İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Diferensial tənliklərin Matlabla həlli” mövzusunda Ustad Dərsi keçirilib
13.12.2023 / Mühüm xəbərlər
12 dekabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Sabah qruplarının Azərbaycan Texniki Universiteti üzrə bölməsinin təşəbbüsü və AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə r.e.d. Yeganə Əşrəfovanın Azərbaycan Texniki Universiteti Sabah qruplarının “İnformasiya texnologiyaları” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci kurs 682.s1 qrup tələbələrinə “Diferensial tənliklərin Matlabla həlli” mövzusunda Ustad Dərsi (MasterClass) keçirilib.
Tədbirdə Y.Əşrəfova tələbələrə adi diferensial tənliklərin, eləcədə adi diferensial tənliklər sistemlərinin ədədi həll üsullarından, xüsusən də Matlab proqramlar paketinin adi diferensial tənliklər sistemi üçün həlledicilərindən bəhs edib. Yüksək tərtib xətti diferensal tənliklərin sistem tənliklərə gətirilməsi qaydasını və vacibliyini izah edib. Diferensial tənliklərin bir çox sahələrdə praktiki əhəmiyyətindən bəhs edən alim müasir və geniş həlledicilərə malik Matlab proqramlar paketinin adi diferensial tənliklər sistemlərinin həllində istifadə qaydasını bir sıra test məsələlər üzərində izah edib. Tələbələrlə fikir mübadiləsi şəklində keçirilən Ustad dərsi böyük marağa səbəb olub və mövzu ətrafında bir sıra suallar cavablandırılıb.

В Институте систем управления прошел мастер-класс на тему "Решение дифференциальных уравнений с помощью Matlab"
13.12.2023 /
12 декабря 2023 года по инициативе отделения групп Sabah Министерства науки и образования АР по Азербайджанскому техническому университету и при организации Института систем управления Министерства науки и образования АР прошел мастер-класс на тему "Решение дифференциальных уравнений с помощью Matlab" д.ф.м. Егяны Ашрафовой для студентов группы 682.s1 2-го курса, обучающихся по специальности “Информационные технологии” групп Sabah Азербайджанского технического университета.
Е.Ашрафова рассказала студентам о методах численного решения обыкновенных дифференциальных уравнений, а также систем обыкновенных дифференциальных уравнений, в частности о решателях пакета программ Matlab для системы обыкновенных дифференциальных уравнений. Она объяснила порядок и важность приведения линейных дифференциальных уравнений высокого порядка к системным уравнениям. Говоря о практическом значении дифференциальных уравнений во многих областях, ученый объяснила порядок использования пакета программ Matlab с современными и широкими решателями в решении систем обыкновенных дифференциальных уравнений на ряде тестовых задач. Мастер-класс, проведенный в форме обмена мнениями со студентами, вызвал большой интерес, и на ряд вопросов по теме были даны ответы.