan olmasının yüz illiyinə və elmi irsinə həsr olunmuş VIII Ümumdünya Yumşaq Hesablamalar Konfransının materialları Springer nəşriyyatı tərəfindən “Tədqiqat, Əsaslar və Tətbiqlərdə Son İnkişaflar və Yeni İstiqamətlər” adlı kitabda dərc olunub.
İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Azərbaycan Respublikası Lütfi Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Lütfi Zadənin elmi irsinə həsr olunan Soft Computing üzrə ümumdünya konfranslarının baş katibi, professor Şahnaz Şahbazova, Beynəlxalq Qeyri-səlis Sistemlər Assosiasiyasının vitse-prezidenti Vladik Kreynoviç, Polşa Elmlər Akademiyasının Sistemlərin Tədqiqatı İnstitutunun professoru Yanuş Kacprjik və Meksika Süni İntellekt Cəmiyyətinin prezidenti, Meksika Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü İldar Batırşinin redaktorluğu ilə çap olunan elmi nəşrdə yumşaq hesablama, qeyri-səlis məntiq və qeyri-səlis çoxluqlar, idrakda qeyri-müəyyənlik, neyron şəbəkələr, koqnitiv modelləşdirmə və digər sahələr üzrə aparılan yeni araşdırmaların elmi nəticələri təqdim olunub.

Материалы VIII Всемирной конференции по мягким вычислениям опубликованы в издательстве Springer
Материалы VIII Всемирной конференции по мягким вычислениям, посвященной столетию со дня рождения и научному наследию Лютфи Заде, организованной 3-5 февраля 2022 года в Институте систем управления (ИСУ) Национальной Академией Наук Азербайджана (НАНА), Министерством цифрового развития и транспорта АР и Министерством науки и образования АР, были опубликованы издательством Springer под названием “Последние достижения и новые направления исследований, основы и приложения”.
В научном издании под редакцией генерального директора ИСУ академика Али Аббасов, действительного члена Международной академии современных наук имени Лютфи Заде Азербайджанской Республики, генерального секретаря всемирных конференций по мягким вычислениям, посвященных научному наследию Лютфи Заде, профессора Шахназ Шахбазовой, вице-президента Международной ассоциации нечетких систем Владика Крейновича, президента Польской академии наук Януша Качпржика, и профессора Института системных исследований, президента Мексиканского общества искусственного интеллекта, действительного члена Мексиканской академии наук Ильдара Батыршина представлены научные результаты новых исследований в области мягких вычислений, нечеткой логики и нечетких множеств, неопределенности в познании, нейронных сетей, когнитивного моделирования и других областях.