AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikov beynəlxalq konfransda plenar məruzə ilə çıxış edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Kütləvi xidmət və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərinin modelləşdirilməsi laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ağası Məlikov 25-29 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Moskva şəhərində keçirilən “Paylanmış Kompüter və Rabitə Şəbəkələri: İdarəetmə, Hesablama, Rabitə” (The 26th International Conference on Distributed Computer and Communication Networks: Control, Computation, Communications (DCCN’2023) adlı 26-cı beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
Hibrid formatda keçirilən konfransda A.Məlikov “Əsas ehtiyatlanma qaydasından istifadə edildikdə fəlakətləri nəzərə almaqla xidmət-ehtiyatlanma sistemlərinin ədədi tədqiqi” (Numerical Study of Queuing-Inventory Systems with Catastrophes under Base Stock Policy) adlı plenar məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə sonsuz növbəli və tək serverli Markov tipli xidmət-ehtiyatlanma sistemləri öyrənilmişdir. Ehtiyatların artırılması zamanı təsadüfi kəmiyyətdir və sistemdə müsbət sorğulardan başqa neqativ sorğular da vardır. Belə sistemlərin erqodiklik şərti müəyyən edilmiş və onların əsas xarakteristikalarını hesablamaq üçün dəqiq düsturlar tapılmışdır. İşdə yaradılmış alqoritmlər əsasında aparılmış ədədi eksperimentlərin nəticələri verilmiş və analiz edilmişdir. Məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən məruzə Springer Nəşriyyatının Computer and Communications in Information Sciences toplusunda çap ediləcikdir. Məqalənin həmmüəllifləri İSİ-nin kiçik elmi işçisi Ləman Poladova və APJ Abdul Kalam Texnoloji Universiteti Jyothi Mühəndislik Kollecinin əməkdaşı Edayapurath Sandhyadır.
Beynəlxalq konfransın əsas məqsədi elmi tədqiqat müəssisələri, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirərək paylanmış kompüter və kommunikasiya şəbəkələrinin nəzəriyyəsi və tətbiqləri, riyazi modelləşdirmə, paylanmış sistemlərin idarə edilməsi və optimallaşdırılması üsulları sahələrində mövcud elmi və praktiki problemlərin müzakirə edilməsi olmuşdur.

Corresponding Member of ANAS Agasi Melikov delivered a plenary paper at an international conference
Head of the Laboratory of Modeling of Queuing-Inventory Systems of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS, Professor Agasi Melikov took part in the 26th International Conference on Distributed Computer and Communication Networks: Control, Computation, Communications (DCCN'2023), held in Moscow from September 25 to 29, 2023.
At the conference, which was held in a hybrid format, A. Melikov delivered the plenary paper "Numerical Study of Queuing-Inventory Systems with Catastrophes under Base Stock Policy". The paper investigates Markov-type queuing-inventory systems with infinite queues and a single server. The time of stock replenishment is a random variable, and besides positive requests in the system there are negative ones. The condition of ergodicity of such systems is determined and exact formulas for calculating their main characteristics are found. The paper presents and analyzes the results of numerical experiments conducted on the basis of the developed algorithms. The presentation raised the interest of the conference participants, and various questions on the topic were answered.
Note that this paper will be published in Springer Publishing Computer and Communications in Information Sciences. The co-authors of the paper are Laman Poladova, a junior researcher at ICS, and Edayapurath Sandhya, a staff member of Jyothi Engineering College, APJ Abdul Kalam Technological University.
The main objective of the international conference was to bring together representatives of research institutions, public and private sectors to discuss current scientific and practical problems in the theory and applications of distributed computing and communication networks, mathematical modeling, control and optimization methods for distributed systems.