Akademik Əli Abbasov İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransında iştirak edib
04.12.2023 / Mühüm xəbərlər
23-25 noyabr 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin Erzurum şəhərində hibrid formada İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransı (IECHCI2023) keçirilib. Konfrans Atatürk Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Sabancı Universiteti və AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) tərəfindən təşkil edilib.
Tədbirdə çıxış edən İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov  informasiyanın emalı prosesində həlledici rol oynayan təbii dillərin emalı modeli əsasında tətbiqi süni intellekt sistemlərinin, o cümlədən intellektual tətbiq proqramlarının yaradılması sahəsində rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə həyata keçirilən tədqiqat və təkmilləşdirmə işlərindən bəhs edib, bu istiqamətdə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Dil sistemlərinin onların öyrədildiyi nitq və mətn korpusunun keyfiyyəti və mübadiləsindən asılı olduğunu bildirən akademik az rəqəmsal linqvistik resurslara malik dillər üçün kifayət qədər böyük korpuslar yaratmaq mümkün olmadığından daha az yayılmış dillərdə informasiyanın işlənilməsi üçün yüksək keyfiyyətli intellektual sistemlərin yaradılmasında problemlər yarandığını qeyd edib. Rəhbərlik etdiyi institutda Startup. “Robotronics” şirkəti ilə birlikdə əldə edilən nəticələrdən söz açan Ə.Abbasov 10 000 saat həcmində Azərbaycan dilinin nitq, 300 milyon cümlədən ibarət mətn, 3 milyarda yaxın söz formasından ibarət olan rəqəmsal korpusun yaradıldığını, onun əsasında isə chat-bot tipli sistemin hazırlanaraq çağrı mərkəzləri və əhaliyə xidmət sahələrində uğurla tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.

Academician Ali Abbasov took part in the International Eastern Conference on Human-Computer Interaction
04.12.2023 /
International Eastern Conference on Human-Computer Interaction (IECHCI2023) was held in hybrid form in Erzurum, Türkiye, on November 23-25, 2023. The conference was organized by Atatürk University, Azerbaijan State University of Economics, Sabancı University and Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
In his speech at the event, Academician Ali Abbasov, General Director of ICS, talked about the research and improvements carried out at the ICS in the field of creating artificial intelligence application systems, including intelligent application programs, based on the natural language processing model, which plays a crucial role in the information processing process, and spoke about the cooperation relations established in this direction. Noting that language systems depend on the quality and exchange of the speech and text corpora in which they are trained, the academician said that since it is impossible to create large enough corpora for languages with small digital linguistic resources, problems arise in creating high-quality intelligent systems for information processing in less common languages. Speaking about the results obtained at the Institute together with Startup "Robotronics", A. Abbasov noted that a digital corpus of Azerbaijani language had been created containing 10,000 hours of speech, 300 million sentences of text, about 3 billion word forms, on the basis of which a chat-bot type system was developed and successfully implemented in call centers and public service sectors.