İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktorunun elmi monoqrafiyası LAMBERT Akademik Nəşriyyatı tərəfindən çap olunub
29.07.2023 / Mühüm xəbərlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqovun “Çevik və təşkilati idarəetmənin riyazi məsələləri” elmi monoqrafiyası Almaniyanın tanınmış LAMBERT Akademik Nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunmuşdur.
300 səhifədən ibarət olan monoqrafiyada çevik və təşkilati idarəetmənin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş yeni riyazi modellər, metodlar və vasitələr tədqiq edilmiş və onların tətbiqi imkanları araşdırılmışdır.
Monoqrafiyada çevik və təşkilati idarəetmə sistemlərində istifadə olunan optimallaşdırma metodları sistemli təqdim olunur. Bu metodlar dəyişən plan prinsipi, yəni cari informsaiyanın dövri olaraq dəqiqləşdirilməsi ilə optimal idarəetmənin proqnozlaşdırılmasına əsaslanır.
Əsas diqqət dinamik proqramlaşdırma metoduna, onun modifikasiyasına, ölçülərin kiçilməsinin metod və üsullarına yetirilmişdir. Hesablama çətinliklərini azaltmaq, metodları bir-biri ilə müqayisə etmək və bütün hesablama resurslarından maksimum istifadə etmək üçün mürəkkəblik prinsipindən istifadə olunur.
Monoqrafiya əsasən müvafiq profilli alim və mütəxəssislər, həmçinin idarəetmənin təşkili və operativ həll tələb edən vəzifələrin yerinə yetirilməsi, o cümlədən fövqəladə hallarda obyektlərin və əhalinin mühafizəsi sahəsində çalışan dövlət orqanlarının əməkdaşları üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Monoqrafiyada yer alan nəticələr müvafiq profilli ali təhsil müəssisələrinin elmi tədqiqatlarında və tədris proqramlarında istifadə oluna bilər.

Научная монография исполнительного директора Института систем управления опубликована Академическим издательством LAMBERT
29.07.2023 /
В известном немецком академическом издательстве LAMBERT вышла в свет научная моногрфия исполнительного директора Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, члена-корреспондента НАНА, профессора Садыгова Аминаги «Математические задачи оперативного и организационного управления».
В монографии, которая состоит из 300 страниц исследуются и разрабатываются новые модели, методы и средства, направленные на совершенствование оперативно-организационного управления.
Монография представляет собой систематическое изложение методов оптимизации, применяемых в системах оперативно-организационного управления, основанных на использовании принципа скользящего плана, т.е. прогнозирования оптимальных управлений с их периодической корректировкой на базе обработки текущей информации.
Основное внимание уделено методу динамического программирования, его модификации, методам и приемам сокращения размерности. Для уменьшения вычислительных трудностей, сопоставления методов между собой и максимального использования всех ресурсов вычислительных средств использован принцип сложности.
Монография рассчитана, в основном, на ученых и специалистов соответствующего профиля, на сотрудников государственных органов по организации управления и выполнению задач требующих оперативного решения в том числе, по защите объектов и населения в чрезвычайных ситуациях.
Результаты, содержащие в монографии, могут быть использованы в научных исследованиях и учебных программах высших учебных заведений соответствующего профиля.