İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Diferensial tənliklərin Matlabla həlli” mövzusunda Ustad Dərsi keçirilib
13.12.2023 / Mühüm xəbərlər
12 dekabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Sabah qruplarının Azərbaycan Texniki Universiteti üzrə bölməsinin təşəbbüsü və AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə r.e.d. Yeganə Əşrəfovanın Azərbaycan Texniki Universiteti Sabah qruplarının “İnformasiya texnologiyaları” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci kurs 682.s1 qrup tələbələrinə “Diferensial tənliklərin Matlabla həlli” mövzusunda Ustad Dərsi (MasterClass) keçirilib.
Tədbirdə Y.Əşrəfova tələbələrə adi diferensial tənliklərin, eləcədə adi diferensial tənliklər sistemlərinin ədədi həll üsullarından, xüsusən də Matlab proqramlar paketinin adi diferensial tənliklər sistemi üçün həlledicilərindən bəhs edib. Yüksək tərtib xətti diferensal tənliklərin sistem tənliklərə gətirilməsi qaydasını və vacibliyini izah edib. Diferensial tənliklərin bir çox sahələrdə praktiki əhəmiyyətindən bəhs edən alim müasir və geniş həlledicilərə malik Matlab proqramlar paketinin adi diferensial tənliklər sistemlərinin həllində istifadə qaydasını bir sıra test məsələlər üzərində izah edib. Tələbələrlə fikir mübadiləsi şəklində keçirilən Ustad dərsi böyük marağa səbəb olub və mövzu ətrafında bir sıra suallar cavablandırılıb.

Master class on "Solving differential equations with Matlab" was held at the Institute of Control Systems
13.12.2023 /
The master class on "Solving differential equations with Matlab" was held on December 12, 2023 on the initiative of the Azerbaijan Technical University department of Sabah groups of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The master class, organized by the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, was held by Yegana Ashrafova, PhD in Mathematics, for the 2nd year students of group 682.s1 studying in specialty "Information Technologies" of Sabah groups of the Azerbaijan Technical University.
Y.Ashrafova told the students about methods of numerical solution of ordinary differential equations, as well as systems of ordinary differential equations, in particular about solvers of the Matlab program package for systems of ordinary differential equations. She explained the procedure and importance of reducing high-order linear differential equations to system equations. Talking about the practical importance of differential equations in many fields, the scientist explained the order of using the Matlab program package with modern and broad solvers in solving systems of ordinary differential equations on a number of test problems. The master class held in the form of exchange with the students attracted great interest, and a number of questions on the topic were answered.