İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq konfransda iştrak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Mürəkkəb dinamik sistemlərdə idarəetmə üsulları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, dosent Rəşad Məstəliyev 4-8 dekabr 2023-cü il tarixlərində Rusiya federasiyası Kabardin-Balkar Respublikasının  Nalçik şəhərində keçirilən VII beynəlxalq “Lokal olmayan sərhəd məsələləri və riyazi-biologiya, informatika və fizikanın əlaqəli problemləri” adlı konfransda iştrak edib.
Konfrans Rusiyanın  Nalçik Tətbiqi Riyaziyyat və Avtomatlaşdırma İnstitutu, Çərkəziyanın Beynəlxalq Elmlər Akademiyası, Kabardin-Balkar Respublikası Dövlət universiteti, Rusiyanın  Novosibr Riyaziyyat mərkəzi, Özbəkistanın  Romanov adına Daşkənd Riyaziyyat İnstitutu və Riyaziyyat və Azərbaycanın Mexanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Konfrans diferensial tənliklər, xüsusən də kəsr tərtib diferensial tənliklər sahəsində tanınmış alim, professor A.M.Naxuşovun 85 illiyinə həsr olunub.
Dosent Rəşad Məstəliyev “Lokal olmayan fiziki, bioloji və sosial-iqtisadi proseslərin riyazi modelləşdirilməsi” seksiyasında prof. Kamil Mənsimovla həmmüəllif olduğu “Stoxastik diskret idarəolunan sistemlərdə məxsusi idarələrin optimallığı haqqında” mövzusunda məruzə edib. Məruzə iştrakçıların marağına səbəb olub, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Ведущий научный сотрудник лаборатории методов управления в сложных динамических системах Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР доцент Рашад Масталиев принял участие в VII Международной конференции “Нелокальные краевые задачи и родственный проблемы математической биологии, информатики и физики”, которая проходила 4-8 декабря 2023 года в городе Нальчик Кабардино-Балкарской Республики Российской Федерации.
Конференция была организована совместно нальчикским Институтом прикладной математики и автоматизации, Россия, Международной академией наук Черкезии, Кабардино-Балкарским государственным университетом, Новосибирским математическим центром, Россия, Ташкентским Математическим институтом им.Романова, Узбекистан, и Институтом математики и механики, Азербайджан. Конференция посвящена 85-летию со дня рождения выдающегося ученого в области дифференциальных уравнений, в частности, дифференциальных уравнений в дробных формулах, профессора А.M. Нахушова.
Доцент Рашад Масталиев выступил в секции "Математическое моделирование нелокальных физических, биологических и социально-экономических процессов" с докладом “К оптимальности особых управлений в стохастических дискретных управляемых системах", написанным в соавторстве с проф. Камилем Мансимовым. Доклад вызвал интерес участников, вокруг темы были проведены дискуссии, даны ответы на вопросы.