İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq konqresə dəvət olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Süni intellekt metodlarının tətbiqi ilə tanınma məsələlərinin tədqiqi laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, professor Şahnaz Şahbazova 20-23 avqust 2023-cü il tarixlərində Cənubi Koreyanın Tequ şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Qeyri-səlis Sistemlər Assosiasiyasının (IFSA 2023) 20-ci Ümumdünya Konqresinə dəvət olunub.
Alimin məqaləsində professor Lütfi-Zadənin həyatı və elmi irsi təsvir edilmiş, Bakıda keçirdiyi uşaqlıq illəri, həyatı və elmi işlərinin  ilkin nəticələri, eləcə də elmi kəşflərindən bəhs edilmişdir. Lütfi-Zadənin digər alimlərlə (müəllimi Norbert Viner, Rudolf Kalman, Charles A.Desoer və başqaları) əməkdaşlığı və həyatın son mərhələsinə qədər olan elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Həmçinin Lütfi Ə. Zadənin ölümündən sonrakı 5 il ərzində onun davamçılarının  elmi fəaliyyəti haqında məlumatlar təqdim olunmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən konqresin əsas məqsədi qeyri-səlis nəzəriyyənin və onun tətbiqlərinin bütün aspektlərinin tədqiqatçı və təcrübəçilərini bir araya gətirərək sözügedən sahələrdə fikir mübadiləsinin aparılmasından ibarətdir.

Сотрудница Института систем управления приглашена на международный конгресс
Ведущий научный сотрудник лаборатории исследования проблем распознавания с применением методов искусственного интеллекта Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР профессор Шахназ Шахбазова приглашена выступить на 20-м Всемирном конгрессе Международной ассоциации нечетких систем (IFSA 2023), который пройдет с 20 по 23 августа 2023 года в Тэгу, Южная Корея.
В статье профессора Ш. Шахбазовой описывается жизнь и научное наследие профессора Лютфи Заде, рассказывается о его детстве в Баку, о его жизни и первых результатах научной работы, а также о его научных открытиях. В статье подробно описано сотрудничество Лютфи Заде с другими учеными (его учителем Норбертом Винером, Рудольфом Калманом, Чарльзом А. Десоером и другими) и его научная деятельность до последнего этапа жизни. Также представлены сведения о научной деятельности последователей Лютфи А. Заде в течение 5 лет после его смерти.
Основная цель конгресса состоит в том, чтобы объединить исследователей и практиков всех аспектов нечеткой теории и ее приложений для обмена мнениями в рассматриваемых областях.