Süni intellekt sahəsində elmi nailiyyətlərinə görə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimləri Stenford Universitetinin 2023-cü il reytinq siyahısına daxil ediliblər
25.10.2023 / Mühüm xəbərlər
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevi əldə etdikləri elmi nailiyyət münasibətilə təbrik edir, gələcək fəaliyyətlərində yeni müvəffəqiyyətlər arzu edirlər.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda son 20 il ərzində süni intellekt, təbii dilin emalı, kiber-fiziki sistemlər, kibertəhlükəsizlik, dərin təlim, böyük verilənlərin analitikası, intellektual e-dövlətin formalaşdırılması, əşyaların interneti, bulud texnologiyaları və s. istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar dünyanın aparıcı elm mərkəzləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Belə ki, 2020-ci ildən başlayaraq artıq dördüncü ildir İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev ABŞ-ın Stenford Universitetinin hazırladığı dünyanın süni intellekt üzrə ən nüfuzlu alimlərinin reytinq siyahısına seçilirlər.
Məlumat üçün bildirək ki, elmin müxtəli istiqamətləri üzrə dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin reytinq siyahısı 2019-cu ildən başlayaraq hər il “Scopus” bazasının məlumatları əsasında Stenford Universiteti tərəfindən hazırlanır. Bu reytinq siyahısı məqalələrin və istinadların sayı, alimlərin Hirş indeksi və s. kimi bir çox elmmetrik meyarları özündə birləşdirən kompozit göstərici əsasında hazırlanır. Bu kompozit göstəriciyə görə hər bir elm sahəsi üzrə alimlərin reytinq siyahısı hazırlanır, sonra bu siyahının ilk 2%-nə daxil olan alimlər seçilirlər.
2020-2022-ci illərdə süni intellekt elm sahəsi üzrə Azərbaycanı bu reytinq siyahısında akademik Rasim Əliquliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev təmsil etmişdir. Sevindirici haldır ki, bu alimlər 2023-cü ildə də süni intellekt sahəsi üzrə dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin reytinq siyahısına seçiliblər. Xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, cari ildə akademik Rasim Əliquliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev dünyada süni intellekt üzrə tədqiqatlar aparan və məqalələri “Scopus” bazasında indeksləşən 356955 alimin sırasından seçiliblər. Digər maraqlı fakt ondan ibarətdir ki, bu illər ərzində Stenford Universitetinin reytinq siyahısına süni intellekt üzrə Cənubi Qafqaz ölkələrindən yalnız Azərbaycan alimlərinin adları daxil edilmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmizdən müxtəlif elm sahələri üzrə bu reytinq siyahısına 2020-ci ildə – 2, 2021-ci ildə – 8, 2022-ci ildə – 14, 2023-cü ildə – 13 alimin adı daxil edilmişdir.

Scientists of the Institute of Information Technologies were included in the rating list of Stanford University for 2023 for their scientific achievements in the field of artificial intelligence
25.10.2023 /
The staff of the Institute of Control Systems congratulates the General Director of the Institute of Information Technologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Rasim Aliguliyev and Head of the Department, Corresponding Member of ANAS Ramiz Aliguliyev on their scientific achievements, and wishes them new success in their future activities.
World scientific centers highly appreciate the research in the field of artificial intelligence, natural language processing, cyber-physical systems, cyber security, deep learning, big data analytics, formation of intelligent e-state, Internet of Things, cloud technologies and other areas conducted at the Institute of Information Technology over the past 20 years. Thus, starting from 2020, for the fourth year in a row, General Director of the Institute of Information Technologies, Academician Rasim Aliguliyev and Head of Department, Corresponding Member of ANAS Ramiz Aliguliyev are selected for the ranking of the world's most influential scientists in the field of artificial intelligence compiled by Stanford University in the United States.
Starting from 2019, Stanford University annually compiles a ranking of the world's most influential scientists in various fields of science based on data from the Scopus database. This ranking list is based on a composite indicator that includes many scientometric criteria, such as the number of articles and citations, the Hirsch index of scientists, and others. According to this composite indicator, a ranking list of scientists in each branch of science is compiled, and then the scientists in the first 2% of this list are selected.
Academician Rasim Aliguliyev and Corresponding Member of ANAS Ramiz Aliguliyev represented Azerbaijan in the field of artificial intelligence in this rating list in 2020-2022. It is gratifying that these scientists were also selected for the rating of the world's most influential scientists in the field of artificial intelligence in 2023. It should be especially noted that this year Academician Rasim Aliguliyev and Corresponding Member of ANAS Ramiz Aliguliyev were selected from among 356955 scientists of the world conducting research on artificial intelligence, whose articles were indexed in the Scopus database. Another interesting fact is that in all these years, only the names of Azerbaijani scientists have been included in the Stanford University rating list on artificial intelligence from the South Caucasus countries.
It should be noted that this rating list for various areas of science from our country includes the names of 2 scientists in 2020, 8 in 2021, 14 in 2022 and 13 in 2023.