27.11.2023 / Mühüm xəbərlər
14-20 noyabr 2023-cü il tarixlərində İspaniyanın Barselona şəhərində İspaniya Kral İqtisadiyyat və Maliyyə Akademiyasının (RACEF) "Planetdəki həyatın məhdudiyyətləri qarşısında iqtisad elminin səsi" mövzusunda beynəlxalq konfransı keçirilib. Seminarda AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) İqtisadiyyatın qeyri-səlis modelləri laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qorxmaz İmanov “Ölkələrin iqtisadi inkişafının sosial nəticələrinin qiymətləndirilməsi səviyyəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Məruzədə ölkələrin sosial inkişafının qiymətləndirilməsi üçün intuitiv qeyri-səlis sosial dayanıqlılıq və sosial keyfiyyət modelləri təklif edilib, bu modellərə uyğun məsələlər Azərbaycan timsalında həll olunub. Təklif olunan modellər ilk dəfə olaraq sosial inkişafın qiymətləndirilməsində həyata keçirilib. Bu yanaşma ölkələrin iqtisadi inkişafının sosial nəticələrinin müəyyən olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Sosial dayanıqlılıq və sosial keyfiyyət indeksləri sosial-iqtisadi sistemin fəaliyyətinin daha geniş təhlilini mümkün edir. Sosial sistemin göstəricilərinin qeyri-müəyyənliyini nəzərə alaraq intuitiv qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi alətlərinin tətbiqi ilə ölkədə sosial tərəqqinin səviyyəsini şərh edən daha obyektiv nəticələr əldə edilib.
Qeyd edək ki, konfransda İspaniya, İtaliya, Moldova, Əlcəzair, Lüksemburq, Serbiya, Yunanıstan, Meksika və digər ölkələrin alimləri ilə görüşlər keçirilib, fikir mübadiləsi aparılıb.

Член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов принял участие в международной конференции
С 14 по 20 ноября 2023 года в Барселоне, Испания, прошла международная конференция Королевской испанской академии экономики и финансов (RACEF) на тему "Голос экономической науки перед лицом ограничений жизни на планете". На семинаре заведующий лабораторией нечетких моделей экономики Института систем управления Министерства науки и образования АР, член-корреспондент НАНА, профессор Горхмаз Иманов выступил с докладом на тему “Уровень оценки социальных результатов экономического развития стран”.
В докладе были предложены интуиционистские нечеткие модели социальной устойчивости и социального качества для оценки социального развития стран, вопросы, соответствующие этим моделям, были решены на примере Азербайджана. Предложенные модели были впервые реализованы в оценке социального развития. Такой подход имеет важное значение при определении социальных результатов экономического развития стран. Индексы социальной устойчивости и социального качества делают возможным более широкий анализ функционирования социально-экономической системы. С применением инструментов теории интуиционистской нечеткой логики с учетом неопределенности показателей социальной системы были получены более объективные результаты, описывающие уровень социального прогресса в стране.
Отметим, что на конференции были проведены встречи и обмен мнениями с учеными из Испании, Италии, Молдовы, Алжира, Люксембурга, Сербии, Греции, Мексики и других стран.