AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikov beynəlxalq konfransda plenar məruzə ilə çıxış edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Kütləvi xidmət və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərinin modelləşdirilməsi laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ağası Məlikov 25-29 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Moskva şəhərində keçirilən “Paylanmış Kompüter və Rabitə Şəbəkələri: İdarəetmə, Hesablama, Rabitə” (The 26th International Conference on Distributed Computer and Communication Networks: Control, Computation, Communications (DCCN’2023) adlı 26-cı beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
Hibrid formatda keçirilən konfransda A.Məlikov “Əsas ehtiyatlanma qaydasından istifadə edildikdə fəlakətləri nəzərə almaqla xidmət-ehtiyatlanma sistemlərinin ədədi tədqiqi” (Numerical Study of Queuing-Inventory Systems with Catastrophes under Base Stock Policy) adlı plenar məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə sonsuz növbəli və tək serverli Markov tipli xidmət-ehtiyatlanma sistemləri öyrənilmişdir. Ehtiyatların artırılması zamanı təsadüfi kəmiyyətdir və sistemdə müsbət sorğulardan başqa neqativ sorğular da vardır. Belə sistemlərin erqodiklik şərti müəyyən edilmiş və onların əsas xarakteristikalarını hesablamaq üçün dəqiq düsturlar tapılmışdır. İşdə yaradılmış alqoritmlər əsasında aparılmış ədədi eksperimentlərin nəticələri verilmiş və analiz edilmişdir. Məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən məruzə Springer Nəşriyyatının Computer and Communications in Information Sciences toplusunda çap ediləcikdir. Məqalənin həmmüəllifləri İSİ-nin kiçik elmi işçisi Ləman Poladova və APJ Abdul Kalam Texnoloji Universiteti Jyothi Mühəndislik Kollecinin əməkdaşı Edayapurath Sandhyadır.
Beynəlxalq konfransın əsas məqsədi elmi tədqiqat müəssisələri, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirərək paylanmış kompüter və kommunikasiya şəbəkələrinin nəzəriyyəsi və tətbiqləri, riyazi modelləşdirmə, paylanmış sistemlərin idarə edilməsi və optimallaşdırılması üsulları sahələrində mövcud elmi və praktiki problemlərin müzakirə edilməsi olmuşdur.

Член-корреспондент НАНА Агаси Меликов выступил с пленарным докладом на международной конференции
Заведующий лабораторией моделирования систем массового обслуживания и управления запасами Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР, член-корреспондент НАНА, профессор Агаси Меликов принял участие в конференции “Распределенные компьютерные сети и сети связи: Управление, вычисления, связь” (The 26th International Conference on Distributed Computer and Communication Networks: Control, Computation, Communications (DCCN’2023)), проходившей в Москве с 25 по 29 сентября 2023 года.
На конференции, проходившей в гибридном формате, А.Меликов выступил с пленарным докладом ”Численное исследование систем массового обслуживания и управления запасами с учетом катастроф при использовании политики основного запаса" (Numerical Study of Queuing-Inventory Systems with Catastrophes under Base Stock Policy). В докладе исследованы системы массового обслуживания и управления запасами типа Маркова с бесконечными очередями и одним сервером. Время пополнения запасов является случайной величиной, и кроме положительных запросов в системе есть и отрицательные. Определено условие эргодичности таких систем и найдены точные формулы для расчета их основных характеристик. В работе приведены и проанализированы результаты численных экспериментов, проведенных на основе созданных алгоритмов. Доклад вызвал интерес участников конференции, были даны ответы на различные вопросы по теме.
Отметим, что данный доклад будет опубликован в сборнике Springer Publishing Computer and Communications in Information Sciences. Соавторами статьи являются Ляман Поладова, младший научный сотрудник ИСУ, и Эдаяпурат Сандхья, сотрудник Инженерного колледжа Джиоти Технологического университета А.П.Дж. Абдула Калама.
Основной целью международной конференции было обсуждение актуальных научно-практических проблем в области теории и приложений распределенных вычислительных и коммуникационных сетей, математического моделирования, методов управления и оптимизации распределенных систем с привлечением представителей научно-исследовательских учреждений, государственного и частного секторов.