İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimlərinin ixtirası Avrasiya Patent Agentliyi tərəfindən ayın patenti seçilərək birinci yerə layiq görülüb
04.09.2023 / Mühüm xəbərlər
19 iyul 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) alimlərinin “Ştanqlı dərinlik nasosunun işləməsi zamanı lay mayesinin sızmasının diaqnostikası üsulu” adlı ixtirası Avrasiya Patent Təşkilatının Avrasiya Patent Agentliyi tərəfindən ayın patenti seçilərək birinci yerə layiq görülüb.
Məlumdur ki, neft quyularında dərinlik nasoslarının vəziyyətinin operativ monitorinqi sabit neft hasilatı üçün zəruri şərt olduğundan avadanlığa nəzarət üsullarının təkmilləşdirilməsi sahəsində əsl texnoloji yarış gedir. Avadanlıqların mövcud olan monitorinqi üsullarının əksəriyyəti böyük məsrəf tələb edən həcmli və mürəkkəb hesablamalar əsasında qurulmuş və nəticədə onlar vasitəsilə diaqnostik parametrlərin yalnız təxmini dəyərlərini əldə etmək mümkün olur. Məhz Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimlərinin Avrasiya patenti ilə qorunan yeni “Ştanqlı dərinlik nasosunun işləməsi zamanı lay mayesinin sızmasının diaqnostikası üsulu” adlı ixtirası neft hasilatı avadanlıqlarının vəziyyətinə nəzarət prosesini maksimal dərəcədə sadələşdirməyə imkan verir.
Təklif edilən və patentləşdirilən üsul boruların ağzında temperaturun ölçülməsi, quyunun axın xəttində təzyiq və lay təzyiqi əsasında lay mayesinin sızmasını hesablamağa imkan verən daimi alqoritmə əsaslanır. İşlənmiş üsul öz sadəliyi ilə diaqnostik parametrlərin ölçülməsinin dəqiqliyini artırmağa imkan verir və nasos aqreqatlarında əlavə mürəkkəb avadanlıqların quraşdırılmasını tələb etmir. Neft quyularının lay təzyiqini saxlayan nasos qurğusunda sızmalar bu üsuldan istifadə etməklə avtomatik olaraq aşkarlana bilər.
Qeyd edək ki, patentin müəllifləri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, professor Abbas Rzayev, dosent Rəna Əsədova və t.ü.f.d. Zəfər Qurbanovdur.
Ətraflı məlumat üçün  linkə keçid edə bilərsiniz: https://www.eapo.org/ru/index.php?newspress=view&d=1726

Изобретение ученых Института систем управления было выбрано Евразийским патентным ведомством в качестве патента месяца и удостоено первого места
04.09.2023 /
19 июля 2023 года изобретение ученых Института систем управления Министерства науки и образования АР “Способ диагностики утечки пластовой жидкости при работе штангового глубинного насоса” было выбрано Евразийским патентным ведомством Евразийской патентной организацией в качестве патента месяца и удостоено первого места.
Известно, что поскольку оперативный мониторинг состояния глубинных насосов на нефтяных скважинах является необходимым условием стабильной добычи нефти, идет настоящая технологическая гонка в области совершенствования методов контроля оборудования. Большинство существующих методов контроля оборудования строятся на основе объемных и сложных расчетов, требующих больших затрат, и в результате с их помощью становится возможным получить только приблизительные значения диагностических параметров. Новое изобретение ученых Института систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики “Способ диагностики утечки пластовой жидкости при работе штангового глубинного насоса”, защищенное Евразийским патентом, позволяет максимально упростить процесс контроля за состоянием нефтедобывающего оборудования.
Предложенный и запатентованный метод основан на постоянном алгоритме, позволяющем рассчитать утечку пластовой жидкости на основе измерения температуры в устьях труб, давления на выкидной линии скважины и пластового давления. Разработанный метод при своей простоте позволяет повысить точность измерения диагностических параметров и не требует установки дополнительного сложного оборудования на насосные агрегаты. Утечки в насосной установке нефтяных скважин, поддерживающей пластовое давление, могут быть обнаружены с помощью этого метода автоматически.
Авторами патента являются генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, профессор Аббас Рзаев, доцент Рена Асадова и д.ф.т. Зафар Гурбанов.