İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimlərinin ixtirası Avrasiya Patent Agentliyi tərəfindən ayın patenti seçilərək birinci yerə layiq görülüb
04.09.2023 / Mühüm xəbərlər
19 iyul 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) alimlərinin “Ştanqlı dərinlik nasosunun işləməsi zamanı lay mayesinin sızmasının diaqnostikası üsulu” adlı ixtirası Avrasiya Patent Təşkilatının Avrasiya Patent Agentliyi tərəfindən ayın patenti seçilərək birinci yerə layiq görülüb.
Məlumdur ki, neft quyularında dərinlik nasoslarının vəziyyətinin operativ monitorinqi sabit neft hasilatı üçün zəruri şərt olduğundan avadanlığa nəzarət üsullarının təkmilləşdirilməsi sahəsində əsl texnoloji yarış gedir. Avadanlıqların mövcud olan monitorinqi üsullarının əksəriyyəti böyük məsrəf tələb edən həcmli və mürəkkəb hesablamalar əsasında qurulmuş və nəticədə onlar vasitəsilə diaqnostik parametrlərin yalnız təxmini dəyərlərini əldə etmək mümkün olur. Məhz Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimlərinin Avrasiya patenti ilə qorunan yeni “Ştanqlı dərinlik nasosunun işləməsi zamanı lay mayesinin sızmasının diaqnostikası üsulu” adlı ixtirası neft hasilatı avadanlıqlarının vəziyyətinə nəzarət prosesini maksimal dərəcədə sadələşdirməyə imkan verir.
Təklif edilən və patentləşdirilən üsul boruların ağzında temperaturun ölçülməsi, quyunun axın xəttində təzyiq və lay təzyiqi əsasında lay mayesinin sızmasını hesablamağa imkan verən daimi alqoritmə əsaslanır. İşlənmiş üsul öz sadəliyi ilə diaqnostik parametrlərin ölçülməsinin dəqiqliyini artırmağa imkan verir və nasos aqreqatlarında əlavə mürəkkəb avadanlıqların quraşdırılmasını tələb etmir. Neft quyularının lay təzyiqini saxlayan nasos qurğusunda sızmalar bu üsuldan istifadə etməklə avtomatik olaraq aşkarlana bilər.
Qeyd edək ki, patentin müəllifləri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, professor Abbas Rzayev, dosent Rəna Əsədova və t.ü.f.d. Zəfər Qurbanovdur.
Ətraflı məlumat üçün  linkə keçid edə bilərsiniz: https://www.eapo.org/ru/index.php?newspress=view&d=1726

An invention by scientists of the Institute of Control Systems was selected by the Eurasian Patent Office as Patent of the Month and was awarded first place
04.09.2023 /
On July 19, 2023 the invention of scientists of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of AR "Method of diagnostics of reservoir fluid leakage during operation of a sucker rod pump" was selected by the Eurasian Patent Office of the Eurasian Patent Organization as the patent of the month and was awarded the first place.
On July 19, 2023, the Eurasian Patent Office of the Eurasian Patent Organization issued a patent in the field of leakage-free production for the invention of scientists of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
It is known that since prompt monitoring of the condition of deep well pumps at oil wells is a prerequisite for stable oil production, there is a veritable technological race in the field of improvement of equipment control methods. Most of the existing methods of equipment control are based on extensive and complex calculations, which require high costs, and then only approximate values of diagnostic parameters can be obtained with their help. The new invention of the scientists of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan "Method of diagnostics of reservoir fluid leakage during operation of a sucker rod pump", protected by the Eurasian patent, allows to maximally simplify the process of control over the condition of oil production equipment.
The proposed and patented method is based on a constant algorithm that allows for calculating reservoir fluid leakage based on measurements of the temperature at the wellhead, the pressure at the wellhead discharge line and the reservoir pressure. The developed method with its simplicity allows increasing the accuracy of diagnostic parameters measurement and does not require installation of additional complex equipment on pumping units. Leaks in the pumping unit of oil wells maintaining reservoir pressure can be detected by this method automatically.
The authors of the patent are General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Professor Abbas Rzayev, Associate Professor Rena Asadova and Zafar Gurbanov, PhD in Engineering.