İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə universitetlərin SABAH mərkəzləri arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunmuşdur
07.11.2023 / Mühüm xəbərlər
3 noyabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) ilə universitetlərin SABAH mərkəzləri arasında əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək məqsədilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, elmi katib Zəhra Əzizova, laboratoriya müdirləri r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayeva və r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayev, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin SABAH qruplarının İcra Komitəsinin rəhbəri Eldar Qocayev, İcra Komitəsi sədrinin müavinləri Nailə Qəhrəmanova və Sevinc Əliyeva, Bakı Dövlət Universitetinin SABAH Mərkəzinin rəhbəri İradə Süleymanova, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin SABAH mərkəzinin rəhbəri Arzu İbrahimova və Azərbaycan Texniki Universitetinin SABAH mərkəzinin rəhbəri Aytən Sadıqova iştirak ediblər.
Görüşdə universitetlərin SABAH qruplarında magistratura səviyyəsində təhsil alan magistrantlara İSİ-nin aparıcı alimləri tərəfindən magistrlik dissertasiya işlərinin mövzularının təyin olunması, iş üzrə elmi rəhbərliyin həyata keçirilməsi, magistrantların laboratoriyalarda görülən işlərlə bilavasitə yaxından tanış olmaları üçün onların İSİ-də elmi tədqiqat təcrübəsi keçmələrinin təşkil olunması və s. məsələlər geniş müzakirə olunmuş, bu işlərin yerinə yetirilməsi üçün həyata keçirilməsi zəruri olan tədbirlər barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
SABAH qruplarının İcra Komitəsinin rəhbəri Eldar Qocayev SABAH qruplarında təhsilin magistratura pilləsi üzrə tədrisi həyata keçirilən ixtisaslar haqqında ətraflı məlumat verərək qeyd etmişdir ki, proqram əsasən kompüter elmləri və texnologiyaları, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik, logistika və nəqliyyat, optimallaşdırma, əməliyyatların tədqiqi və sistemi, ehtimal nəzəriyyəsi və s. kimi ən müasir, texnologiya yönümlü ixtisasları əhatə edir.
Daha sonra İSİ-nin icraçı direktoru Əminağa Sadıqov İSİ ilə universitetlərin SABAH mərkəzləri arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasını müsbət qiymətləndirərək, öz növbəsində İnstitut tərəfindən bu işlərin mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi üçün lazımi dəstəyin veriləcəyini vurğulamışdır. O, həmçinin magistrantlar üçün İSİ-də kompüter elmləri və texnologiyaları, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və s. sahələri əhatə edən mövzularda seminarların, mühazirələrin, ustad dərslərinin keçirilməsinin vacibliyini qeyd etmiş, bu tədbirlərin universitetlərlə elmi tədqiqat institutları arasında əməkdaşlıqda yeni bir mərhələ olacağını bildirmişdir.

Cooperation between the Institute of Control Systems and SABAH centers of universities was discussed
07.11.2023 /
On November 3, 2023, a meeting was held between the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and SABAH centers of universities to discuss cooperation issues. The meeting was attended by Executive Director of ICS Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, Academic Secretary Zahra Azizova, Heads of Laboratory Assoc.Prof. Gulchin Abdullayeva, PhD in Mathematics, and Assoc.Prof. Adalat Pashayev, PhD in Mathematics, Head of Education Department Sevinj Guliyeva, PhD in Mathematics, Head of the Executive Committee of SABAH groups of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Eldar Gojayev, Deputy Chairs of the Executive Committee Naila Gahramanova and Sevinj Aliyeva, Head of the SABAH Center of Baku State University Irada Suleymanova, Head of the SABAH Center of Azerbaijan State Oil and Industry University Arzu Ibrahimova and Head of the SABAH Center of Azerbaijan Technical University Ayten Sadigova.
At the meeting the issues of assigning topics of Master's dissertation works by leading scientists of ICS to Master's students enrolled in Master's programs of SABAH groups of universities, implementation of academic supervision of the work, organization of the students' research practice in ICS for their direct acquaintance with the work carried out in laboratories, etc. were widely discussed, and exchange of opinions on measures to be taken for the implementation of this work was held.
Eldar Gojaev, Head of the Executive Committee of SABAH groups, provided detailed information about the specialties of study in SABAH groups at the Master's level and noted that the program mainly covers the most modern technology-oriented specialties such as computer science and technology, artificial intelligence, cyber security, logistics and transportation, optimization, operations research and system, probability theory, etc.
Then, Executive Director of ICS Aminaga Sadigov positively assessed the establishment of mutual cooperation relations between ICS and SABAH centers of universities, emphasizing that the Institute will provide the necessary support to carry out this work step by step. He also emphasized the importance of holding seminars, lectures, master classes for graduate students at the ICS on topics covering computer science and technology, artificial intelligence, cyber security, etc., noting that these activities will be a new stage of cooperation between universities and research institutes.