ICR'2023 beynəlxalq konfransı keçirilib
26 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Federal Tədqiqat Mərkəzi və Çinin Wenzhou Universitetinin təşkilatçılığı ilə “İnteraktiv Kolloborativ Robototexnikası” mövzusunda 8-ci beynəlxalq konfransın (ICR`2023) açılış tədbiri keçirilib. Hibrid formatda keçirilən və üç gün davam edəcək tədbirdə institutun rəhbərliyi, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi, s.e.f.d. Samir Həmidov, Azərbaycan Robototexnika Mühəndisliyi Akademiyasının təsisçisi Rəhman Rəsulzadə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov konfransın əməli əhəmiyyətinə toxunaraq qeyd edib ki, qlobal elmi və texnoloji inkişafla müşaiyət olunan IV Sənaye İnqilabının tələblərindən irəli gələrək süni intellektin insan həyatında rolu günbəgün artır. Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində insanları əvəz edə bilən süni intellekt texnologiyaları təbii dilin emalı, maşın öyrənilməsi, şəbəkə nəzarət sistemləri, nümunələrin tanınması kimi bir çox sahələri özündə ehtiva edir. Akademik bildirib ki, konfransın əsas məqsədi kollaborativ robotlar sahəsində dünyanın qabaqcıl ölkələrində çalışan alim və mütəxəssisləri bir araya gətirərək süni intellekt texnologiyalarının inkişafı, müxtəlif sahələrdə tətbiqi və gələcək perspektivlər barədə fikir mübadiləsi aparmaqdan ibarətdir.
Rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə ötən 70 il ərzində süni intellekt və onun tətbiqi üzrə həyata keçirilən fundamental elmi tədqiqatlardan söz açan alim mürəkkəb dinamik sistemlərin klassik və ədədi üsullarla optimal idarə olunması, siqnalların emalı nəzəriyyəsi, sosial-iqtisadi inkişafda qeyri-səlis idarəetmə, süni intellekt və təbii dilin emalı kimi sahələrdə əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edib. Ə.Abbasov qlobal texnoloji çağırışların tələblərinə uyğun olaraq institutda həyata keçirilən «Əşyalar interneti» əsasında SCADA tipli beynəlxalq standartlara əsaslanan intellektual idarəetmə sistemlərinin işlənib hazırlanması, az rəqəmsal resurslu dillər üçün süni intellektə əsaslanan təbii dil texnologiyalarından və potensial layihələrdən söz açıb.
Çıxışının sonunda göstərilən dəstəyə görə həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən Ə.Abbasov beynəlxalq konfransın süni intellekt texnologiyaları sahəsində aktual elmi tədqiqatların aparılmasına, texnologiya transferinin həyata keçirilməsinə və iqtisadiyyatda innovasiyaların kommersiyalaşdırılmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib, konfransın işində uğurlar arzulayıb.
Sonra Rusiya Elmlər Akademiyası Sankt-Peterburq Federal Tədqiqat Mərkəzinin direktoru, t.e.d, professor Andrey Ronjin çıxış edərək qeyd edib ki, silsiləvi şəkildə dünyanın qabaqcıl ölkələrində keçirilən ICR konfransı post-pandemiya dövründə öz işini Bakı şəhərində uğurla davam etdirir. Həmtəşkilatçılara təşəkkürünü ifadə edən alim xüsusilə konfransa ev sahibliyi edən idarəetmə sistemləri, avtomatlaşdırma, süni intellekt texnologiyaları sahələrində dünya miqyasında nailiyyətlərə malik İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
A.Ronjin bildirib ki, robototexnika kənd təsərrüfatı sahəsində yalnız “insan-robot əməkdaşlığı” çərçivəsində əl əməyinin azaldılmasına deyil, həm də davamlı və məhsuldar inkişaf üçün sənaye komplekslərinin təkmilləşdirilməsinə yol açır. Dövlətin qida təhlükəsizliyi probleminin həlli də məhz süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan kənd təsərrüfatı avadanlıqlarının inkişafı ilə bağlıdır. Qeyd edib ki, aqrosənaye kompleksinin proaktiv idarə edilməsi istiqamətində fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar aparılması ölkədə elm və iqtisadiyyatın inkişafının açarı ola bilər.
Konfransa öz işində uğurlar arzulayan A.Ronjin Rusiya Təhsil və Elm Nazirliyinin Kənd Təsərrüfatı Elmləri Sahəsində Təşkilatların Fəaliyyətinin Koordinasiyası Departamentinin direktoru, REA-nın müxbir üzvü, professor Vüqar Bağırovun konfrans iştirakçılarına ünvanladığı məktubu səsləndirib.
Daha sonra Çinin Wenzhou Universitetinin dəvət olunmuş professoru Elçin Xəlilov çıxış edərək keçirilən konfransın robototexnika sahəsində mövcud problemlərin həlli istiqamətində dünya alimlərilə birgə diskusiyaların aparılması baxımından önəminə toxunub, konfransın əsas məqsədinin interaktiv əməkdaşlıq robototexnikası sahəsində bilik mübadiləsi aparılması olduğunu bildirib. Süni intellektin insanların rifah halının yaxşılaşdırılması və müxtəlif sahələrin inkişafında oynadığı roldan bəhs edən alim təmsil etdiyi müəssisədə süni intellektin müxtəlif sahələrdə tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən bəhs edib, qarşıda duran hədəflərdən söz açıb.
Konfransda Rusiya Elmlər Akademiyası V.A.Trapeznikov adına İdarəetmə Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Roman Meşeryakov çıxış edərək dünyanın qabaqcıl ölkələrinin elmi ictimaiyyətini bir araya gətirən konfransın əhəmiyyətindən söz açıb, müasir çağırışlara cavab verən IV Sənaye İnqilabı dövründə robototexnika sahəsinin inkişafından bəhs edib. Təmsil etdiyi elmi müəssisə ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında mövcud elmi əlaqələrdən söz açan R.Meşeryakov süni intellekt texnologiyalarının inkişafı sahəsində müəssisələr arasında gələcək elmi əməkdaşlıqların uğurla davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Robototexnika Mühəndisliyi Akademiyasının (AREA) təsisçisi Rəhman Rəsulzadə çıxış edərək “Robototexnika sahəsinin inkişafı istiqamətləri” mövzusunda təqdimat və videoçarx nümaiş etdirib. Qeyd edib ki, müasir dövrdə inkişaf etməkdə olan süni intellekt texnologiyaları məişət, səhiyyə, sənaye, hərb, elm, təhsil və müxtəlif sahələrdə tətbiq edilərək insan əməyinin əvəz edir. Rəhbərlik etdiyi müəssisədə əsas məqsədin robotexnikanın real imkanlarını nümayiş etdirməklə yeniyetmə və gənclərdə elm və texnikaya maraq oyatmaq olduğunu bildirərək həyata keçirilən mühəndislik proqramları barədə məlumat verib. Sonra Bakı Türk Anadolu Liseyinin şagirdləri yanğın zamanı platformalarda olan şəxslərin qorunmasını nəzərdə tutan “Avtonom idarə olunan xilasedici qayıq” layihəsinin təqdimatını həyata keçirdilər.
Daha sonra konfrans plenar sessiya və seksiyalarla davam edib.
Növbəti gün konfrans öz işinə “İki Rotorlu Vibrasiya Quraşdırması üçün Faza Dəyişdirilməsinin Sürüşmə rejiminə Nəzarəti”, “Şəhər mühitindən semantik məlumatlara əsaslanan yerüstü mobil robotun lokallaşdırılması alqoritmi”, “Perimetr Təhlükəsizliyi üçün Uzaqdan İdarəetmə Robot Sistemi”, “Kənd Təsərrüfatı Sahə Kəşfiyyatı üçün Robotun İnkişafı” mövzuları ətrafında plenar sessiya və seksiyalarla davam edib.
Konfrans çərçivəsində REA Sankt-Peterburq Federal Tədqiqat Mərkəzinin direktoru, t.e.d, professor Andrey Ronjinin sədrliyi ilə “Azərbaycan, Belarus və Rusiyada elm və təhsilin inkişafı və çətinlikləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Əvvəlcə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək Azərbaycanda robototexnika sahəsinin inkişaf tarixi barədə ətraflı şəkildə məlumat verib. IV Sənaye İnqilabının tələblərindən irəli gələrək sözügedən sahənin inkişafına dövlət səviyyəsində diqqət göstərildiyini bildirən Ə.Sadıqov AR İqtsadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi” və “STEP” akademiyası barədə məlumat verib, ölkənin müxtəlif elmi müəssisələrində, o cümlədən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında süni intellektin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söz açıb. Dünyanın qabaqcıl ölkələrində robototexnika sahəsində çalışan alim və mütəxəssisləri bir araya gətirən konfransın önəminə toxunan Ə.Sadıqov bu sahədə qarşıda duran hədəflər və perspektivlərdən bəhs edib.
Sonra proqramdan irəli gələn mövzular ətrafında məruzələr dinlənilib. Çıxışlarda Belarus İnformatika və Radioelektronika Dövlət Universitetinin professoru Tatur Mixail “Mobil robot platformalarının yaradılmasında əməkdaşlıq” (Cooperation in the creation of mobile robotic platforms), Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarəedilməsi laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev “Kənd təsərrüfatında qərar qəbul etmək üçün intellektual dəstək sistemi” (Intelligent support system for decision making in agriculture), Azərbaycan Robototexnika Mühəndisliyi Akademiyasının təsisçisi Rəhman Rəsulzadə “MDB regionunda Kənd Təsərrüfatının Robotik Həlli”, “NutLab” Azərbaycan istehsalı fındıq yığan robot” (Agriculture Robotics Solution in CİS region, “NutLab” Hazelnut collecting robot Made in Azerbaijan), REA V.A.Trapeznikov adına İdarəetmə Problemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Roman Meşeryakov “İnformasiya Texnologiyaları, Süni İntellekt və Robotik Sistemlərə Nəzarət” (Information Technology, Artificial Intelligence and Control for Robotic Systems) və professor Andrey Ronjin “Təhsil və Tədqiqat üçün Rəqəmsal və Robototexnika Vasitələri” (Digital and Robotics Means  for Education and Research) mövzusunda məruzə edib.
Qeyd edək ki, üç gün davam edən konfransda 6 bölmə üzrə 6 plenar iclas, 27 bölmə məruzəsi və 1 dəyirmi masa keçirilib. Rusiya, Belarus, Çin, ABŞ və digər ölkələrin aparıcı alimlərinin iştirak etdiyi beynəlxalq konfransa təqdim olunmuş 33 məruzə “Springer” nəşriyyatı tərəfindən dərc edilib. Konfransın nəticəsi olaraq sözügedən ölkələr arasında mövcud elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, aktual mövzulara həsr olunan bu qəbil konfransların təşkili, birgə elmi tədqiqatların aparılması və mübadilə proqramlarının həyata keçirilməsi qərara alınmışdır.

International Conference ICR`2023 was held
The 8th International Conference "Interactive Collaborative Robotics" (ICR`2023), organized by the Institute of Control Systems (ICR) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, St. Petersburg Federal Research Center of the Russian Academy of Sciences and Wenzhou University, China, opened on October 26, 2023. The event, which is held in a hybrid format and will run for three days, was attended by the Institute's administration, representative of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Samir Hamidov, PhD in Social Sciences, founder of the Azerbaijan Robotics Engineering Academy Rahman Rasulzade and invited guests.
Opening the event, General Director of ICS Academician Ali Abbasov touched upon the practical significance of the conference, noting that based on the requirements of the IV industrial revolution accompanied by global scientific and technological progress, the role of artificial intelligence in human life is growing day by day. Artificial intelligence technologies capable of replacing humans in various spheres of life include many areas such as natural language processing, machine learning, network management systems, pattern recognition. The academician noted that the main goal of the conference is to exchange views on the development of artificial intelligence technologies, their application in various fields and future prospects, bringing together scientists and specialists working in the advanced countries of the world in the field of collaborative robotics.
Speaking about fundamental scientific research on artificial intelligence and its application, conducted over the past 70 years in the scientific institution he heads, the scientist talked about important scientific results achieved in such areas as optimal control of complex dynamic systems by classical and numerical methods, signal processing theory, fuzzy control in socio-economic development, artificial intelligence and natural language processing. A.Abbasov talked about the development of intelligent control systems based on international standards such as SCADA on the basis of "Internet of Things", implemented in the Institute in accordance with the requirements of global technological challenges, natural language technologies based on artificial intelligence for languages with limited digital resources and potential projects.
At the end of his speech A. Abbasov thanked the co-organizers for their support and expressed confidence that the international conference will make an important contribution to the current scientific research in the field of artificial intelligence technologies, implementation of technology transfer and commercialization of innovations in the economy, wished everybody a successful conference.
Then Director of the St. Petersburg Federal Research Center of the Russian Academy of Sciences Prof. Andrey Ronzhin, DSc in Engineering, said in his speech that the ICR conference, held in leading countries of the world, successfully continues its work in Baku city in the post-pandemic period. Expressing gratitude to the co-organizers, the scientist thanked, in particular, the leadership of the Institute of Control Systems hosting the conference, which has world-class achievements in the field of control systems, automation, artificial intelligence technologies.
A. Ronzhin said that robotics opens the way in agriculture not only to the reduction of manual labor and ecologization of agriculture, but in general to sustainable and productive development of the agro-industrial complex. The solution of the state objectives of food security is directly related to the development of robotic agricultural machinery and digital technologies based on the application of artificial intelligence systems. He noted that conducting fundamental and applied research on the problems of digitalization of the agro-industrial complex and proactive environmental management has become a key direction in the development of science and economy.
Wishing the participants a successful conference, A. Ronzhin read out a letter from the Director of the Department for Coordination of Activities of Organizations in the Field of Agricultural Sciences of the Ministry of Education and Science of Russia, Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences, Professor Vugar Bagirov to the participants of the conference.
Then, Elchin Khalilov, Visiting Professor of Wenzhou University, China, in his speech touched upon the significance of the conference in terms of holding joint discussions with scientists of the world to solve existing problems in the field of robotics, and noted that the main purpose of the conference is to share knowledge in the field of interactive collaborative robotics. Speaking about the role that artificial intelligence plays in improving the wellbeing of people and the development of various spheres, the scientist described the work on the implementation of artificial intelligence in various spheres carried out in the institution he represents, and spoke about the upcoming goals.
Principal Researcher of the Institute of Control Problems named after V.A. Trapeznikov of RAS Prof. Roman Meshcheryakov spoke about the importance of the conference, which united the scientific community of the world's leading countries, and about the development of robotics in the period of the IV industrial revolution, which meets modern challenges. Speaking about the existing scientific ties between the scientific institution he represents and the Institute of Control Systems, R. Meshcheryakov expressed confidence in the successful continuation of further scientific cooperation between them in the field of development of artificial intelligence technologies.
Rahman Rasulzade, founder of the Azerbaijan Robotics Engineering Academy (AREA), made a presentation and a video clip on "Robotics development trends". He noted that in the modern era, the developing artificial intelligence technologies applied in home, health, industry, army, science, education and various fields are replacing human labor. He talked about the engineering programs implemented in the institution he heads, stating that the main goal is to arouse interest in science and technology among teenagers and youth by demonstrating the real possibilities of robotics. Then, students from Anadolu Turkish Lyceum in Baku made a presentation of the project "Autonomous Controlled Lifeboat", aimed at protecting people on platforms during a fire.
Then the conference continued with a plenary session and sections.
The next day the conference continued with a plenary session and sections on the topics: "Sliding-mode Control of Phase Shift for Two-Rotor Vibration Setup", "Ground Mobile Robot Localization Algorithm Based on Semantic Information from the Urban Environment", "Remote Control Robotic System for the Perimeter Security", "Development of a Robot for Agricultural Field Scouting".
Within the framework of the conference, a round table on Advancements and Challenges of Science and Education in Azerbaijan and Russia" was held under the chairmanship of the Director of the St. Petersburg Federal Research Center of the Russian Academy of Sciences Professor Andrey Ronzhin.
First, Aminaga Sadigov, Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS, spoke in detail about the history of robotics development in Azerbaijan. Noting that due to the requirements of the Fourth Industrial Revolution, attention is paid to the development of this sector at the state level, A.Sadigov talked about the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution operating under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and STEP Academy, as well as about the work carried out in various scientific institutions of the country, including the Azerbaijan National Academy of Sciences, in the development of artificial intelligence. Touching upon the importance of the conference, which brings together scientists and specialists in the field of robotics in the advanced countries of the world, A.Sadigov talked about the goals and prospects in this field.
Then presentations of papers on the topics of the program were delivered: Professor of the Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics Tatur Mikhail - "Cooperation in the creation of mobile robotic platforms", Director of the Laboratory of Modeling and Control of Continuous Processes of ICS Associate Professor Adalat Pashayev - "Intelligent support system for decision making in agriculture", Founder of the Azerbaijan Robotics Academy Rahman Rasulzade - "Agriculture Robotics Solution in CİS region, “NutLab” Hazelnut collecting robot Made in Azerbaijan", Principal Researcher of the Institute of Control Problems named after V.A. Trapeznikov of RAS Prof. Roman Meshcheryakov - "Information Technology, Artificial Intelligence and Control for Robotic Systems", Prof. Andrey Ronzhin - "Digital and Robotics Means for Education and Research".
Note that during the three-day conference 6 plenary sessions in 6 sections, 27 sectional papers and 1 round table were held. 33 papers presented at the international conference with the participation of leading scientists from Russia, Belarus, China, USA and other countries were published by Springer. As a result of the conference it was decided to develop the existing scientific ties between the mentioned countries, to organize similar conferences on topical issues, to conduct joint scientific research and to implement exchange programs.