27.11.2023 / Mühüm xəbərlər
14-20 noyabr 2023-cü il tarixlərində İspaniyanın Barselona şəhərində İspaniya Kral İqtisadiyyat və Maliyyə Akademiyasının (RACEF) "Planetdəki həyatın məhdudiyyətləri qarşısında iqtisad elminin səsi" mövzusunda beynəlxalq konfransı keçirilib. Seminarda AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) İqtisadiyyatın qeyri-səlis modelləri laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov “Ölkələrin iqtisadi inkişafının sosial nəticələrinin qiymətləndirilməsi səviyyəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Məruzədə ölkələrin sosial inkişafının qiymətləndirilməsi üçün intuitiv qeyri-səlis sosial dayanıqlılıq və sosial keyfiyyət modelləri təklif edilib, bu modellərə uyğun məsələlər Azərbaycan timsalında həll olunub. Təklif olunan modellər ilk dəfə olaraq sosial inkişafın qiymətləndirilməsində həyata keçirilib. Bu yanaşma ölkələrin iqtisadi inkişafının sosial nəticələrinin müəyyən olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Sosial dayanıqlılıq və sosial keyfiyyət indeksləri sosial-iqtisadi sistemin fəaliyyətinin daha geniş təhlilini mümkün edir. Sosial sistemin göstəricilərinin qeyri-müəyyənliyini nəzərə alaraq intuitiv qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi alətlərinin tətbiqi ilə ölkədə sosial tərəqqinin səviyyəsini şərh edən daha obyektiv nəticələr əldə edilib.
Qeyd edək ki, konfransda İspaniya, İtaliya, Moldova, Əlcəzair, Lüksemburq, Serbiya, Yunanıstan, Meksika və digər ölkələrin alimləri ilə görüşlər keçirilib, fikir mübadiləsi aparılıb.

Corresponding Member of ANAS Gorkhmaz Imanov participated in an international conference
The International Conference of the Royal Spanish Academy of Economics and Finance (RACEF) on "The Voice of Economic Science in the Face of the Limitations to Life on the Planet" was held in Barcelona, Spain, on November 14-20, 2023. At the seminar, Corresponding Member of ANAS Prof. Gorkhmaz Imanov, Head of the Laboratory of Fuzzy Models of Economics of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, presented his paper on "The level of assessment of social results of economic development of countries".
The paper proposed intuitionistic fuzzy models of social sustainability and social quality to assess social development of countries, problems relevant to these models were solved on the example of Azerbaijan. The proposed models were implemented in social development assessment for the first time. This approach is important in determining the social results of economic development of countries. The indices of social sustainability and social quality make it possible to analyze the functioning of the socio-economic system more broadly. Using the tools of intuitionistic fuzzy logic theory, taking into account the uncertainty of indicators of the social system, more objective results describing the level of social progress in the country were obtained.
It should be noted that the conference hosted meetings and exchange of opinions with scientists from Spain, Italy, Moldova, Algeria, Luxembourg, Serbia, Greece, Mexico and other countries.