İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq konqresə dəvət olunub
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Süni intellekt metodlarının tətbiqi ilə tanınma məsələlərinin tədqiqi laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, professor Şahnaz Şahbazova 20-23 avqust 2023-cü il tarixlərində Cənubi Koreyanın Tequ şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Qeyri-səlis Sistemlər Assosiasiyasının (IFSA 2023) 20-ci Ümumdünya Konqresinə dəvət olunub.
Alimin məqaləsində professor Lütfi-Zadənin həyatı və elmi irsi təsvir edilmiş, Bakıda keçirdiyi uşaqlıq illəri, həyatı və elmi işlərinin  ilkin nəticələri, eləcə də elmi kəşflərindən bəhs edilmişdir. Lütfi-Zadənin digər alimlərlə (müəllimi Norbert Viner, Rudolf Kalman, Charles A.Desoer və başqaları) əməkdaşlığı və həyatın son mərhələsinə qədər olan elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Həmçinin Lütfi Ə. Zadənin ölümündən sonrakı 5 il ərzində onun davamçılarının  elmi fəaliyyəti haqında məlumatlar təqdim olunmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən konqresin əsas məqsədi qeyri-səlis nəzəriyyənin və onun tətbiqlərinin bütün aspektlərinin tədqiqatçı və təcrübəçilərini bir araya gətirərək sözügedən sahələrdə fikir mübadiləsinin aparılmasından ibarətdir.

Employee of the Institute of Control Systems is invited to an international congress
Professor Shahnaz Shahbazova, leading researcher of the laboratory of research of recognition problems with application of artificial intelligence methods of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, has been invited to speak at the 20th World Congress of the International Fuzzy Systems Association (IFSA 2023), which will be held in Daegu, South Korea, from August 20 to 23, 2023.
Prof. Sh. Shahbazova's paper describes the life and scientific heritage of Prof. Lotfi A. Zadeh, recounting his childhood in Baku, his life and first results of scientific work, as well as his scientific discoveries. The paper gives a detailed description of the collaborations between Prof. Lotfi A. Zadeh and other scientists (his teacher Norbert Wiener, Rudolf Kalman, Charles A. Desoer and others) and his scientific activities until the last stage of his life. The scientific activities of Lotfi A. Zadeh's followers during the 5 years after his death are also described.
The main goal of the congress is to bring together practitioners and scholars from all areas to discuss, demonstrate, and exchange research ideas within the scope of intelligence including fuzzy theory and its applications.