Akademik Əli Abbasov İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransında iştirak edib
04.12.2023 / Mühüm xəbərlər
23-25 noyabr 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin Erzurum şəhərində hibrid formada İnsan-Kompüter Qarşılıqlı Əlaqəsi üzrə Beynəlxalq Şərq Konfransı (IECHCI2023) keçirilib. Konfrans Atatürk Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Sabancı Universiteti və AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) tərəfindən təşkil edilib.
Tədbirdə çıxış edən İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov  informasiyanın emalı prosesində həlledici rol oynayan təbii dillərin emalı modeli əsasında tətbiqi süni intellekt sistemlərinin, o cümlədən intellektual tətbiq proqramlarının yaradılması sahəsində rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə həyata keçirilən tədqiqat və təkmilləşdirmə işlərindən bəhs edib, bu istiqamətdə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Dil sistemlərinin onların öyrədildiyi nitq və mətn korpusunun keyfiyyəti və mübadiləsindən asılı olduğunu bildirən akademik az rəqəmsal linqvistik resurslara malik dillər üçün kifayət qədər böyük korpuslar yaratmaq mümkün olmadığından daha az yayılmış dillərdə informasiyanın işlənilməsi üçün yüksək keyfiyyətli intellektual sistemlərin yaradılmasında problemlər yarandığını qeyd edib. Rəhbərlik etdiyi institutda Startup. “Robotronics” şirkəti ilə birlikdə əldə edilən nəticələrdən söz açan Ə.Abbasov 10 000 saat həcmində Azərbaycan dilinin nitq, 300 milyon cümlədən ibarət mətn, 3 milyarda yaxın söz formasından ibarət olan rəqəmsal korpusun yaradıldığını, onun əsasında isə chat-bot tipli sistemin hazırlanaraq çağrı mərkəzləri və əhaliyə xidmət sahələrində uğurla tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.

Академик Али Аббасов принял участие в международной Восточной конференции по взаимодействию человека и компьютера
04.12.2023 /
23-25 ноября 2023 года в турецком городе Эрзурум в гибридной форме прошла Международная Восточная конференция по взаимодействию человека и компьютера (IECHCI2023). Конференция была организована университетом Ататюрка, Азербайджанским государственным экономическим университетом, Университетом Сабанджи и Институтом систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР.
В своем выступлении на мероприятии генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов рассказал об исследованиях и усовершенствованиях, проводимых в руководимом им научном учреждении в области создания прикладных систем искусственного интеллекта, в том числе интеллектуальных прикладных программ, на основе модели обработки естественных языков, которая играет решающую роль в процессе обработки информации, и рассказал о налаженных в этом направлении отношениях сотрудничества. Отметив, что языковые системы зависят от качества речевого и текстового корпуса, на котором они обучаются, и обмена ими, академик сказал, что, поскольку невозможно создать достаточно большие корпуса для языков с небольшими цифровыми лингвистическими ресурсами, возникают проблемы с созданием высококачественных интеллектуальных систем для обработки информации на менее распространенных языках. Говоря о результатах, полученных в возглавляемом им институте совместно с компанией Startup “Robotronics”, А. Аббасов отметил, что был создан цифровой корпус азербайджанского языка в объеме 10 000 часов речи, 300 миллионов предложений текста, около 3 миллиардов словоформ, на основе которого была разработана и успешно внедрена система типа чат-бота в колл-центрах и сферах обслуживания населения.