26.09.2023 / Mühüm xəbərlər
19-21 sentyabr 2023-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və şöbənin əməkdaşı Xalidə Məlikova Gürcüstanın Kutaisi şəhərində keçirilən “Transport Bridge Europe-Asia” adlı 7-ci Polşa-Gürcüstan Beynəlxalq Elmi-texniki Konfransında iştirak ediblər.
T.Babayev açılış mərasimində çıxış edərək konfransın təşkilatçısı olan Akaki Tsereteli Universitetinin rəhbərliyinə və təşkilat komitəsinə minnətdarlığını bildirib, universitetin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar iştirakçıları təbrik edib. Alim bu ilin may ayında Azərbaycanda oxşar mövzuda keçirilən “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 2-ci beynəlxalq konfrans (PLMO 2023) barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Çıxışının sonunda T.Babayev təmsil etdiyi qurum adından Kutaisi Universitetinin rektoruna hədiyyə olaraq Azərbaycan xalçası təqdim edib.
Konfransda T.Babayev “Avrasiya ölkələrində rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasının əsas prinsipləri və layihənin təhlili” mövzusunda, X.Məlikova isə “Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqat proqramlarına ön portal olan COST proqramı” adlı təqdimatlarla çıxış ediblər. Səfər çərçivəsində İSİ əməkdaşları müxtəlif ölkələrin, o cümlədən Polşa, Litva, Macarıstan, Özbəkistan və Gürcüstan alimlərilə görüşlər keçirmiş və gələcək əməkdaşlıq əlaqələri barədə danışıqlar aparılmışdır. Görüşlərdə Özbəkistanın Dövlət Nəqliyyat Universitetinin professorları Rüstam Rəhimov və Yadqor Ruzmetov ilə dəmir yolunda qatarların hərəkəti zamanı yatağın texniki vəziyyətinin monitorinqi mövzusunda birgə elmi tədqiqat işləri aparmaq üçun ilkin razılıq əldə edilmişdir.

С 19 по 21 сентября 2023 года заведующий отделом международных связей и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР, д.ф.т. Тофиг Бабаев и сотрудница отдела Халида Меликова приняли участие в 7-й польско-грузинской международной научно-технической конференции “Transport Bridge Europe-Asia”, проходившей в Кутаиси, Грузия.
В своем выступлении на церемонии открытия, T.Бабаев поблагодарил руководство Кутаисского университета имени Акакия Церетели, являющегося организатором конференции, и оргкомитет, а также поздравил участников с 90-летним юбилеем университета. Ученый проинформировал участников мероприятия о 2-й Международной конференции по проблемам логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад (PLMO 2023), которая прошла в Азербайджане в мае этого года. В конце своего выступления T.Бабаев от имени ИСУ преподнес в подарок ректору университета азербайджанский ковер.
На конференции Т.Бабаев выступил с презентацией на тему "Базовые принципы построения и анализ проектов по цифровым транспортным коридорам в странах Евразии", а Х.Меликова с презентацией под названием ”Программа CoST: передовой портал для исследовательских программ, финансируемых ЕС". В рамках визита сотрудники ИСУ провели встречи с учеными из разных стран, в том числе Польши, Литвы, Венгрии, Узбекистана и Грузии, а также провели переговоры о дальнейшем сотрудничестве. На встречах была достигнута предварительная договоренность с профессорами Государственного транспортного университета Узбекистана Рустамом Рагимовым и Ядгаром о проведении совместных научно-исследовательских работ по мониторингу технического состояния железнодорожного полотна при движении поездов по железной дороге.