26.09.2023 / Mühüm xəbərlər
19-21 sentyabr 2023-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və şöbənin əməkdaşı Xalidə Məlikova Gürcüstanın Kutaisi şəhərində keçirilən “Transport Bridge Europe-Asia” adlı 7-ci Polşa-Gürcüstan Beynəlxalq Elmi-texniki Konfransında iştirak ediblər.
T.Babayev açılış mərasimində çıxış edərək konfransın təşkilatçısı olan Akaki Tsereteli Universitetinin rəhbərliyinə və təşkilat komitəsinə minnətdarlığını bildirib, universitetin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar iştirakçıları təbrik edib. Alim bu ilin may ayında Azərbaycanda oxşar mövzuda keçirilən “Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizində Logistika, İdarəetmə və İstismar Problemləri üzrə 2-ci beynəlxalq konfrans (PLMO 2023) barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Çıxışının sonunda T.Babayev təmsil etdiyi qurum adından Kutaisi Universitetinin rektoruna hədiyyə olaraq Azərbaycan xalçası təqdim edib.
Konfransda T.Babayev “Avrasiya ölkələrində rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasının əsas prinsipləri və layihənin təhlili” mövzusunda, X.Məlikova isə “Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqat proqramlarına ön portal olan COST proqramı” adlı təqdimatlarla çıxış ediblər. Səfər çərçivəsində İSİ əməkdaşları müxtəlif ölkələrin, o cümlədən Polşa, Litva, Macarıstan, Özbəkistan və Gürcüstan alimlərilə görüşlər keçirmiş və gələcək əməkdaşlıq əlaqələri barədə danışıqlar aparılmışdır. Görüşlərdə Özbəkistanın Dövlət Nəqliyyat Universitetinin professorları Rüstam Rəhimov və Yadqor Ruzmetov ilə dəmir yolunda qatarların hərəkəti zamanı yatağın texniki vəziyyətinin monitorinqi mövzusunda birgə elmi tədqiqat işləri aparmaq üçun ilkin razılıq əldə edilmişdir.

Employees of the Institute of Control Systems took part in an international scientific conference
On September 19-21, 2023, Head of the International Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Tofig Babayev, PhD in Engineering, and employee of the department Khalida Melikova took part in the 7th Polish-Georgian International Scientific and Technical Conference "Transport Bridge Europe-Asia" held in Kutaisi, Georgia.
In his speech at the opening ceremony, T. Babayev thanked the administration of Kutaisi Akaki Tsereteli State University, one of the organizers of the conference, and the organizing committee, and congratulated the participants on the 90th anniversary of the university. The scientist informed the participants of the event about the 2nd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor (PLMO 2023), which was held in Azerbaijan in May this year. At the end of his speech, T.Babayev gifted an Azerbaijani carpet to the rector of the university on behalf of the ICS.
At the conference, T.Babayev made a presentation on "Basic principles of digital transport corridors project development and analysis in the countries of Eurasia", and Kh.Melikova made a presentation entitled "CoST program: the leading portal for EU-funded research programs". During the visit, ICS employees held meetings with scientists from different countries, including Poland, Lithuania, Hungary, Uzbekistan and Georgia, and held talks on further cooperation. At the meetings, a preliminary agreement was reached with professors Rustam Ragimov and Yadgar of the State Transport University of Uzbekistan to conduct joint research work on monitoring the technical condition of the railroad bed during train movement.