11.10.2023 / Mühüm xəbərlər
11 oktyabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə iştirak ediblər.
İclası Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Akademik AR Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin müvafiq əmri ilə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinə yeni təyinat barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ə.Abbasov t.e.d. Ülkər Səttarovanın Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinə təyin olunmasının ölkədə elm və təhsil sahələrinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Ə.Abbasov, həmçinin gənclər üçün Prezident Mükafatına namizədlərin təqdim edilməsi haqqında məsələni tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 2023-cü ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda aparılmış elmi tədqiqat işlərinin əsas nəticələri haqqında məsələ ətrafında məruzə edib. Alim cari ildə institutda aparılmış 6 elmi tədqiqat işi əsasında əldə edilmiş 7 mühüm elmi nəticəni ətraflı şəkildə şura iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Mövzu ətrafında şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə aparılıb, müxtəlif suallar cavablandırılıb. Müzakirələr əsasında şura üzvləri tərəfindən məsələyə yenidən baxılması qərara alınıb.
Ə.Sadıqov, həmçinin 2023-cü ildə laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin tələb olunan forma üzrə hesabatlarının təqdim edilməsi məsələsi haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, açıq səsvermə yolu ilə hesabatların cari ayın sonunadək təqdim olunması qərara alınıb.
Sonra 2024-cü il üzrə laboratoriyalarda aparılacaq elmi-tədqiqat işinin mərhələlərinin təqdim edilməsi haqqında məsələyə baxılıb, institut rəhbərliyi tərəfindən müvafiq tapşırıqlar səsləndirilib.
Gündəlikdən irəli gələn digər məsələ ətrafında məruzə edən İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2023-cü ildə institutun fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbulun nəticələrini şura üzvlərinə təqdim edib. Şura üzvləri tərəfindən dissertasiya mövzuları müzakirə olunub, səsvermə yolu ilə müvafiq qərarlar qəbul edilib.

11 октября 2023 года в Институте систем управления Министерства науки и образования АР состоялось очередное заседание Ученого совета. В мероприятии приняли участие руководство института, члены совета, заведующие отделами и лабораториями в полном составе.
Открыв заседание, председатель Ученого совета академик Али Аббасов довел до сведения участников мероприятия вопросы повестки дня. Академик проинформировал участников мероприятия о новом назначении министра науки и образования АР Эмина Амруллаева соответствующим указом в правление Государственного агентства по науке и высшему образованию. А.Аббасов выразил уверенность в том, что назначение д.т.н. Улькер Саттаровой на пост председателя правления Агентства будет способствовать развитию науки и образования в стране.
А.Аббасов также довел до сведения участников мероприятия вопрос о выдвижении кандидатов на Президентскую премию для молодежи, вокруг этой темы были проведены дискуссии.
Затем исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов доложил об основных результатах научно-исследовательских работ, проведенных в Институте систем управления в 2023 году. Ученый подробно рассказал участникам совета о 7 важных научных результатах, полученных на основе 6 научно-исследовательских работ, проведенных в институте в текущем году. Члены совета провели широкое обсуждение этой темы, были даны ответы на различные вопросы. На основе обсуждений членами Совета было принято решение о пересмотре вопроса.
А.Садыгов также выступил с докладом по вопросу представления отчетов по требуемой форме научно-исследовательских работ, проводимых в лабораториях в 2023 году. По этому вопросу был проведен обмен мнениями, путем открытого голосования было решено представить отчеты до конца текущего месяца.
Затем был рассмотрен вопрос о представлении этапов научно-исследовательской работы, которая будет проводиться в лабораториях в 2024 году, были озвучены соответствующие поручения руководства института.
Выступившая с докладом по другому вопросу повестки дня, заведующая отделом образования ИСУ, д.ф.м. Севиндж Гулиева представила членам совета результаты приема в докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии и докторов наук института в 2023 году. Члены совета обсудили темы диссертаций, путем голосования были приняты соответствующие решения.