İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktorunun elmi monoqrafiyası LAMBERT Akademik Nəşriyyatı tərəfindən çap olunub
29.07.2023 / Mühüm xəbərlər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqovun “Çevik və təşkilati idarəetmənin riyazi məsələləri” elmi monoqrafiyası Almaniyanın tanınmış LAMBERT Akademik Nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunmuşdur.
300 səhifədən ibarət olan monoqrafiyada çevik və təşkilati idarəetmənin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş yeni riyazi modellər, metodlar və vasitələr tədqiq edilmiş və onların tətbiqi imkanları araşdırılmışdır.
Monoqrafiyada çevik və təşkilati idarəetmə sistemlərində istifadə olunan optimallaşdırma metodları sistemli təqdim olunur. Bu metodlar dəyişən plan prinsipi, yəni cari informsaiyanın dövri olaraq dəqiqləşdirilməsi ilə optimal idarəetmənin proqnozlaşdırılmasına əsaslanır.
Əsas diqqət dinamik proqramlaşdırma metoduna, onun modifikasiyasına, ölçülərin kiçilməsinin metod və üsullarına yetirilmişdir. Hesablama çətinliklərini azaltmaq, metodları bir-biri ilə müqayisə etmək və bütün hesablama resurslarından maksimum istifadə etmək üçün mürəkkəblik prinsipindən istifadə olunur.
Monoqrafiya əsasən müvafiq profilli alim və mütəxəssislər, həmçinin idarəetmənin təşkili və operativ həll tələb edən vəzifələrin yerinə yetirilməsi, o cümlədən fövqəladə hallarda obyektlərin və əhalinin mühafizəsi sahəsində çalışan dövlət orqanlarının əməkdaşları üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Monoqrafiyada yer alan nəticələr müvafiq profilli ali təhsil müəssisələrinin elmi tədqiqatlarında və tədris proqramlarında istifadə oluna bilər.

The scientific monograph of the executive director of the Institute of Control Systems was published by LAMBERT Academic Publishing House
29.07.2023 /
The scientific monograph "Mathematical Problems of Operational and Organizational Management" of the Executive Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminagha Sadigov was published by the well-known German Academic Publishing House LAMBERT.
The monograph, which consists of 300 pages, investigates and develops new mathematical models, methods and tools aimed at improving operational and organizational control.
The monograph is a systematic presentation of optimization methods used in operational and organizational control systems based on the rolling plan principle, i.e., predicting optimal controls with their periodic adjustment based on the processing of current information.
The focus of the research is the dynamic programming method, its modification, methods and techniques of dimensionality reduction. To reduce computational difficulties, compare methods and maximize the use of all computing resources, the principle of complexity is used.
The main target audience of the monograph is scientists and specialists in the relevant field, employees of government agencies engaged in the organization of management and implementation of tasks requiring prompt solutions, including the protection of facilities and the population in emergency situations. The results presented in the monograph can be used in scientific research and syllabi of higher educational institutions of the relevant profile.