Gənc alim və mütəxəssislərin dördüncü futbol çempionatının qalibləri mükafatlandırılıblar
Mayın 17-də AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, bu qurumun İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunan "AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin dördüncü futbol çempionatı”nın final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Çempionatın final oyununda İdarəetmə Sistemləri və İqtisadiyyat institutlarının komandaları III yer uğrunda mübarizə aparıblar. Bu yarışmada 6:4 hesabı ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun komandası qələbə qazanıb. Birinci yer uğrunda isə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə Fizika İnstitutunun komandaları mübarizə aparıblar. 2:1 hesabla Fizika İnstitutunun komandası çempionatın qalibi olub.
Yarışdan sonra keçirilən mükafatlandırma mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev komandaların üzvlərini təbrik edib, ənənəvi çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin 94-cü ildönümünə həsr olunmasını əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. D.Tağıyev dördüncü dəfədir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb. O, hazırda Bakının "İslam Həmrəyliyi Oyunları” kimi möhtəşəm beynəlxalq idman yarışına ev sahibliyi etdiyini, dünyanın 4 qitəsindən ölkəmizə minlərlə idmançının gəldiyini və bunun Azərbaycanın təbliğində önəmli addım olduğunu vurğulayıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov budəfəki çempionatda akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarından 16 komandanın iştirak etdiyini və hər bir mərhələ üzrə oyunların maraqlı keçdiyini söyləyib, göstərilən dəstəyə görə AMEA-nın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra komandalar mükafatlandırılıb. AMEA-nın Fizika İnstitutunun komandası birinci, Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası ikinci, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun komandası isə üçüncü yeri tutub. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub.

Были Награждены победители "Четвертого чемпионата по футболу среди Молодых ученых и специалистов НАНА"
17.05.2017 / Конференции, собрания
При организационной поддержке Совета Молодых Ученых и Специалистов, управления этой структуры и при поддержке Союза Свободных Профсоюзов 17 мая состоялась финальная игра и церемония награждения "Четвертого чемпионата по футболу среди молодых ученых и специалистов НАНА ", посвященного 94 годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В финальном матче чемпионата вели борьбу за ТРЕТЬЕ место команды Института Систем Управления и Института Экономики. В итоге со счетом 6:4 одержала победу команда Института Систем Управления. А команды Института Геологии и Геофизики и Института Физики НАНА вели борьбу за первое место. Команда Института Физики со счетом 2:1 стала победителем чемпионата.
На церемонии награждения, прошедшей после соревнований, вице-президент НАНА, академик Тагиев Дильгам поздравил членов команд-победителей и оценил этот традиционный чемпионат, посвященный 94 годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева, как знаменательное событие. Тагиев Дильгам отметил значимость этого традиционного чемпионата и подчеркнул государственную заботу, проявляемую развитию спорта в Азербайджане. Он также подчеркнул, на сколько важным шагом является проведение в Баку грандиозного спортивного соревнования "Игры Исламской Солидарности", проходящего в нашей стране с участием 4 тысяч спортсменов из 4-х континентов.
Председатель Совета молодых Ученых и Специалистов, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Салманов Фамин в своей речи отметил, что в чемпионате участвовало 16 команд из различных учреждений НАНА. Он выразил признательность руководству НАНА за поддержку, оказанную при проведении нынешнего чемпионата.
Затем состоялось награждение команд. Первое место заняла команда Института Физики, второе - команда Института Геологии и Геофизики, а третье место заняла команда Института Систем Управления. Членам команд были вручены медали, дипломы и денежные призы.