11.10.2023 / Mühüm xəbərlər
11 oktyabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə iştirak ediblər.
İclası Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Akademik AR Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin müvafiq əmri ilə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinə yeni təyinat barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ə.Abbasov t.e.d. Ülkər Səttarovanın Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinə təyin olunmasının ölkədə elm və təhsil sahələrinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Ə.Abbasov, həmçinin gənclər üçün Prezident Mükafatına namizədlərin təqdim edilməsi haqqında məsələni tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 2023-cü ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda aparılmış elmi tədqiqat işlərinin əsas nəticələri haqqında məsələ ətrafında məruzə edib. Alim cari ildə institutda aparılmış 6 elmi tədqiqat işi əsasında əldə edilmiş 7 mühüm elmi nəticəni ətraflı şəkildə şura iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Mövzu ətrafında şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə aparılıb, müxtəlif suallar cavablandırılıb. Müzakirələr əsasında şura üzvləri tərəfindən məsələyə yenidən baxılması qərara alınıb.
Ə.Sadıqov, həmçinin 2023-cü ildə laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin tələb olunan forma üzrə hesabatlarının təqdim edilməsi məsələsi haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, açıq səsvermə yolu ilə hesabatların cari ayın sonunadək təqdim olunması qərara alınıb.
Sonra 2024-cü il üzrə laboratoriyalarda aparılacaq elmi-tədqiqat işinin mərhələlərinin təqdim edilməsi haqqında məsələyə baxılıb, institut rəhbərliyi tərəfindən müvafiq tapşırıqlar səsləndirilib.
Gündəlikdən irəli gələn digər məsələ ətrafında məruzə edən İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2023-cü ildə institutun fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbulun nəticələrini şura üzvlərinə təqdim edib. Şura üzvləri tərəfindən dissertasiya mövzuları müzakirə olunub, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan was held on October 11, 2023. The meeting was attended by the administration of the institute, all members of the council, and all heads of departments and laboratories.
The chairman of the council Academician Ali Abbasov opened the meeting and informed the participants of the agenda.
The academician informed the participants of the meeting about the new appointment of the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullaev by the relevant decree to the Board of the State Agency for Science and Higher Education. A.Abbasov expressed confidence that the appointment of Ulker Sattarova, DSc in Engineering, to the post of Chair of the Board of the Agency will contribute to the development of science and education in the country.
A.Abbasov also brought to the attention of the participants the issue of nomination of candidates for the Presidential Award for Youth, discussions were held around this topic.
Then, Executive Director of ICS Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov reported on the main results of research works carried out at the Institute of Control Systems in 2023. The scientist told the council members in detail about 7 important scientific results obtained on the basis of 6 research works carried out in the Institute in the current year. The council members had a wide discussion on the topic and various questions were answered. Based on the discussions, the council members decided to revisit the issue.
A. Sadigov also reported on the issue of submitting reports on the required form of research works conducted in laboratories in 2023. Opinions were exchanged on this issue, and it was decided by open voting to submit the reports by the end of the current month.
Then the issue of submission of stages of research work to be carried out in the laboratories in 2024 was discussed, the relevant instructions of the Institute's administration were voiced.
Addressing another issue of the agenda, Head of the Education Department of ICS Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, presented to the council members the results of admission to the Institute's doctoral and dissertation programs for PhD and DSc training in 2023. The members of the council discussed the topics of dissertations, and relevant decisions were made by voting.